Tegnap este volt egy elnökségi ülés, az elején a KDNP álláspontját tárgyaltuk meg, miszerint nagy horderejű kérdésekben ötpárti egyeztetésre van szükség – jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a köztelevízió egy ma reggeli műsorában. Mint mondta, most arra van szükség, hogy nyílt kártyákkal játsszunk, „de először beszéljük meg, hogy milyen helyzetben van az ország”. Navracsics rámutatott, hogy csak a múlt héten – miközben Gyurcsány Ferenc is azt mondta, nehéz helyzetben az ország, s olyan döntésekre van szükség, mely kétharmados törvények meghozatalát igényli – a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára közölte, hogy annyira jó helyzetben van a gazdaság, hogy aki orvosért kiált, annak előbb-utóbb el kell mennie gégészhez, mert bereked, mire komolyan veszik. A Fidesz frakcióvezetője elmondta, álláspontjuk szerint először nyílt, ötpárti megbeszélésen kell tisztázni, hogy akkor most milyen helyzetben is van az ország, és mennyire dübörög a gazdaság.
Navracsics Tibor véleménye szerint azzal, hogy Gyurcsány Ferenc beterjeszti a kormányprogramot, „még közel sem biztos, hogy meg is tudjuk, milyen helyzetben van a gazdaság, hiszen egészen április 23-ig azt hallottuk, hogy dübörög a gazdaság, majd 24-ére virradó éjszaka megvilágosodás támadt az MSZP vezetésében, és kiderült, hogy mégiscsak vannak gondok. Ha egyébként jól működik az ország, ha tényleg csak kiigazításokra van szükség, akkor miért kell kétharmados törvények garmadáját meghozni?” – tette fel a kérdést a frakcióvezető. Navracsics hiányolta, hogy leköszönő kormány még nem készítette el az elmúlt négy év „leltárát”, szerinte az átadás-átvétel eddig nem történt meg.
„Valóban arra várunk, hogy ez meg fog történni, erre azonban nem sok esélyt látok a parlamentben. Gyurcsány Ferenc legalábbis nem úgy tűnik, hogy a demokráciában egyébként megszokott módon, nyilvánosan készíti elő reformelképzeléseit, hiszen megtudtuk, hogy van egy titkos államreform-bizottság, amelynek van, vagy majd létrejön egy titkos államreform-titkársága, ahol emberek dolgoznak – már ha tényleg dolgoznak – közpénzből. Ez által az egész közigazgatást kikerülve készülnek olyan reformelképzeléseket elővezetni, amelyek nem mennek keresztül sem az alkotmányosság, sem a nyilvánosság, sem a demokrácia próbáin” – jelentette ki Navracsics. Ezért a Fidesz azt javasolja, hogy üljön le az öt párt a nyilvánosság előtt, ott beszéljék meg mindezeket a kérdésket. – Újsághírek alapján a reformbizottságnak ugyanis ez a célja, mi meg furcsa módon csak ezekre tudunk hagyatkozni. Mi Gyurcsány Ferenc blogját és újságokat olvasunk, onnan értesülünk. Gyurcsány Ferenc blogja kezd a Magyar Közlöny rangjára emelkedni, ha valaki meg akarja tudni, hogy a következő időkben milyen kormányzati lépések várhatók, az a blogból megtudhatja – mondta Navracsics.
A Fidesz frakcióvezetője a kétharmados törvények meghozatalával kapcsolatban úgy fogalmazott, véleménye szerint e kérdésben jelen pillanatban a kormányoldalnak kell bizonyítania a konszenzus kézségét. Navracsics Tibor rámutatott, hogy bár sok szempontból lehet megközelíteni a mostani gazdasági helyzetet, a statisztikák azt mutatják, 2002-ben Magyarország a régió éllovasa volt szinte minden tekintetben, most pedig 2006-ban az utolsók közt kullog. „Erre adjanak valami magyarázatot, ez nem az elmúlt 16 évben, hanem négy évben történt, a kormányzatnak vállalnia kell ezért a felelősséget. Sem a személyes, sem az a felelősség nem mosható el, ami az elmúlt négy év kormányzati elitjét terheli” – jelentette ki a politikus.
Gyurcsány csalódott
Gyurcsány Ferenc továbbra is kitart amellett, hogy egyenként fogadná a pártok elnökeit, ezért levelet írt Orbán Viktornak és Semjén Zsoltnak. „A mai napon pártja frakcióvezetőjének tévényilatkozata adott választ egy héttel ezelőtt küldött, Önnek címzett levelemre. Elutasításuk csalódást keltő” – kezdi levelét az ügyvezető miniszterelnök, aki azt írja, az ötpárti egyeztetésnek szerinte a parlamentben a helye, s továbbra is külön megbeszélést javasol a pártvezetőknek. „Pártja képviselői hétfőn sajtótájékoztatón tették fel kérdéseiket nekem az államreformról. Javaslom, tegyék ezt szemtől szembe. Erre is jó alkalom lenne a kezdeményezett eszmecsere. Kérem tehát, még egyszer gondolják át válaszukat” – szólít fel Gyurcsány Ferenc, aki fontosnak tartja leszögezni, hogy a Magyar Demokrata Fórum elnöke már reagált a Fidesz–MPSZ, a KDNP és az MDF elnökeinek küldött levélre.

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk