Ismét zöld utat kapott a CEC-privatizáció – Az OTP is pályázik

Jóváhagyta tegnap a román parlament privatizációs bizottsága a Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) bank privatizációs stratégiáját. A bizottság április 19-én még elutasította azt, mivel sérelmezte, hogy a pénzügyminiszter nem jelent meg az ülésen. A képviselők akkori döntése alig két nappal azután született, hogy az illetékes bizottság bemutatta immár harmadik privatizációs stratégiáját, mely szerint a pénzintézet 69,9 százalékos pakettjét adnák el, s egy héttel a kötelező érvényű ajánlatok beadási határideje előtt. A pályázók között az OTP Bank is megtalálható.

Dénes Zoltán
2006. 05. 10. 11:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvileg április 25-én járt volna le a román Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) bank privatizációs eljárásában a kötelező érvényű ajánlatok benyújtásának határideje. A román parlament privatizációs bizottsága azonban egy héttel korábban megvétózta a bank értékesítési stratégiáját szabályozó törvényt, amivel ismét megállították a folyamatban lévő eljárást. A képviselők döntése alig két nappal azután született, hogy az illetékes bizottság bemutatta – immár harmadik alkalommal – privatizációs stratégiáját. Döntésüket egyébként azzal indokolták, hogy felháborította őket a pénzügyminiszter távolléte, aki éppen a költségvetést tárgyaló kormányülésen vett részt.

A bizottság tegnap már elfogadta a privatizációs stratégiát, mely szerint a román állam a CEC 69,9 százalékos részvénycsomagját kívánja eladni, 5 százalékát felajánlja a dolgozóknak a fennmaradó pakettet pedig tőzsdére viszi.

Mint ismert, az első körben beérkezett, nem kötelező érvényű ajánlatok a becslések szerint 300 millió eurós érték alatt maradtak. Mivel a 600 millió eurós előzetes várakozásoktól jócskán elmaradtak, a privatizációt rövid időre felfüggesztették. A pénzügyminisztert többen figyelmeztették, hogy a legrégebbi, öreglányként is becézett román pénzintézet privatizációjának késleltetése csak a bank értékének további csökkenését okozza.
A takarékbanknak 1404 fiókja van, ebből 554 a városokban, 850 pedig vidéken, s ezzel a legnagyobb hálózatot tartja fenn, melynek csupán az ingatlanértéke meghaladhatja a 600 millió eurót. A CEC profitja tavaly meghaladta a nettó 1,5 millió eurót. A bank a lakosság megtakarításainak 15 százalékával rendelkezik, piaci részesedése mindazonáltal csak 4,3 százalékos. A negyedik legnagyobb román kereskedelmi pénzintézetért folytatott versenyben az előzetes híradások szerint a OTP Bank is részt vesz. A hazai pénzintézet mellett további hat bank nyújtott be tavaly októberben nem kötelező érvényű ajánlatot: a francia–belga Dexia, az osztrák Raiffeisen Zentralbank és az Erste Bank, a görög Ethniki Trapeza, az ugyancsak görög EFG Eurobank Ergasias és az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.