Kizárás és összeomlás fenyegeti a Juventust

A másod- vagy akár a harmadosztályba is sorolhatják, valamint megfoszthatják 2005-ös és 2006-os bajnoki címétől az olasz Juventus labdarúgó-csapatát, ha bebizonyosodnak az egyre szaporodó korrupciós és bundavádak. A „futballkáosz” magával ránthatja a Milant, a Fiorentinát és a Laziót is, így az Interé lehet a bajnoki cím.

MNO-összefoglaló
2006. 05. 16. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olasz sajtó által „calcio caos”-nak, vagyis futballkáosznak elkeresztelt botrány egyre csak terebélyesedik Olaszországban. Az ügy azzal robbant ki május első napjaiban, hogy a torinói ügyészség 2004-ben lehallgatta a Juventus vezetőinek telefonbeszélgetéseit a klubbal kapcsolatos doppingbotrány miatt, és ebből kiderült, hogy Luciano Moggi, a Juventus általános igazgatója és Antonio Giraudo ügyvezető igazgató Pierluigi Pairettón, a játékvezetői bizottság társelnökén keresztül megrendelte a játékvezetőket a torinóiak hazai és nemzetközi meccseire. „Bettinit, Dattilót és Trefolonit küldheted a meccseinkre, a Milanhoz meg küldj, akit akarsz”; „Aglietti partjelzőt többet nem akarom a mi meccseinken látni” – hallható többek között a telefonbeszélgetéseken. A játékvezetők cserébe VIP-jegyeket, VIP-bérleteket kaptak a Juventustól. A két klubvezetőt emberrablással is gyanúsítják: 2004 novemberében a 2-1-es hazai sikert hozó Reggina-Juventus bajnokit követően órákra bezárták az öltözőbe Gianluca Paparesta játékvezetőt, valamint két asszisztensét.

A nápolyi ügyészség által elrendelt lehallgatások tovább nehezítették a Juve helyzetét, mivel kiderült, hogy Moggi és fia cége, a játékosok menedzselésével foglalkozó GEA zsarolással és fenyegetéssel igyekezett ellehetetleníteni vetélytársakat. Nyilvánosságra került az is, hogy a 2004-2005-ös bajnokság 38 fordulójából legalább 29-ben megbundáztak az eredményeket, aminek leginkább a Juventus, valamint a Lazio és a Fiorentina volt a kedvezményezettje. Hétfőn aztán kiderült, a 2005-2006-os pontvadászatot is vizsgálják, és a Juventus-Siena összecsapás eredménye kapcsán nyomoznak is a hatóságok.

Futball helyett lemondások és kihallgatások

A botrány kirobbanása után elsőként nem a torinóiak vezetősége, hanem az Olasz Labdarúgó-szövetség elnöke, Franco Carraro mondott le posztjáról május 8-án, (az olaszok is pályáznak a 2012-es Európa-bajnokságra, így a botrány jól jöhet a magyar-horvát közös kandidálásnak.) Május 11-én a Juventus teljes vezérkara távozott, de a döntést nem indokolta klub.

Később nemcsak a vezetőség, hanem a játékosok is belekeveredtek az ügybe, mivel a torinói bíróság szerint négy jelenlegi és egykori Juventus-játékos, Gianluigi Buffon, Mark Iuliano, Enzo Maresca és Antonio Chimenti feketén fogadott a Juventus meccseire. Utóbb kiderült, a válogatott kapus összesen mintegy 1,4 millió eurót (több mint 360 millió forintot) játszott el sportfogadásokon. A kapus szombaton önként megjelent a torinói ügyészségen, hogy vallomást tegyen. Elismerte, hogy 2005 őszéig valóban fogadott különböző, elsősorban külföldi sporteseményekre, ezt követően ugyanis az olasz törvényhozás már mindenféle sportfogadást megtiltott a futballistáknak.

Moggit hétfőn hat órán keresztül hallgatták ki a római rendőrségen. Távozóban a sportvezető ügyvédje annyit közölt, hogy a kihallgatás nyugodt légkörben zajlott le, és néhány napon belül a nápolyi ügyészség is meghallgatja Moggit. A Juventus bundázással vádolt volt igazgatója azt nyilatkozta, a futballban nem léteznek olyan szervezetek, amelyekről a napokban írtak, mindenki csak a saját érdekeivel törődik. Elismerte továbbá, hogy napi kapcsolatban állt a klubok vezetőivel, de ez teljesen természetes. „Arról is érdeklődtem, hogy melyik játékos hogyan dolgozott az edzéseken, vagy éppen kinek vannak olyan gondjai, amelyek befolyásolhatják a teljesítményét. Fenyegetésről és nyomásgyakorlásról azonban szó sem volt, a Juventustól senki sem akart játékosokat rám erőltetni” – emelte ki Moggi.

A bundabotrány magával rántotta Massimo De Santis játékvezetőt is: az olasz szakszövetség visszavonta nevezését a németországi világbajnokságra.

Két bajnoki cím elúszhat Torinóban

Ha a vizsgálatok során beigazolódnak a felhozott vádak, a Juventustól várhatóan elveszik a tavalyi, illetve az ebben a szezonban megszerzett bajnoki aranyérmet, és a B- vagy a C-ligába sorolják a gárdát, ahol ráadásul ponthátrányból kellene indulnia. A büntetés egyúttal azt is jelentené, hogy a torinóiak nélkül rendeznék meg ősztől a Bajnokok Ligáját. A zebramezesek kizárása után a Milan kaphatná meg a 2006-os scudettót, ám a piros-feketék is érintettek a botrányban a játékvezetőkért felelős vezető, Leonardo Maini révén, így még az Inter is esélyes.

A kizárás réme fenyegeti a Laziót és a Fiorentinát is, mivel mindkét gárda elnöke érintett a botrányban, így az AS Roma még a második helyre is felléphet a jelenlegi ötödikről. A Chievo lehet a bronzérmes, míg a negyedik BL-induló pozíciót a Palermo szerezheti meg a büntetések után. Ha a három leginkább érintett egyletet a másodosztályba sorolják, akkor a tabella szerint kiesett együttesek, a Lecce, a Messina és a Treviso maradhat az élvonalban.

Gazdasági összeomlás várható

A Juventus a nimbuszán keletkezett seb mellett mást is vesztett a botrányban: a milánói tőzsdén hétfőn 25,99 százalékkal zuhantak a klub részvényei, ezért felfüggesztették a részvényekkel való kereskedést. A kizárás egyúttal gazdasági összeomlással is fenyeget, mivel a szponzorok elhagyhatják a zebramezes klubot, míg a tévés jogdíjak törlése hatszázmillió eurós kiesést jelenthet.

(Forrás: Info Rádió, Nemzeti Sport, privatbankar.hu, Reuters)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.