Nem volt jogalapja a magyarok elleni fellépésnek

A szlovák sajtó igyekszik elhallgatni a magyar turistákat meghurcoló pozsonyi botrányt. Mindeközben magyarokat sértő e-mailek százai blokkolták a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának szerverét. Nem volt jogalapja a magyar városnézők elleni erőszakos rendőri fellépésnek – jelentette ki Csáky Pál szlovák miniszterelnök-helyettes is, aki szerint a hivatalos szervek megteszik a szükséges lépéseket, hogy a turisták tortúrája ne ismétlődhessen meg. A külügyi tárca elvárja, hogy a szlovák fél kérjen bocsánatot.

MNO
2006. 05. 23. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák sajtó igyekszik elhallgatni a magyar turistákat meghurcoló pozsonyi botrányt. Mindeközben magyarokat sértő e-mailek százai blokkolták a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának szerverét. Sólymos Lívia pártszóvivő elmondta: az elektronikus posta egy obszcén mondatot, a magyarságra nézve sértő megállapítást tartalmazott, de mert 995-ször elküldték, órákon keresztül blokkolták az MKP szerverét.

Az eset összefüggésben állhat a választási kampánnyal, illetve a magyar turistákkal kapcsolatos pozsonyi incidenssel – véli a szóvivő.

A hivatalos szervek megteszik a szükséges lépéseket, hogy a szekszárdi és győri turisták tortúrája ne ismétlődhessen meg – jelentette ki Csáky Pál emberi jogi miniszterelnök-helyettes.

Csáky szerint fontos leszögezni: a sajnálatos eset egyedi, erre eddig nem volt példa Pozsonyban. A főváros tavaly felfüggesztette annak a rendeletnek az érvényességét, amelyre hivatkozva léptek fel a rendőrök a szlovák idegenvezető bejelentése nyomán. Megállapítható tehát, hogy minden jogalap nélkül járt el a pozsonyi rendőrség. Csáky kifejezte reményét, hogy a külügyminiszter és a belügyminiszter a szerdai kormányülés után már többet tud mondani az esetről, illetve annak megnyugtató rendezéséről.

Nem volt jogalapja a magyar városnézők elleni pozsonyi rendőri fellépésnek. A város önkormányzata egy ügyészi rendelkezés nyomán ugyanis már két éve hatálytalanította azt a jogszabályt, amelynek alapján a szlovák rendőrök szombaton Pozsonyban előállítottak és fogdába zártak három magyart – ismerte el a szlovák gazdasági tárca sajtóosztályának munkatársa is. A magyarokat azzal vádolták, hogy idegenvezetői jogosítvány híján tiltott tevékenységet folytattak.

Magyarország nem érdekelt abban, hogy a szombati pozsonyi incidens ügyét politikailag eszkalálja, a történteket azonban, amelyek a magyar közvéleményt nagyon érzékenyen érintették, rendezni szeretnénk – jelentette ki előzőleg a Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokat felügyelő helyettes államtitkára hétfőn.

Azt kértem szlovák kollégámtól, fontolják meg, hogy az ügy kivizsgálása után a szlovák külügyminisztérium vagy más erre illetékes hatóság kérjen bocsánatot a történtekért – fogalmazott Udvardi Iván egy kérdésre válaszolva. Udvardi Iván újságíróknak hangsúlyozta: meggyőződése, hogy a súlyos atrocitás mögött nem áll semmiféle hivatalos szlovák kormányzati szándék.

Udvardi Iván bekérette Szlovákia budapesti nagykövetét, hogy tájékoztatást és magyarázatot kérjen az ügyről. Ezzel párhuzamosan utasította pozsonyi nagykövetünket, hogy a szlovák illetékeseknél hasonló céllal járjon el. A Külügyminisztérium a szlovák fél válaszának ismeretében dönt a további lépésekről – tájékoztatott a külügyi tárca közleménye.

A pozsonyi magyar nagykövetség jelentése alapján a Külügyminisztérium elfogadhatatlannak tartja a Pozsonyba látogató magyar turistákat ért súlyos incidenst, amely példa nélküli két szomszédos EU-tagállam viszonyában. A szlovák hatóságok képviselőinek fellépését aránytalannak és eltúlzottnak tartja. A hivatkozott szlovák jogszabályról tájékoztatást kértek a szlovák féltől. A KüM elvárja – írja a közlemény –, hogy a szlovák fél az esetre magyarázatot adjon, és olyan intézkedéseket foganatosítson, melyek elejét veszik a hasonló esetek jövőbeni megismétlődésének.

Mint ismert, egy szekszárdi történelemtanár éppen a Szent Márton dóm magyar vonatkozásairól beszélt a csoportjának Pozsonyban, amikor megérkezett három rendőrautó, az egyikben kommandósokkal. A rendőröket egy turisztikai felügyelő hívta ki. A szekszárdiak azt a helyi jogszabályt sértettek meg, mely szerint csak engedéllyel rendelkező, szaktanfolyamot végzett idegenvezető mutathatja meg Pozsony nevezetességeit a turistáknak. Erről viszont a csoport tagjainak fogalmuk sem volt.

Egy győri csoport hasonlóan járt. A győriek közül két férfit igazoltatás és a rendőri közbelépés indoklásának közlése nélkül kicibáltak a magyar királyok koronázó helyéről, majd – kommandósokkal megerősítve – rendőrkocsiba tuszkolták őket, és szirénázva vitték őket az őrszobára, ahova a szekszárdi tanár önkéntesen ment velük. Két tanár ellen azért indítanak szabálysértési eljárást, mert tiltott idegenvezetésen kapták őket, a harmadik magyar ellen pedig azért, mert állítólag rátámadt arra a pozsonyi illetőségű személyre, aki az engedély nélküli „idegenvezetők” tevékenységét hivatott ellenőrizni Pozsony történelmi belvárosában.

A magyar történelemben jelentős szerepet betöltő koronázási dómból kiráncigált, majd rendőri fogdába vitt sértettek jogsértőnek minősítik az inzultust, és magyarellenes indítékot látnak a történtek mögött.

Fél nap után a pozsonyi magyar konzul közbenjárására engedték el őket. A magyar konzul, Riskó Nagy László jelezte: a magyar állampolgárok elleni fellépést sérelmesnek és jogszerűtlennek nevezte és közölte, megteszi a jogi és diplomáciai lépéseket.

A szlovák idegegenvezetők szerint az utolsó csepp volt a pohárban

Marián Bilaèiè, aki a hatóságot a magyar turistákra szabadította, úgy nyilatkozott, csupán állampolgári bejelentést tett. Mivel a társaikat kalauzoló magyar turisták nem tudtak felmutatni az idegenvezetéshez szükséges igazolványt, tájékoztatta a szabálysértésről a rendőrséget: Bilaèiè, aki ráadásul a szlovákiai idegenvezetők szövetségének elnöke, elmondta, legutóbb például egy svéd csoport vezetőjével közölte, hogy szabálysértést követ el engedély hiányában.

Ugyanakkor a szövetség honlapján olvasható hír szerint első alkalommal a magyar incidens kapcsán tettek szabálysértési feljelentést. A honlapon található információk szerint a magyar városnézők ügye „az utolsó cseppet jelentette a pohárban”. Bilaèiè szerint aránylag a legtöbben a magyar állampolgárok közül folytatnak jogosulatlanul idegenvezetői tevékenységet Pozsonyban, és nem is mindig honfitársaikat kalauzolják

Jobbik: A magyarellenesség kifizetődő

A Jobbik közleményben szólította fel Somogyi Ferenc külügyminisztert, hogy hallgatását megtörve végre hivatalos úton kérjen magyarázatot a szlovák féltől a durva magyarellenes fellépésért, mely a Pozsonyba látogatott turistákkal történt.

A Jobbik szerint szombaton ismételten bebizonyosodott, hogy
„nyomásgyakorlás nélkül hiába várjuk az utódállamok elvakultan magyarellenes hatóságaitól és politikusaitól, hogy józan belátással fölülemelkedjenek etnikai indíttatású gyűlöletükön”. A párt úgy véli: a magyar turistákkal szemben alkalmazott rendkívül durva és teljességgel indokolatlan rendőri fellépés arra is rávilágít, hogy a közelgő szlovákiai választások előtt a magyarellenesség kifizetődő politikai irányvonalnak tűnik a jelenlegi szlovák kormányzat, így a belügyminisztérium berkein belül is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.