A termelékenység emelkedését, a jövedelmek megoszlását, a munkanélküliség alakulását kell az első sorba helyezni, nem pedig a költségvetési deficitet, az inflációt vagy a pénzpiacot – jelentette ki Orbán Viktor azon a tanácskozáson, amelyet Robert Schuman, az Európai Unió egyik alapító atyja születésének 120. évfordulója alkalmából rendeztek.
Orbán Viktor rámutatott: a versenyképességhez választ kell adni a népesedési problémákra, mert azokat Európa újraegyesítése sem fogja megoldani. „Ismét a családpolitikát kell a nemzetpolitika középpontjába állítani” – hangsúlyozta.
A Fidesz elnöke a sikeres európai jövő szempontjából kulcskérdésnek nevezte azt is, sikerül-e felkelteni az európai eszme iránti lelkesedést a fiatalokban. „Sajátos kötéltáncot kell bemutatnunk. Európa egy erőegyensúly, ami a sokféleségen alapul: a nemzeti értékeket, identitást is igényeljük, meg az európai egységet is” – fogalmazott.
Kiemelte: az EU jelenleg ha nem is válságban, de apályban van, amiből csak eszmék és igazi vezetők jelenthetik a kiutat.
Mint mondta, Robert Schuman, aki francia külügyminiszterként 1950. május 9-én előterjesztette az európai egyesülésre vonatkozó elképzeléseit, sohasem gondolta, hogy egy szuperállamot kellene létrehozni, célja ugyanis nem a nemzetek felszámolása volt, hanem az, a nemzetek közötti határok ne jelentsenek akadályokat. Orbán szerint Schuman olyan egyesült Európát akart, amelyikbe a kelet-európai népek is beletartoznak.
Orbán Viktor úgy látja, ha ma Robert Schuman feléledne, és meglátná az európai alkotmány tervezetét, sokk érné, hiszen abban nem található meg közvetlen utalás a kereszténységre. „A demokrácia vagy keresztény lesz, vagy nem is lesz. Egy keresztényellenes demokrácia olyan karikatúra lesz, amely vagy zsarnokságba, vagy anarchiába süllyed” – idézett Schumantól Orbán Viktor. Hozzátette: jó reggelt, Magyarország!
Martens: A Fidesznek és az MDF-nek együtt kell működni
Nagyon sajnálom azokat a mély ellentéteket, amelyek a Fidesz és az MDF között kialakultak, mert a két pártnak együtt kell működnie egymással – mondta az Európai Néppárt (EPP) elnöke, aki szintén részt vett a konferencián.
„A választások első fordulóját követően megpróbáltam kapcsolatba lépni Dávid Ibolya elnökasszonnyal, de ez nem volt lehetséges, amit rendkívül sajnálok” – mondta Wilfried Martens.
Az Európai Néppárt elnöke szerint a Fidesz és az MDF együttműködésének hiánya az első fordulóban az egyik oka volt annak, hogy nem a jobbközép nyerte meg a magyarországi parlamenti választásokat. „Dávid Ibolya nem törekedett igazán a Fidesszel való együttműködésre” – fogalmazott Wilfried Martens.
Mint mondta, tudja, hogy a két párt között voltak ellentétek az elmúlt években, de a választás olyan fontos pillanat, amikor túl kellene lépni ezeken. Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz tagsága a választási vereség után is bizalmat szavazott a párt elnökségének, az EPP elnöke azt mondta, az Európai Néppárt is bízik Orbán Viktorban, „éppen azért, mert Magyarországnak valóban reformokra van szüksége”.
Az Andrássy Egyetemen rendezett Schuman-konferencián beszédet mondott Jacques Santer, az Európai Bizottság volt elnöke, egykori luxemburgi miniszterelnök, aki szerint hiába volt az unió 2004. májusi bővítése tíz új taggal történelmi jelentőségű, azt nem sikerült jól kommunikálni az európai közvéleménnyel, és ez vezetett az alkotmányos szerződés leszavazásához Franciaországban és Hollandiában.
A kétnapos konferenciát a budapesti Robert Schuman Intézet és az Európai Néppárt közösen szervezte.
(Híradó, nappal.hu, radio.hu)

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő