Testükkel védenék a turulszobrot

Bár kiadta a bontási határozatot a turulszoborra a budavári önkormányzat szakhatósága, a II. világháborús emlékmű esetleges eldózerolása még várat magára. A közigazgatási hivatal vezetője eközben rendszerint arra kényszeríti az érintetett önkormányzatokat, szakhatóságokat, hogy a folyamatban lévő ügyről ne hivatalosan, hanem a sajtóból értesüljenek.

Magyar Nemzet
2006. 05. 12. 22:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint százak, vagy ezrek akadályozhatják meg az ősmagyar mitológiai alakot ábrázoló szobor eltüntetését. A Jobbik például sms-láncot hozott létre, amelynek eredményeként az esetleges bontásnál számos ember a testével védené meg a történelmi keresztény egyházak által is felszentelt emlékművet. Mint arról beszámoltunk, az I. kerületi szakhatóság a jogi kényszer miatt adta ki a bontási engedélyt a XII. kerületi turulemlékműre. A határozat nem jogerős, 15 napon belül lehet fellebbezni. A szobor elbontását csak a jogerős döntés után fél évvel lehetne elkezdeni, az első fokon eljáró szakhatóság határozata értelmében – tudta meg a Magyar Nemzet.

Ismeretes, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal felszólította a szakhatóságot hétfőn, hogy határozzon érdemben az ősmagyar jelképet ábrázoló, az MSZP és az SZDSZ által a nácizmussal azonosított emlékmű ügyében. Mindezt annak ellenére tette, hogy a XII. kerületi önkormányzat bírósághoz fordult a Fővárosi Közgyűlés döntése miatt, amely nem támogatta a felszentelt turulszobor felállítását. Érdekesség, hogy a világháborús emlékmű előtt egy hónappal állította fel a hegyvidéki önkormányzat az igazak falát, a zsidó mártíroknak emelt szobrot is, amely szintén nem kapott engedélyt a Fővárosi Közgyűléstől. Utóbbi esetében azonban a Fővárosi Közigazgatási Hivatal nem indított eljárást, sőt szeptemberben az elévülés miatt lényegében fennmaradási engedélyt nyerhet. Jogi szakértők egyébként arra hívták fel a figyelmet, hogy Forgács Imre, a közigazgatási hivatal vezetője rendre az előtt nyilatkozik a baloldali sajtónak a turulszobor ügyében, mielőtt a hivatal intézkedéseiről hivatalosan értesülnének az ügyfelek, tehát az érintett önkormányzat vagy szakhatóság. Forgács más, folyamatban lévő eljárásokról nem szokott nyilatkozni a sajtónak, mint ahogy arra sem volt példa, hogy a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője fegyelmi eljárás lefolytatásával fenyegessen meg egy kerületi jegyzőt, mint azt tette a budavári jegyző esetében.

A MIÉP–Jobbik-képviselőcsoport szerint elfogadhatatlan, hogy míg a fővárosban, sőt annak a világörökséget képező részében is egyesek jogellenesen bonthatnak és építhetnek öncélúan, s nincs semmiféle szankció, addig a magyar történelem egyik legrégebbi jelképét formázó műalkotást likvidálni kívánják a közterületről. Zsinka László frakcióvezető tudatta: a szobordöntögető előkészületek a legsötétebb rákosista időket idézik, de semmiképpen sem térhet vissza a nemzetvesztő pártvezér szelleme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.