Egészen példátlanul antidemokratikus, ami most folyik – jelentette ki Tamás Gáspár Miklós az MTV reggeli műsorában a kormányprogram előkészítésével kapcsolatban. A filozófus nehezményezte: a szocialista párt kongresszusán még a kongresszusi küldötteknek, tehát a párt aktív magjának sem mondták el vezetőik, hogy minek is tapsolnak, „mire is ez a nagy ünneplés”.
Mindez TGM szerint a demokratikus intézményrendszer tiszteletének teljes hiányára vall. A szocialista párt és Gyurcsány Ferenc megnyerte a választásokat, s aztán megszüntette a politikát Magyarországon – vélekedett a filozófus, aki úgy érzi, olyan a hangulat az országban most, mint amilyen a parlament nyári szünete alatt szokott lenni, csakhogy ez a politikai uborkaszezon akkor lenne megengedhető, ha már minden törvénytervezetet beterjesztettek. Ám jelen pillanatban a kormány azt mondja: mindenki bízzék az ország vezetőiben, minden remek lesz, szakszerű, új, nagy horderejű, de egy árva szót sem mondanak arról, hogy ténylegesen mi is lesz.
Tamás Gáspár szerint egy normális, demokratikus országban arra van ilyenkor szükség, hogy nyilvános vitákban alakuljon ki, mi lesz az országgal. TGM úgy véli: nincs joga a miniszterelnöknek, nincs joga az MSZP-nek és az SZDSZ-nek, hogy eltekintsen a demokratikus normáktól. Különben is – kérdezte – honnan tudhatják a kormánypártok hívei, hogy voltaképpen mire kérik a beleegyezésüket, mikor még az országyűlési képviselők előtt sem tárták fel a készülő kormányprogramot?
A műsorvezető megjegyzésére, miszerint a kormánypártok azzal védekeznek, hogy ők a választási programjukat – amely ismert az emberek előtt –, valósítják meg, a filozófus úgy reagált, hogy a tárgyalások „tartalomjegyzékéből” az derül ki, hogy olyan intézkedésekre, reformokra készül a kormány, amelyek a választási programokban nem szerepeltek.
A filozófus szerint az MSZP tagjainak és kongresszusának kellett volna kikövetelni Gyurcsányéktól, hogy a párt különböző irányzatai nyilvánosan megvitathassák a kormány programját, hiszen azért kerül hatalomra egy párt, hogy befolyása legyen a kormányzati intézkedésekre. „És mi történt ezzel a kormánypárttal? Tapsviharban törhetett ki, és százszázalékos szavazati aránnyal megszavazhatott egy olyan koalíciót, amelynek a tartalmáról semmit nem tudott” – mondta TGM, aki mindezt rendkívül felháborítónak és kiábrándítónak tartja.
A filozófus szerint nagyon rosszul kezdődik a kormányzás, „nem szabad ilyen dolgokat csinálni”. Tamás Gáspár újra feltette a kérdést: jó-e, ha a fiatal kormány dinamikus miniszterelnöke a létező összes írott és íratlan demokratikus szabály megszegve kezdi a kormányzást?

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő