Az Új Magyarország – Szabadság és szolidaritás – A Magyar Köztársaság Kormányának programja a sikeres, modern és igazságos Magyarországért 2006-2010 című program az Országgyűlés honlapján olvasható. A kedden közzétett kormányprogramban új reformkort ígér Gyurcsány Ferenc. Jelentős változások várhatók a közigazgatásban, az egészségügyben, folytatódik az oktatási rendszer „korszerűsítése”.
Az írás egyébként nem a parlament hivatalos weboldalán, hanem egy vidéki online-lapon jelent meg először.
„Nincs szükség új rendszerváltásra. Ez nem szükséges, és nem is lehetséges. A rendszerváltozás során és nyomán kialakult viszonyok okos, bátor, de mégis mértéktartó kiigazítására van szükség. Új reformkorra. Országreformmal, reformországgyűléssel, reformkormánnyal„ – írja Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök a kormányprogram előszavában.
A 85 oldalas dokumentum bevezetőjében Gyurcsány Ferenc hangsúlyozza, hogy a változást az államon és a politikusokon kell kezdeni. Ez egybecseng azokkal a törvényjavaslatokkal, amelyeket vasárnap jelentett be, egyebek között kisebb parlament létrehozását és az önkormányzatok karcsúsítását indítványozza.
A kormány az államon kezdi a reformokat.
Az államigazgatási szervezeteket régiós rendszerbe tömörítik, a megyeieket pedig regionális önkormányzatok váltják.
A kabinet programja szerint növekedési pályára kell állítani a gazdaságot. Ehhez csökkenteni kell az államháztartási hiányt, és folytatni a privatizációt. A kormány célja egy átláthatóbb adórendszer kialakítása is úgy, hogy a ciklus végére a mainál alacsonyabb adókulcsok legyenek érvényben. A következő két évben viszont egyes adónemek emelkedésére kell számítani, miközben csökkennek az állami kiadások.
Bevezeti az utólagos tandíjat a kormány
2013-ig az oktatási reform keretében 100 iskolát korszerűsítenének, és 300-at újítanának fel. Közben 2010-től a középiskolások alanyi jogon tanulhatnának angolul. A kormányprogram nyilvánosságra kerülésével azonban az is biztossá vált, hogy a kabinet bevezeti a tanulmányi költségekhez való utólagos képzési hozzájárulást, azaz a tandíjat. – „A felsőoktatási intézmények fenntartható, és a mainál igazságosabb finanszírozása érdekében az államilag támogatott képzésben bevezetjük a tanulmányi költségekhez való utólagos képzési hozzájárulást” – olvasható a kormányprogram 27. oldalán.
A dokumentum szerint a kormány felülvizsgálja a költségtérítéses képzés feltételeit is, a jövőben a költségtérítés nem lehet kevesebb a képzési és fenntartási normatíva együttes összegénél. A kormányprogram szerint a kormány lehetővé teszi a diákhitel törlesztésének munkaadói átvállalását.
2007-ig 30 ezer kollégiumi helyet építenének, illetve újítanának fel.
Megújuló intézmények, átlátható adórendszer
A kormányprogram első fejezete részletezi a várható átalakításokat: megújuló politikai intézményeket, kisebb, modern, szolgáltató közigazgatást ígér. (A ciklus végére például a felére csökkentik az átlagos ügyintézési időt a leggyakoribb ügyekben.) A következő fejezet a gazdasági reformról szól: rövid távon a költségvetés kiigazítását, közép- és hosszú távon takarékos államot, valamint átlátható adórendszert ígér.
Az egészségüggyel foglalkozó részben szó esik a 100 lépés programja során elindított intézkedésekről, valamint felsorolja a ciklus folyamán várható változásokat. Az egészségügyben 2007-re teremtik meg a biztosítási alapon működő ellátás alapjait, hogy később magánbiztosítók is beléphessenek a piacra. A kormány átlátható járulékfizetést alakít ki, hogy csak azok kapjanak ellátást, akik valóban fizetik a járulékokat.
A 85 oldalas írásból ugyanakkor kiolvasható a vizitdíj bevezetése, a gyógyszertámogatások korszerűsítése, azaz csökkentése.
Fejlesztések uniós forrásból
A dokumentum tizenkét oldalon foglalkozik az uniós forrásokból megvalósuló infrastrukturális fejlesztésekkel (Új Magyarország program), majd az innováció és a tudomány, az energiapolitika, a foglalkoztatáspolitika, a mezőgazdaság, a területfejlesztés kérdéseit taglalja, külön kitérve a fővárosra. Az euróövezethez való csatlakozás dátumát nem jelöli meg, de ír az adóemelésről és az infláció várható növekedéséről.
A mezőgazdaságban folytatódik a földet életjáradékért program. Támogatnák az állattenyésztést, valamint a versenyképes gazdaságok kialakítását. Szigorodna az élelmiszerellenőrzés is. A vállalkozásoknak egyébként csak két oldalt szentel a 85 oldalas írás.
Járulékkedvezménnyel ösztönöznék a munkáltatókat az anyák, valamint a munkanélküliek foglalkoztatására. A Start Extra programmal pedig a hátrányos helyzetűeket segítenék elhelyezkedni. A kormányprogram új munka törvénykönyvet, illetve új büntető törvénykönyvet ígér.
A Modern köztársaság című fejezetben a korrupció elleni küzdelemről, a minőségi jogszabály-alkotásról, az igazságügyi reform folytatásáról, kultúráról, médiáról és sportról esik szó. Az igazságos ország megteremtéséről szóló passzusban a gyermekszegénység elleni küzdelem, az idősek megbecsülése, az otthonteremtési támogatások, a romák integrációja, az esélyegyenlőség, a fogyasztóvédelem kerül terítékre. A kormányprogram utolsó fejezete a biztonság- és a külpolitikával foglalkozik.
Forrás: hirtv.hu, magyarorszag.hu, InfoRádió, hirado.hu
• Szijjártó: Valós kép kell az ország helyzetéről
• Dávid: Olyan program kell, amit meg is akarnak valósítani
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
