A magyar gazdaság egyre kockázatosabb vállalkozás

A deficites magyar gazdaság egyre kockázatosabb vállalkozásnak tűnik – cikkezik a Neue Zürcher Zeitung, mely fölteszi a kérdést, képes lesz-e a régi-új kormány megoldani az ország gazdasági problémáit. A Die Welt az iszlamista merénylők új típusával foglalkozik, a Die Presse a cseh konzervatív politikussal, Mirek Topolanekkel készített interjút.

2006. 06. 01. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

Képes lesz-e a régi-új kormány megoldani az ország gazdasági bajait? – teszi fel a kérdést a konzervatív svájci napilap Sistergő feszültség Budapesten című írásában. A szerző szerint az eddig folytatott populista gazdaságpolitikának vége. Az államadósság elérte a GDP 62 százalékát és ezzel olyan szintre emelkedett, mely kétségessé teszi az euróövezethez való csatlakozást, s ami ennél is fontosabb, a külföldi befektetőket hétről hétre egyre kevésbé érdeklik a feltörekvő piacok, mert a fejlett országokban emelkedő kamatszintek miatt egyre kevésbé van rájuk szükség. S ezzel a deficites magyar gazdaság egyre kockázatosabb vállalkozásnak tűnik.

Gyurcsány Ferenc keddi, parlamenti megnyilatkozásai az általánosságok szintjén mozogtak, a tőkepiacok által várt részletek továbbra is elmaradtak. Gyurcsány pusztán annyit mondott, hogy 2008-ig a deficitet az euró stabilitási paktumban lefektetett 3 százalékos szintre kívánja csökkenteni. Hasonló ígéreteket már korábban is számtalanszor tett a régi-új pénzügyminiszter, de eddig soha sem tartotta be. A hogyan továbbra június 10-én, egy nappal a hivatali esküt követően ad magyarázatot az új kormány. Addig Gyurcsány Ferenc megkísérli a lakosságnak megmagyarázni, hogy mely bevételeket kíván növelni és mely kiadásokat csökkenteni. A késlekedés a cikkíró szerint arra utal, hogy a szocialista pártban a Nemzeti Bank figyelmeztetése és a hitelminősítő intézetek szkepszise ellenére még mindig eltérnek az álláspontok. Gyurcsány úgy tűnik, megértette a helyzet komolyságát, a párt bázisa ugyanakkor az önkormányzati választások előtt hallani sem akar a népszerűtlen intézkedésekről. Addig azonban – tekintettel a jelenlegi piaci közhangulatra és a tőkekivonás fenyegető veszélyére – könnyen késő lehet.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap „Az elkövetők új típusa“ című cikkében az öngyilkos merényletre készülő németországi nők letartóztatásának apropóján az iszlamista merénylők új típusával foglalkozik. A berlini muzulmán hitre tért asszony esete – aki arra készült, hogy gyermekével közösen öngyilkos merényletet kövessen el Irakban – tovább erősítette az „elkövetők új típusával” szembeni félelmeket. A 40 esztendős asszonyt, aki időközben egy berlini pszichiátriai klinikára szállították, az interneten fecsegte ki terveit.

Az ő esete példa mindazokra az iszlámra áttért nők sorsára, akik egy ortodox iszlám férfivel kötnek házasságot. Annak ellenére, hogy gyakran számtalan megaláztatást, sértést és erőszakot kell elszenvedniük, számuk mégis folyamatosan növekszik. „Sokan közülük” – vélekedik Szalim Abdullah a soesti Iszlám Archívum munkatársa, „konfliktusban állnak szexuális identitásukkal.” Női szerepük elől a szigorba menekülnek, és ezerszázalékos, kíméletlen és hajlíthatatlan muszlimákká válnak.

Éppen ezért ideális újoncoknak számítanak a radikális iszlamisták szemében – vélekedik a berlini tartományi bűnügyi hivatal munkatársa – , hiszen teljesen beleolvadnak a környezetbe, német útlevelük van és mindenre készek, mert gyűlölik a „rendszert.” Felégettek maguk mögött miden hidat, s mivel gyakran a gyereküket is magukkal viszik, senkinek sem tűnnek fel, sem a szomszédnak, a rendőrnek vagy a határőrnek. Éppen ezért a környezetükbe simulásukért igen népszerűek iszlamista körökben, hiszen a férfiak sajátos ruhájukkal és szakállukkal viszonylag feltűnő jelenségnek számítanak. Berlin az iszlám hitre térés fellegvárának számít az évente átlagosan 30 esettel, ami németországi áttérések nyolcadát is kiteszi.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap Az atomenergia ügyében elavult álláspont címmel készített interjút a közelgő csehországi választások apropóján a győzelemre esélyes konzervatív politikussal, az ODS vezetőjével, Mirek Topolanekkel. Győzelme esetén Topolanek első intézkedésének nevezte azon törvények hatályon kívül helyezését, melyeket a kommunisták és szocialisták az utolsó hónapokban hoztak. Ezek olyan kisajátítások, melyek visszavetnek bennünket az 1989 előtti időkbe.

Topolanek kizártnak tartja, hogy nagykoalíció jöjjön létre Prágában, mert a jelenlegi miniszterelnök Paroubek nyíltan vállalja, kész együttműködni a kommunistákkal.

Topolanek, aki korábban nemes egyszerűséggel az uniós alkotmányt „shit-nek” nevezte, úgy fogalmazott: a szerződést és az uniót külön kell választani. Az az út – a további elmélyítés útja –, melyet az alkotmány és támogatói választottak, nem járható. Az ODS számára az EU egy bővülő és versenyképes közösséget jelent. Topolanek szerint strukturális reformokra van szükség, be kell fejezni a belső piac reformját és fel kell számolni az unió közös mezőgazdasági politikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.