Az elűzött magyarországi németekre emlékeztek

Magyarország államfőjeként megkövetem a kitelepített svábokat és családjaikat az őket ért jogtalanságokért és igazságtalanságért - áll abban, a Sólyom László által írt üzenetben, amelyet vasárnap Budaörsön a magyarországi németek elűzése országos emlékhelyének felavatása alkalmával olvastak fel.

MNO
2006. 06. 18. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azzal a reménnyel hajtok fejet az elűzöttek emléke előtt, hogy a magyarországi németek ismét itthon vannak ” – szögezi le a dokumentum. Kitér arra is, hogy a magyarországi németek kiűzése sokáig tabu téma volt, aztán a rendszerváltást követően rögtön elismertük, hogy 1944-től kezdődő elhurcolásuk, az azt követő internálások és a kitelepítés jogtalan és igazságtalan intézkedések sorozata volt.

Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a a kollektív büntetést kimondó 1945-ös törvényeket, jelenleg már folyik a történelmi tények feltárása, és ennek nyomán lassan bekerülnek a köztudatba is az akkori események – áll a köztársasági elnök jegyezte levélben. Ugyanakkor Magyarországon soha nem gyökeresedett meg olyan felfogás a közérzületben, amely szerint a svábok elűzése igazolható lett volna a német hadsereg és a megszállás okozta háborús szenvedésekkel – hívta fel rá a dokumentum a figyelmet.

A levélből kitűnik: az 1945-ben hozott rendelet, amely hazaárulónak és népellenes bűnösnek nyilvánította a Volksbund tagjait és azokat, akik ismét felvették német hangzású családnevüket, a földbirtokok elkobzásáról szólt, vagyis a kitelepítésnek elsősorban gazdasági indítékai voltak.

Szili Katalin, a parlament elnöke az emlékhelyavatási ünnepségen bejelentette: azt tervezi, hogy még ez évben parlamenti napot szervez az elűzetések 60. évfordulójához kötődően, és erre az alkalomra meghívják azoknak a németországi és magyarországi túlélőknek a képviselőit, akik elszenvedői voltak az akkori megpróbáltatásoknak.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata megbízásából Nánasági Péter szobrászművész kőből és bronzból készítette el az alkotást, amelyet a leleplezést követően Erdő Péter bíboros prímás és Kröhling Dániel esperes áldott meg.

(Forrás: MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.