Der Standard: Göncz Kingát nem szabad lebecsülni

Göncz Kinga kiváló ismerője a térség nemzetiségi és roma problematikájának – fejtegeti a baloldali-liberális Der Standard. A Der Spiegel szerint az-Zarkávi halála nem jelenti az iraki felkelések végét. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az ENSZ és az Egyesült Államok közötti legújabb súrlódásokat taglalja.

2006. 06. 09. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális napilapban Gregor Mayer A pszichiáternek kell megoldania a külpolitikai válságot című cikkében Göncz Kinga portréját rajzolja meg. A szerző szerint – mint azt az általa írt tanulmányok is bizonyítják – Göncz kiváló ismerője a térség nemzetiségi és roma problematikájának.

Mayer megjegyzi, hogy a parlamenti meghallgatáson a konzervatív ellenzék képviselői hajlottak arra az álláspontra, hogy „politikai értelemben súlytalannak” láttassák a külügyminiszter-jelöltet. Azonban könnyen lehet, hogy tévednek. A kétgyermekes családanyát, aki apjától a közvetlen, barátságos stílust örökölte, nem szabad lebecsülni.

Tény, hogy a magyar külpolitika az uniós csatlakozás óta eltelt két esztendőben mély válságba jutott, ennek megszemélyesítése volt a színtelen tárcavezető, Somogyi Ferenc. Senki sem tudja például, hogy mi a hivatalos magyar álláspont a közel-keleti válság, vagy a nagy európai kérdések kapcsán. Vajon elegendőek lesznek-e az új tárcavezető vitathatatlan képességei arra, hogy új lendületet adjon a magyar külpolitikának? Ezt a jövő dönti el – fejezi be reménykedő elmélkedését Mayer.

Der Spiegel (spiegel.de)

A Fehér Ház és az amerikai nyilvánosság is feltűnő visszafogottsággal reagált az-Zarkávi meggyilkolására. A legtöbb nyilatkozó számára egy szimbolikus csapás, mely azonban messze van attól, hogy az iraki rémálom végét jelentse – foglalja össze a baloldali hírmagazin, miként értékelik az Egyesült Államokban az al-Kaida iraki vezetőjének megölését. „Ez nem fog véget vetni a felkelésnek” – vélekedett a Brookings Institution politológusa, Richard Falkenrath. A jordániai születésű az-Zarkávi halála a dzsihadisták számára súlyos veszteség, illetve mindazoknak, akik külföldről érkeztek Irakba. A „hazai” terroristákat ez aligha érinti, és ők teszik ki az iraki felkelők több mint 95 százalékát. Nekik nincs közük az al-Kaidához és eddig sem volt semmi dolguk a most megölt terroristavezérrel – vélekedett Falkenraths kollégája, Fawaz Gerges a Sarah Lawrence College-ból.

Thomas Friedman, a The New York Times külpolitikai rovatvezetője szerint bár nem lesz könnyű, de pótolni fogják Zarkávit. Ezért a terrorista vezér likvidálása szerinte sokkal fontosabb volt a haderő számára, mely ezzel egy hatalmas piros pontot könyvelhet el.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Az ENSZ főtitkárának helyettese, a brit Malloch Brown az amerikai kormány szemére vetette, hogy Washington állandóan eszközként használja a világszervezetet, de sohasem hajlandó megvédeni a bírálatoktól, legyenek azok bármennyire is igaztalanok. Ezzel a washingtoni kormányzat átengedi a médiát a világszervezet leghangosabb kritikusainak. „Ezért előbb vagy utóbb el fogja veszíteni az ENSZ támogatását” – írja a konzervatív német napilap Az ENSZ és Washington vitája című cikkében, amelyben a nemzetközi szervezet és az Egyesült Államok közötti legújabb súrlódásokkal foglalkozik.

A nyilatkozatra válaszul John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete felszólította Kofi Annan főtitkárt, hogy utasítsa helyettesét a nyilatkozat visszavonására, mert Brown Bolton szerint „megengedhetetlen” módon bírálta az Egyesült Államokat. Annan időközben elutasította Bolton követelését, és szóvivőjén keresztül a következőket üzente: „A főtitkár egyetért helyettesének nyilatkozatában megfogalmazott iránnyal. Szó sem lehet arról, hogy bármiféle rendszabállyal büntessék a helyettesét.“

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Példátlan méretű botrány című írásában a mind mocskosabbá váló osztrák választási kampány legújabb „eseményével”, Jörg Haider állítólagos megfigyelésével foglalkozik. A tényekből annyi tudható, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) főtitkára és a karintiai listavezetője, Karlheinz Klement megbízta Dietmar Guggenbichler magándetektívet, hogy szimatoljon egykori pártelnöke Jörg Haider körül. A kétes hírű privát kopónak (aki hazájában számos belpolitikai botrány résztvevőjeként ismert – szerk.) a karintiai tartományfőnök néhány tisztázatlan skandalumban, mint a Hypo Alpe Adria Bank, a Styrian Spirit és az FC Kärnten ügyében betöltött szerepét kellett volna napvilágra hoznia. Klement állítólag a megbízást magánemberként adta és saját zsebéből fizette.

A fenti hír nyilvánosságra kerülésével egyidőben egy FPÖ tisztségviselő, Josef Feinig is nyilatkozott, aki közölte, hogy ő részt vett a magánnyomozó felbérelésében. Feinig, elmondása szerint bosszút akart állni az ellen-intrikáló Klementen, ezért meghamisította Guggenbichler megbízó levelét úgy, hogy abba bekerüljön Jörg Haider magánemberként történő megfigyelése is. A megfigyelési ügy Guggenbichler szerint a BZÖ segítségével került napvilágra, „Feinig papírcetlijével biztosan meglátogatta Jörg Haider irodáját” – nyilatkozta a magánnyomozó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.