Der Standard (derstandard.at)
A baloldali-liberális napilapban Gregor Mayer A pszichiáternek kell megoldania a külpolitikai válságot című cikkében Göncz Kinga portréját rajzolja meg. A szerző szerint – mint azt az általa írt tanulmányok is bizonyítják – Göncz kiváló ismerője a térség nemzetiségi és roma problematikájának.
Mayer megjegyzi, hogy a parlamenti meghallgatáson a konzervatív ellenzék képviselői hajlottak arra az álláspontra, hogy „politikai értelemben súlytalannak” láttassák a külügyminiszter-jelöltet. Azonban könnyen lehet, hogy tévednek. A kétgyermekes családanyát, aki apjától a közvetlen, barátságos stílust örökölte, nem szabad lebecsülni.
Tény, hogy a magyar külpolitika az uniós csatlakozás óta eltelt két esztendőben mély válságba jutott, ennek megszemélyesítése volt a színtelen tárcavezető, Somogyi Ferenc. Senki sem tudja például, hogy mi a hivatalos magyar álláspont a közel-keleti válság, vagy a nagy európai kérdések kapcsán. Vajon elegendőek lesznek-e az új tárcavezető vitathatatlan képességei arra, hogy új lendületet adjon a magyar külpolitikának? Ezt a jövő dönti el – fejezi be reménykedő elmélkedését Mayer.
Der Spiegel (spiegel.de)
A Fehér Ház és az amerikai nyilvánosság is feltűnő visszafogottsággal reagált az-Zarkávi meggyilkolására. A legtöbb nyilatkozó számára egy szimbolikus csapás, mely azonban messze van attól, hogy az iraki rémálom végét jelentse – foglalja össze a baloldali hírmagazin, miként értékelik az Egyesült Államokban az al-Kaida iraki vezetőjének megölését. „Ez nem fog véget vetni a felkelésnek” – vélekedett a Brookings Institution politológusa, Richard Falkenrath. A jordániai születésű az-Zarkávi halála a dzsihadisták számára súlyos veszteség, illetve mindazoknak, akik külföldről érkeztek Irakba. A „hazai” terroristákat ez aligha érinti, és ők teszik ki az iraki felkelők több mint 95 százalékát. Nekik nincs közük az al-Kaidához és eddig sem volt semmi dolguk a most megölt terroristavezérrel – vélekedett Falkenraths kollégája, Fawaz Gerges a Sarah Lawrence College-ból.
Thomas Friedman, a The New York Times külpolitikai rovatvezetője szerint bár nem lesz könnyű, de pótolni fogják Zarkávit. Ezért a terrorista vezér likvidálása szerinte sokkal fontosabb volt a haderő számára, mely ezzel egy hatalmas piros pontot könyvelhet el.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Az ENSZ főtitkárának helyettese, a brit Malloch Brown az amerikai kormány szemére vetette, hogy Washington állandóan eszközként használja a világszervezetet, de sohasem hajlandó megvédeni a bírálatoktól, legyenek azok bármennyire is igaztalanok. Ezzel a washingtoni kormányzat átengedi a médiát a világszervezet leghangosabb kritikusainak. „Ezért előbb vagy utóbb el fogja veszíteni az ENSZ támogatását” – írja a konzervatív német napilap Az ENSZ és Washington vitája című cikkében, amelyben a nemzetközi szervezet és az Egyesült Államok közötti legújabb súrlódásokkal foglalkozik.
A nyilatkozatra válaszul John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete felszólította Kofi Annan főtitkárt, hogy utasítsa helyettesét a nyilatkozat visszavonására, mert Brown Bolton szerint „megengedhetetlen” módon bírálta az Egyesült Államokat. Annan időközben elutasította Bolton követelését, és szóvivőjén keresztül a következőket üzente: „A főtitkár egyetért helyettesének nyilatkozatában megfogalmazott iránnyal. Szó sem lehet arról, hogy bármiféle rendszabállyal büntessék a helyettesét.“
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Példátlan méretű botrány című írásában a mind mocskosabbá váló osztrák választási kampány legújabb „eseményével”, Jörg Haider állítólagos megfigyelésével foglalkozik. A tényekből annyi tudható, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) főtitkára és a karintiai listavezetője, Karlheinz Klement megbízta Dietmar Guggenbichler magándetektívet, hogy szimatoljon egykori pártelnöke Jörg Haider körül. A kétes hírű privát kopónak (aki hazájában számos belpolitikai botrány résztvevőjeként ismert – szerk.) a karintiai tartományfőnök néhány tisztázatlan skandalumban, mint a Hypo Alpe Adria Bank, a Styrian Spirit és az FC Kärnten ügyében betöltött szerepét kellett volna napvilágra hoznia. Klement állítólag a megbízást magánemberként adta és saját zsebéből fizette.
A fenti hír nyilvánosságra kerülésével egyidőben egy FPÖ tisztségviselő, Josef Feinig is nyilatkozott, aki közölte, hogy ő részt vett a magánnyomozó felbérelésében. Feinig, elmondása szerint bosszút akart állni az ellen-intrikáló Klementen, ezért meghamisította Guggenbichler megbízó levelét úgy, hogy abba bekerüljön Jörg Haider magánemberként történő megfigyelése is. A megfigyelési ügy Guggenbichler szerint a BZÖ segítségével került napvilágra, „Feinig papírcetlijével biztosan meglátogatta Jörg Haider irodáját” – nyilatkozta a magánnyomozó.
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban