Kiskorúak veszélyeztetése, közokirat-hamisítás, a gyerekeknek nem az előírások szerinti ellátása, szakemberhiány – nagyjából ilyen gondokat fogalmazott meg egy ombudsmani vizsgálat, amely alkotmányos visszásságokat állapított meg több gyermekvédelmi intézményben. Takács Albert állampolgári panaszok alapján folytatott vizsgálatokat a kaposvári Zita Gyermekotthonban, a mezőfalvi lakásotthonban, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Megyaszó gyermekotthonában.
A vizsgálatot megalapozó panaszok egyike szerint a Zita Gyermekotthonban nevelkedők nem kapják meg rendszeresen a zsebpénzüket, a dolgozók nem jutnak hozzá az éjszakai pótlékjukhoz, az intézmény vezetője saját szőlejében dolgoztatja a gondozására bízott gyermekeket, a borát pedig az intézményben értékesíti. A vezetőnő az egyik gondozottjának egyetemi tanulmányaihoz hamis igazolást állított ki a szakmai gyakorlatáról.
„A vizsgálat során rámutattam, hogy a Zita Gyermekotthon tevékenysége több szempontból is kívánnivalót hagy maga után, az intézmény feladatait alacsony színvonalon teljesíti, működése súlyosan sérti a gyermekek kiemelt védelméhez és a lehető legmagasabb szintű testi, lelki egészséghez fűződő jogát. Megállapítottam azt is, hogy a helyzet kialakulásában a fenntartót, a Somogy Megyei Önkormányzatot is felelősség terheli, mert elmulasztotta az intézmény rendszeres ellenőrzését” – olvasható az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettesének közleményében. Takács azt ajánlotta a megyei főjegyzőnek: indítson vizsgálatot, s ha szükséges, vonja vissza a gyermekotthon jelenlegi vezetőjének megbízását.
Takács Albert intézkedéseket javasolt a Megyaszón működő otthonban feltárt alkotmányos visszásságok megszüntetése érdekében is. Ebben az intézményben a vezető munkaviszonyát azóta a fenntartó önkormányzat megszüntette, a megyei gyámhivatal kiskorú veszélyeztetése bűntette gyanúja miatt tett feljelentést ellene.
Győrffy Zsuzsanna, Takács Albert vizsgálatának előadója a legnagyobb problémát abban látja, hogy a súlyos szakmai hiányosságok miatt a speciális nevelést igénylő gyermekek úgy kerülnek ki az életbe, hogy gyakorlatilag senki sem foglalkozott velük. „Nyilvánvaló, hogy egy óvodapedagógus vagy egy szociális munkás nem fog pszichiátriai problémákat megoldani, így ezek a gyerekek idővel szinte minden beilleszkedési esélyüket elveszítik” – mondta.
Herczog Mária gyermekvédelmi szakember szerint alapvető bajok vannak a gyermekotthoni rendszerrel. Szerinte nemcsak a megfelelően képzett szakemberek hiányoznak, hanem a munkájuk alapját jelentő egyéni nevelési tervek is. A szakember azt mondja: azt kellene megvitatni, hogy miként is kellene a problémás, speciális igényű gyerekekkel foglalkozni, életkori sajátosságaik, lelki sérüléseik, szenvedélybetegségeik, magatartászavaraik szerint, egyenként vizsgálva őket, vagy esetleg másként. Vitatott, hogy problémakörönként együtt vagy külön-külön, integráltan foglalkozzanak-e velük. Az amúgy is sérülésekkel érkező gyerekeket többnyire még pszichológus, vagy pszichiáter sem látja, tökéletesen magukra hagyva, kiszolgáltatottan élnek. Herczog Mária szerint fontos ugyan, de mégiscsak részletkérdés, hogy a gyerekek megkapják-e a zsebpénzüket és tiszták-e a szobák.
Vizsgálatok a hiányosságok ügyében. Vörös Tamás megyei főjegyző elmondta: a bejelentések nyomán az ombudsmani hivatallal párhuzamosan ők is vizsgálatot folytattak. Hangsúlyozta: a feltárt hiányosságok nagy részét már orvosolták. A főjegyző hozzátette, hogy egyik vizsgálat sem tudta bizonyítani, hogy az intézményvezető valóban dolgoztatta volna a szőlőjében a gyermekeket, illetve árulta volna a borát az otthonban. A kilenc pontban összegzett észrevételek közül két pontban tett ajánlást az ombudsmani hivatal – mindkettő az igazgatónő személyét érinti. Az egyik ajánlás azt mondja ki, hogy a törvényben megengedettnél nem tartozhat több gyermek az intézményvezető gyámsága alá – márpedig az igazgató gyámsága alá tartozó gyerekek száma meghaladta a rendeletben előírtat. A másik ajánlás szerint ügyészségi vizsgálatnak kell kiderítenie, történt-e az intézetben okirat-hamisítás. Vörös megjegyezte: a Zita igazgatója több mint tíz éve vezeti az intézményt, azóta nyolc munkaügyi perben volt alperes, két esetben került ki vesztesként, két per még folyamatban van.
Forrás: Népszabadság

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról