Dolgoztatták a gyermekotthon lakóit?

A gyerekek nem kapják meg zsebpénzüket, a dolgozók nem jutnak hozzá az éjszakai pótlékjukhoz, az intézmény vezetője saját szőlejében dolgoztatja a gondozására bízott gyermekeket – csak néhány panasz azok közül, melynek nyomán vizsgálatot indított Takács Albert helyettes ombudsman.

MNO
2006. 06. 01. 8:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiskorúak veszélyeztetése, közokirat-hamisítás, a gyerekeknek nem az előírások szerinti ellátása, szakemberhiány – nagyjából ilyen gondokat fogalmazott meg egy ombudsmani vizsgálat, amely alkotmányos visszásságokat állapított meg több gyermekvédelmi intézményben. Takács Albert állampolgári panaszok alapján folytatott vizsgálatokat a kaposvári Zita Gyermekotthonban, a mezőfalvi lakásotthonban, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Megyaszó gyermekotthonában.

A vizsgálatot megalapozó panaszok egyike szerint a Zita Gyermekotthonban nevelkedők nem kapják meg rendszeresen a zsebpénzüket, a dolgozók nem jutnak hozzá az éjszakai pótlékjukhoz, az intézmény vezetője saját szőlejében dolgoztatja a gondozására bízott gyermekeket, a borát pedig az intézményben értékesíti. A vezetőnő az egyik gondozottjának egyetemi tanulmányaihoz hamis igazolást állított ki a szakmai gyakorlatáról.

„A vizsgálat során rámutattam, hogy a Zita Gyermekotthon tevékenysége több szempontból is kívánnivalót hagy maga után, az intézmény feladatait alacsony színvonalon teljesíti, működése súlyosan sérti a gyermekek kiemelt védelméhez és a lehető legmagasabb szintű testi, lelki egészséghez fűződő jogát. Megállapítottam azt is, hogy a helyzet kialakulásában a fenntartót, a Somogy Megyei Önkormányzatot is felelősség terheli, mert elmulasztotta az intézmény rendszeres ellenőrzését” – olvasható az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettesének közleményében. Takács azt ajánlotta a megyei főjegyzőnek: indítson vizsgálatot, s ha szükséges, vonja vissza a gyermekotthon jelenlegi vezetőjének megbízását.

Takács Albert intézkedéseket javasolt a Megyaszón működő otthonban feltárt alkotmányos visszásságok megszüntetése érdekében is. Ebben az intézményben a vezető munkaviszonyát azóta a fenntartó önkormányzat megszüntette, a megyei gyámhivatal kiskorú veszélyeztetése bűntette gyanúja miatt tett feljelentést ellene.

Győrffy Zsuzsanna, Takács Albert vizsgálatának előadója a legnagyobb problémát abban látja, hogy a súlyos szakmai hiányosságok miatt a speciális nevelést igénylő gyermekek úgy kerülnek ki az életbe, hogy gyakorlatilag senki sem foglalkozott velük. „Nyilvánvaló, hogy egy óvodapedagógus vagy egy szociális munkás nem fog pszichiátriai problémákat megoldani, így ezek a gyerekek idővel szinte minden beilleszkedési esélyüket elveszítik” – mondta.

Herczog Mária gyermekvédelmi szakember szerint alapvető bajok vannak a gyermekotthoni rendszerrel. Szerinte nemcsak a megfelelően képzett szakemberek hiányoznak, hanem a munkájuk alapját jelentő egyéni nevelési tervek is. A szakember azt mondja: azt kellene megvitatni, hogy miként is kellene a problémás, speciális igényű gyerekekkel foglalkozni, életkori sajátosságaik, lelki sérüléseik, szenvedélybetegségeik, magatartászavaraik szerint, egyenként vizsgálva őket, vagy esetleg másként. Vitatott, hogy problémakörönként együtt vagy külön-külön, integráltan foglalkozzanak-e velük. Az amúgy is sérülésekkel érkező gyerekeket többnyire még pszichológus, vagy pszichiáter sem látja, tökéletesen magukra hagyva, kiszolgáltatottan élnek. Herczog Mária szerint fontos ugyan, de mégiscsak részletkérdés, hogy a gyerekek megkapják-e a zsebpénzüket és tiszták-e a szobák.

Vizsgálatok a hiányosságok ügyében. Vörös Tamás megyei főjegyző elmondta: a bejelentések nyomán az ombudsmani hivatallal párhuzamosan ők is vizsgálatot folytattak. Hangsúlyozta: a feltárt hiányosságok nagy részét már orvosolták. A főjegyző hozzátette, hogy egyik vizsgálat sem tudta bizonyítani, hogy az intézményvezető valóban dolgoztatta volna a szőlőjében a gyermekeket, illetve árulta volna a borát az otthonban. A kilenc pontban összegzett észrevételek közül két pontban tett ajánlást az ombudsmani hivatal – mindkettő az igazgatónő személyét érinti. Az egyik ajánlás azt mondja ki, hogy a törvényben megengedettnél nem tartozhat több gyermek az intézményvezető gyámsága alá – márpedig az igazgató gyámsága alá tartozó gyerekek száma meghaladta a rendeletben előírtat. A másik ajánlás szerint ügyészségi vizsgálatnak kell kiderítenie, történt-e az intézetben okirat-hamisítás. Vörös megjegyezte: a Zita igazgatója több mint tíz éve vezeti az intézményt, azóta nyolc munkaügyi perben volt alperes, két esetben került ki vesztesként, két per még folyamatban van.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.