Gazdasági lassuláshoz vezet a megszorító csomag

A takarékossági lépések következtében csökkenni fog a magyar gazdasági növekedés szakértők szerint – írja a Die Presse, amely részletesen beszámol a Gyurcsány-kormány megszorító intézkedéseiről. Magyarországnak és Németországnak is alternatív energiaforrások után kell néznie, mivel erősen függnek az orosz földgáztól – ismerteti egy amerikai szenátor véleményét a Die Tagesspiegel.

2006. 06. 14. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Peter Bognar Magyarország milliárdos megszorító csomagot készít című cikkében a megszorításokkal foglalkozik.

A régi-új miniszterelnök Gyurcsány Ferenc megszorító csomagja az elkövetkezendő két és fél évben 2350 milliárd forintos megtakarítással számol. A szerző szerint a csomag 40 százalékban kiadáscsökkentésből és 60 százalékban a bevételek növeléséből fog állni. A megszorító csomag oka, hogy az eredetileg tervezett 4,7 százalékos költségvetési hiány elszállt, a legfrissebb becslések már a GDP 8-9 százalékát kivető büdzsélyukról tudnak.

A baloldali-liberális kormány a gázárak 30, az áramár 14 százalékos emelésével azt célozza, hogy két három éven belül az ország érje el világpiaci árakat, hiszen eddig a kormány, hogy megvédje a polgárokat a világpiaci áraktól, hihetetlen összegeket költött a „kompenzálásra”. Gyurcsány a béreken is takarékoskodna: a következő két évben a reálbérek és a minimálbér nem emelkednének. A miniszterelnök a szigorú megszorításokkal reméli, hogy 2009-ig teljesíteni tudja a maastrichti- kritériumokat. A kormányfő a Reutersnek adott interjújában úgy fogalmazott, hogy az eurót legkésőbb 2011 végén be kívánja vezetni. Szakértők szerint a takarékossági lépések következtében csökkenni fog a gazdasági növekedés, a jelenlegi 4,5 százalékról 2007-re alig 2,5 százalékra.

Ezen lépésekkel párhuzamosan a Gyurcsány-kormány további (!) reformokat tervez: többek között az egészségügyet, az oktatást, valamint a közigazgatást kívánják átalakítani. Hasonló megszorító csomagra Magyarországon 1995-ben Bokros Lajos pénzügyminisztersége alatt került sor, mely akkor ismét lábra állította a siralmas állapotban lévő gazdaságot – fejezi be Bognar a kormánypárti érvek felsorolását.

Die Tagesspiegel (tagesspiegel.de)

A berlini napilapban Christoph von Marschall Az amerikai szenátor: A NATO-nak foglalkoznia kell az energiabiztonsággal című cikkében ismerteti a külügyi bizottság elnökének elképzeléseit.

Az indianai Richard Lugar washingtoni sajtóbeszélgetésén úgy fogalmazott: „Ma már nem szükséges hadsereget küldeni, hogy egy országot elfoglaljanak. Elég a gázcsapokat elzárni”. A republikánus politikus ismertetése szerint Németország 40 százalékban, Magyarország 80 százalékban függ az orosz földgáztól, ezért azt tanácsolja, alternatív beszerzési forrásokat kell keresni. Egy Oroszországot délről megkerülő gázvezeték, mely a türkmén energiahordozót juttatná el Európába, a következő években fog megépülni és némileg enyhíti majd a Moszkvától való függést.

A politikus csodálatkozott amiatt, hogy a föld harmadik legnagyobb gazdasága – Németország (szerk.) – milyen keveset foglalkozik saját energiaszükségletével, s egyetlen nagy olaj és gázkitermelő konzorciumban sem vesz részt. Egyúttal azt ajánlja, a NATO nyilvánítsa saját feladatkörévé az energiabiztonság kérdését. A szenátor szerint minden ipari államnak újra kell gondolnia az atomenergia szerepét, s nem csak Németországnak, de az Egyesült Államoknak is, ahol az elmúlt 30 évben nem épült új atomerőmű.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A növekvő nemzetközi nyomás és a palesztin területeken eluralkodó káosz miatt az izraeli kormány látványosan eltávolodik eddigi, a Jordán nyugati partjáról történő egyoldalú kivonulás gondolatától – írja a konzervatív német napilap.

Míg eddig Olmert nem sok esélyt adott a Mahmud Abbasz palesztin elnökkel folytatott tárgyalásoknak és egyoldalú lépésekkel kívánta előkészíteni a későbbi párbeszédet, most úgy tűnik, a tel-avivi vezetés nekilátott a béketerv második pontja megvalósításának. Ez egy mindkét oldalról elfogadott ideiglenes palesztin állam létrehozását tűzi ki célul.

Közben mind a hadsereg, mind a titkosszolgálatok ellenzik a palesztin területeken uralkodó káoszt csak tovább növelő kivonulást, s láthatóan arra ösztönzik Olmertet, hogy erősítse az eddig igen mostohán kezelt palesztin elnököt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Zágráb uniós csatlakozási esélyeit összegzi. Olli Rehn, az unió bővítési biztosa jelezte, Horvátországnak esélye van a 2009-es uniós csatlakozásra. Kolinda Grabar-Kitarovic horvát külügyminiszter-asszony kijelentette, országa, „minden reformlépést megtesz, annak érdekében, hogy az elvárásoknak megfeleljen”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.