A hivatalos megerősítés ma vagy holnap érkezhet meg. Ágazati források szerint az egyik fő importőrnek számító Japán máris több magyar májszállítmányt visszafordított.
Az agrártárca vezetője levélben kíván garanciát vállalni arra, hogy az exportálható magyar baromfitermékek minősége megfelelő.
Gráf József a Magyar Televízió ma reggeli műsorában közölte: várhatóan a madárinfluenza miatt elrendelt hatósági kényszerintézkedések miatt túltartott háziszárnyasok után is fizetnek majd a gazdáknak kártérítést. A kárenyhítés mértékéről jövő hét hétfőn az unió agrárminiszterei luxemburgi megbeszélésükön tanácskoznak és ekkor hoznak végleges döntést az ügyben. Az agrárvezető utalt arra, hogy korábban ilyen károk esetén nem lehetett kártérítést fizetni a gazdálkodóknak. Csak egyetlen esetben juthattak ilyenkor pénzhez, ha végleg felhagytak a termeléssel. Most ez a helyzet a súlyos körülményekre való tekintettel megváltozik.
Magyarországon a baromfitartók a madárinfluenza miatti eddigi kára eléri a 11-12 milliárd forintot, amelyből mintegy 5,5-6 milliárd forintot kaphatnak meg a gazdálkodók kárenyhítésként. Ez utóbbi összeg felét az Európai Unió fedezi.
A miniszter jelezte: Magyarországon mintegy 40 millió baromfi van, amelyből, 4,5 millió a vízi szárnyas. A jelenlegi madárinfluenza által érintett körzetben ebből mintegy 1,5 millió állat él. A miniszter szerint a járvány terjedését sikerült megállítani. A védőkörzetek felállításának köszönhetően pedig Magyarország más részeiről származó baromfihús, -termék szabadon forgalmazható az unióban, és vihető ki az országból.
(Világgazdaság, MTI)
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
