Gyurcsányék az 56-os forradalom előtti Gerő-politikát másolják?

Kísértetises hasonlóságokat fedezett fel az InfoRádió az 1956-ös és a 2006-os magyarországi gazdasági helyzet, és annak kezelése között. Magyarország súlyos és megoldatlan gazdasági problémákkal küzdött 1956 nyarán, és azzal küzd mai is. Ötven éve az életszínvonal csökkentésével, az államapparátus leépítésével, racionalizálással próbálták javítani a pénzügyi helyzetet. Éppen úgy, ahogy most is.

MNO
2006. 06. 19. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország súlyos és megoldatlan gazdasági problémákkal küzdött 1956 nyarán. Elsősorban a mind veszedelmesebbé váló nemzetközi eladósodással – írja Aczél Tamás és Méray Tibor Tisztító vihar című, az 1956-os forradalomról szóló könyvében – olvasható az InfoRádió honlapján.

„A felbillenő export-import mérleg következtében súlyos valutahiány lépett fel; a hitelezők pedig egyre határozottabban követelték a számlák kiegyenlítését. (...) Előálltak követeléseikkel a nyugati hitelezők is” – áll a könyvben. Az 1959-ben írt műben tovább részletezik a három évvel korábbi helyzetet. „Az országban ott álltak a félig vagy negyedrészt elkészült építkezések; az erőltetett ütemű nagyberuházások maradványai. Budapest házai alatt roskadoztak, beomlottak a félig kész földalatti vasút alagútjai (csak karbantartásuk milliókba került), a vidéken meztelenül meredeztek a betonoszlopok (...)„.

Az ország akkori vezetői (megkerülve a Szovjetunióban nyaraló miniszterelnököt, Nagy Imrét), megtalálták a megoldást a problémákra. Erről így ír a könyv: „Gerő Ernő és társai agyában megszületett az új – de valójában milyen régi! – elmélet, amely szerint a baj alapoka az életszínvonal hirtelen emelkedése. A következtetés világos volt és egyszerű: ha a bajokon segíteni akarunk, véget kell vetnünk a további életszínvonal-emelkedésnek, sőt a jelenlegiből is le kell faragnunk annyit, amennyi az egyensúly helyreállításához szükséges.”

Intézkedések akkor: életszínvonal és az apparátus csökkentése

A lefaragásokat a párt vezetői a következőképpen képzelték el – emlékeznek a Tisztító vihar szerzői: „Intézkedéseket kezdtek kidolgozni az életszínvonal újabb csökkentésére, vagy ahogy mondták, 'a gazdasági egyensúly helyreállítására'. Az egyensúlyba hozatal egyik legfőbb feltétele – így jelölték meg – a hatalmassá duzzadt, alapjaiban felesleges létszámú államapparátus csökkentése. Megszületett a racionalizálás gondolata.”

És ma...

A központi költségvetési intézmények átszervezésével, a hasonló feladatot ellátó intézmények összevonásával és 32 feleslegessé vált intézmény megszüntetésével 2008-ra 12 500-zal csökken a dolgozók létszáma és 37 milliárd forinttal mérséklődnek a működési költségek – közölte Gyurcsány Ferenc az Új egyensúly programja ismertetésekor.

A kormány azonnali intézkedései az idén 350 milliárd, jövőre 1000 milliárd forinttal javítják az államháztartás egyenlegét. A kormányfő elmondta, hogy a kormány azonnali intézkedéseinek hatására már ebben az évben mintegy 170 milliárd forinttal csökkennek az államháztartás kiadásai. (forrás: miniszterelnök.hu)

Gerőék is elfelejtették megmondani

„Gerőék azonban 'csak' azt felejtették el megmondani, hogy ezt a mérhetetlen apparátust ők maguk fejlesztették ki, növelték nagyra...(...) A racionalizálás már réges-rég folyt, ezreket és ezreket szórtak ki az állásukból, mindenki erről beszélt – csak a sajtó, a rádió hallgatott róla, azt a régi elvet követve, hogy amiről nem beszélünk, az nincs. Az országban fellobbant az elkeseredés és a félelem újabb lángja” – írja a könyv az 1956-os forradalmat megelőző időszakról. A szerzők szerint az egyetlen réteg, amely visszakapta régi erejét a pártapparátus volt, hiszen döntő szavuk volt abban, hogy ki maradhat meg az állásában.

(inforadio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.