Hőségriadó! – Jön a megváltó vihar

A következő napokban még tombol a kánikula. Az ország déli, délkeleti részén, illetve a főváros közelében már több helyen harmadfokú hőségriadót kellett elrendelni, mivel a napi középhőmérséklet három napon keresztül elérte a 27 Celsius-fokot. A fővárosban nappal és éjszaka is locsolóautóval mossák, hűtik az utakat.

MNO-összeállítás
2006. 06. 28. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország déli, délkeleti részén, illetve a főváros közelében érvénybe léptették a legmagasabb fokozatú hőségriadót – mondta Véber István meteorológus. Erre akkor kerül sor, ha a napi, úgynevezett középhőmérséklet három napon keresztül eléri a 27 Celsius-fokot.

A következő napokban még folytatódik a nagy meleg, bár egy hidegfront már közeledik hazánk fölé. Szerdán és csütörtökön az ország középső, keleti és délkeleti részén 30 fok felette lesz még a csúcshőmérséklet, nyugaton azonban már nem fogja elérni ezt az értéket. Pénteken már csak az Alföldön lesz kánikula, hét végére pedig országszerte 30 fok alatt marad majd a csúcshőmérséklet.

A lehűlést várhatóan vihar is kíséri majd, már szerdán éjjel és csütörtökön is lehet számítani zivatarra, felhőszakadásra, akár jégesőre is. Emellett viharos erejű, helyenként 80-90 kilométeres széllökések is előfordulhatnak – közölte Véber István.

Hűtik a fővárosi utakat

A kánikulai melegben nappal 28, éjszaka 25 locsolóautóval mossa, hűti az utakat a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Zrt.) –közölte a társaság szóvivője. A 35 fokos melegben akár 60-70 fokra is felhevül az útburkolat, ezért az FKF Zrt. az aszfaltra permetezett vízzel enyhíti a forróságot, így csökkentik a lakosság hőérzetét, valamint lekötik a port és a polleneket – mondta Szegedi Péter.

A fővárosban a sok építkezés miatt rendkívül nagy a por, és magas a pollenkoncentráció is, így a locsolással a takarítási feladatokon túl az allergiás panaszokat is enyhítik. A mosóautók elsősorban a lakótelepeket, a sűrűn lakott városrészeket, a fő- és tömegközlekedési útvonalakat hűtik.

Egyre több ásványvizet iszunk

A nagy forróságban gyakran jelentkezhet fejfájás, fáradékonyság, rosszullét, amely lényegében nem más, mint a folyadékveszteség jele. Testünk 60 százalékát víz képezi, amely fontos szerepet játszik a szervezet hűtőrendszerében. A szervezet folyadékhiánya jelentősen csökkentheti a szellemi és fizikai teljesítő képességet. A nagy mennyiségű folyadékvesztés a hőháztartás zavarát is kiválthatja, így az egyén életveszélyes állapotba kerülhet.

A nyári rekkenő hőségben nagyon fontos tehát a folyamatos vízpótlás, még mielőtt a szomjúságérzet jelentkezik, mert ilyenkor a szervezet rengeteg folyadékot és ezzel együtt ásványi anyagot tud veszíteni. Az életkor előrehaladásával vagy intenzív fizikai munkavégzés során, sportolás alatt egyébként is fokozottan kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, mivel ezekben az állapotokban a testünk jelzése túl későn következik be, azaz a szomjúságérzet csak a végső stádiumban jelentkezik, amikor már nagyon nehéz helyreállítani az egyensúlyt.

Egy friss felmérés szerint a kánikulán kívül is növekszik az alkoholmentes szomjoltó italok forgalma: a kiskereskedelemben eladott mennyiség meghaladta az 1,5 milliárd litert a tavaly április és idén március között eltelt évben, ez 9 százalékos emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az alkoholmentes szomjoltókon belül az ásványvíz a legnépszerűbb, utána a gyümölcslé majd a jeges tea következik. A szénsavas üdítőitalok ízei közül a kóla töretlenül vezeti a népszerűségi listát.

(Forrás: RTL Klub Híradó, stop.hu, Független Hírügynökség, origo, házipatika.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.