Legalább 40 milliárddal „lóg” az állam az orvosoknak

A Magyar Orvosi Kamara 2005-ös számításai szerint 40 milliárd forinttal fizettek kevesebbet az orvosoknak és az egészségügyi szakdolgozóknak, mivel az ügyeletben eltöltött időt nem munkaidőnek számolták el. A Legfelsőbb Bíróság döntését győzelemként üdvözölte Éger István, míg Gál J. Zoltán szerint nincs fizetési kötelezettség.

MNO
2006. 06. 15. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfelsőbb Bíróság (LB) szerdán meghozott felülvizsgálati döntésében kimondta, hogy az orvosok és szakdolgozók ügyeletben eltöltött ideje teljes egészében munkaidőnek számít.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a helyszínen a következő szavakkal kommentálta a döntést: „győztünk, győzött az igazság”. Végre eljutottunk oda, hogy Magyarországon sem vitatható tovább: az ügyeletben töltött időt munkaidőnek kell tekinteni és akként is kell finanszírozni. A döntés nemcsak egy folyamat lezárása, hanem egy újabb folyamat nyitánya – fogalmazott. Tovább küzdünk ugyanis azért, hogy az ítélet a gyakorlatban is megvalósuljon, s a dolgozók a megfelelő szabályozás szerint kapják díjazásukat.

14-en a kiszipolyozás ellen

A szolnoki Hetényi Géza Kórház traumatológiai osztályának 14 orvosa azért indított pert az intézmény ellen, mert a kórház egy 2000-ben hozott kormánydöntés értelmében az ügyeletnek csak egy részét ismerte el munkaidőnek, s ezután fizetett túlmunkadíjat. A felperesek egyebek mellett arra hivatkoztak, hogy az Európai Bíróság több esetben is kimondta: az ügyeletben töltött idő egésze munkaidőnek számít, így – Szántai Katalin jogi képviselő szerint – a magyar kórházban is ennek megfelelő szabályozást kellett volna alkalmazni.

A szolnokiak ügye azután került a Legfelsőbb Bíróságra, hogy a kórház felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a másodfokú, jogerős döntés kihirdetése után. Az ugyanis – megváltoztatva az elsőfokú döntést – az orvosoknak adott igazat.

A szerdai határozattal az LB helyben hagyta a Jász-Nagykun-Szolnok megyei bíróság tavaly hozott jogerős közbenső ítéletét. Ebben az eljárásban eddig a bíróságok arról döntöttek, hogy a felpereseknek – a szolnoki Hetényi Géza Kórház 11 dolgozójának –jár-e az ügyeleti díj. Az összegszerűség kérdéséről az eljárás későbbi szakaszában döntenek a bíróságok.

Korábban a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke úgy nyilatkozott: álláspontja szerint összesen több tízmilliárd forintnyi elmaradt ügyeleti díj halmozódott fel a magyar egészségügyben az ország uniós csatlakozása óta.



A MOK tavaly megpróbálta felmérni, hogy mennyivel fizettek kevesebbet az orvosoknak és az egészségügyi szakdolgozóknak amiatt, hogy nem az uniós bíróság döntése szerint történt az elszámolás. A különbözetet Magyarország EU-csatlakozása és 2005 júniusának vége között körülbelül 40 milliárd forintra becsülték.

Számos hasonló per van folyamatban országszerte. Ezek között akad olyan is, amelyben – igaz, még csak első fokon – összegszerűen is megítélte a bíróság az elmaradt ügyeleti díjat. Ha a döntés jogerőssé válik, a pénzt az intézménynek kellene kifizetnie, erre azonban a vezetők álláspontja szerint a jelenlegi finanszírozásból nincs lehetősége. Arra a kérdésre, hogy a kormány tervezi-e az elmaradt ügyeleti díjak kifizetését, Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára annyit mondott, az államnak egyelőre nincs fizetési kötelezettsége a perekből adódóan, így nem foglalkoztak ezzel a kérdéssel.

MTI, Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.