A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 775,74 pontos nyitás után tovább esett kedden kora délután. A BUX 13.30 órára 18.196 pontig süllyedt, ami a hétfői záró értékhez képest 6,6 százalékos, 1.277 pontos zuhanás. Kora délután a Mol vesztesége elérte a 10 százalékot, így jött az automatikus felfüggesztés. A 6 százalékot meghaladó mínuszt követően a BUX ugyan 1 százalék alá mérsékelte veszteségét, ám az utolsó fél óra megint esést hozott. A BÉT indexe így 3,4 százalékos szakadással 18 819,74 ponton zárt.
A 10 százalékos, felfüggesztést eredményező zuhanással a 17 800-as kurzust is „megkóstoló” Mol sokat javított, röviddel zárás előtt halvány pluszban is járt, de a 19 205 forintos nap végi ár 3,0 százalékkal múlta alul a hétfőit. Az OTP szintén rontott a legvégén, az 5500 forintos jegyzés 4,2 százalékos mínuszt takart. Az MTelekom 6,8 százalékra növelte veszteségét, így 811 forinton zárt – számol be a Napi Online.
Ez nem medvetánc, ez már medvepogó – fakadt ki egy bróker a BÉT mai teljesítménye láttán, miután a BUX fél három előtt röviddel 6,4 százalékos mínusszal 18 229 ponton állt. Talán az orosz válságot követő zuhanás óta nem volt példa arra, hogy egy blue chipet esés miatt fel kelljen függeszteni. Az FHB papírjait csak a felfüggesztés mentette meg a hatalmas zuhanástól – írta a portfolio.hu.
Délután folytatódott a forint gyengülése is a bankközi devizapiacon, és a többi közép-európai valuta is jelentősen esett. Üzletkötők szerint a deviza- és az állampapírpiacon komoly nehézségek vannak, amit csak fokozott a kedd reggel közzétett, a vártnál nagyobb májusi inflációs adat, valamint a kedvezőtlen régiós hatások
Török Bálint, a Buda-Cash elemzője szerint az árfolyam zuhanásában szerepet játszott a kormány bejelentett intézkedéscsomagja, ám szerinte az épp az ellenkező hatást válthatta volna ki, ha nyugodtabb az általános piaci hangulat. „Igaz, néhányan azt mondták, csalódás a program abból a szempontból, hogy túl sok benne az adóemelés, és eddig még viszonylag kevés a kiadás-csökkentő lépés. Mégis azt gondolom, hogy a piacoknak egy kicsit kedvező hír lehetett volna, de a külső környezet egészen másmilyen volt” – így Török Bálint.
A miniszterelnök kijelentése, hogy ő maga is gyengébb forintra számít, megtette a hatását. Gyurcsány Ferenc azt mondta, a kormány szerint eltolódhat a forint euróval szembeni jegyzése a középárfolyam felé. Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy akár 285 forintot is fizethetünk egy euróért. – Többen találgatták, hogy mi lehetett pontosan a mondanivaló. A lényeg az, hogy ez a piacokat elbizonytalanította, hiszen nem szokott ennyire direkt módon az árfolyamról nyilatkozni a kormányzat – mondta a Buda-Cash elemzője.
A forint árfolyamának most tapasztalt gyengülése drágíthatja az importot, felerősítheti az inflációs várakozásokat. A bizonytalanságot nehezen viseli a piac – írta a radio.hu.
napi.hu, MTI, radio.hu, portfolio.hu, inforadio.hu, napi.hu
Az Egyesült Államokban terjeszkedik Tiborcz István cége
