Milyen nehéz a tőkesúly?

A globalizáció kíméletlen forgatókönyvét látja megvalósulni a jelenlegi kormányzat stabilizációs törekvéseiben Szalai Erzsébet szociológus. Lapunk kérdésére az egyetemi tanár azt is leszögezte: a hatalmon lévő koalíciót csak igen kis részben tartja baloldali értékrendűnek. Szerinte ugyan bármilyen politikai formáció került volna kormányra, fájdalmas gazdasági intézkedéseket kellett volna meghoznia, az MSZP–SZDSZ-csomagját mégis alkalmatlannak látja a stabilizációs célok elérésére.

Magyar Nemzet
2006. 06. 18. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzánk mindig a rossz gyűrűzik be Nyugatról, sohasem a jó – mondta annak idején, a Kádár-rendszer derekán Hofi Géza humorista. A pártvezetés ugyanis mindig a külföldi negatív tendenciákkal magyarázta az esedékes megszorításokat. Nincs tehát új a nap alatt, hiszen a mostani posztkommunista elit is hasonló indokokkal támasztja alá a brutális elvonási csomagot.

– Megítélésem szerint a jelen folyamatok törvényszerűek és a globális kapitalizmus válságából adódnak. Magyarország a félperiférián helyezkedik el, ezért kísérleti nyúlként használhatják. A globális tőke rajtunk és sorstársainkon kísérletezi ki mindazt, amit a mélyebb demokratikus hagyományú centrumországokban ma még nem mer kipróbálni. Térségünkben viszont sajátos történelmi örökségünkből adódóan gyenge a civil társadalom, a szakszervezetek erőtlenek, és geohatalmi helyzetünkből, valamint a nemzetközi piacnak való nagyfokú kiszolgáltatottságunkból következően maga a politikai elit is gyenge a globális tőke mindent maga alá gyűrő, ellentmondást nem ismerő logikájával szemben.

– Azért ez még nem lehet elégséges ok arra, hogy a regnáló kormányzat egészen egyszerűen megfelejtkezzen választási ígéreteiről, sőt homlokegyenest az ellenkezőjét hirdesse meg ismét kormányra kerülve.

– Mondjon nekem egy kormányt, amelyik betartja a választási ígéreteit! A szovjet birodalom összeomlása után ellensúly nélkül maradó globális tőke nyomásának következtében a hatalomra kerülő pártok rendre megszegik szociális ígéreteiket. Emlékezzen vissza: Magyarországon Medgyessy Péter volt az egyetlen miniszterelnök a politikai rendszerváltás óta, aki kísérletet tett ígéretei beváltására. A forint elleni spekulációs támadás képében a nemzetközi tőke nem sokkal később meg is buktatta.

– Az emberek szerint azonban nem mindegy, hogy legalább hasonlítanak-e a programpontok a választási ígéretekhez vagy éppen az ellenkezőjével rukkol elő a kormányzat.

– Orbán Viktor kormánya is neoliberális gazdaságpolitikát folytatott három évig. Miközben arról beszéltek, hogy a hazai vállalkozókat akarják felhozni és a magyar polgárokat támogatják, ömlött az országba a külföldi tőke, többek között azért, mert az állami újraelosztáson keresztül akkor is folyamatos erőforrás-átcsoportosítás történt a hazai szektorból a külföldi szektor felé. Ez azonban nem annyira a politikai elitek morálját, mint inkább gyengeségét mutatja.

Az interjú teljes szövege a hétfői Magyar Nemzet 5. oldalán olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.