Pokorni: A kormány előbb számoljon, aztán operáljon

A társadalom nem működik diplomások nélkül, a progresszív adórendszer elrendezi a képzésükhöz való hozzájárulást, hiszen többet adóznak – mondta Pokorni zoltán a köztelevízióban. A Fidesz alelnöke mindenképpen tandíj-ellenes, és úgy véli: a kormányzatnak előbb ismernie kellene a valós tényeket, s csak azután „operálni”.

MNO
2006. 06. 28. 7:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a köztelevízió reggeli műsorában leszögezte, hogy ő mindenképpen tandíj-ellenes. A társadalom nem működik diplomások nélkül, a progresszív adórendszer elrendezi a képzésükhöz való hozzájárulást, hiszen többet adóznak. Pokorni szerint lehet amerikai módra is felépíteni egy közösséget – bár ő ezt nem szeretné –, ám akkor a személyi jövedelemadót jelentősen csökkenteni kell.

A politikus utalt az EU Lisszaboni Programjára, amely közügynek és nem magánügynek tekinti a elsőoktatást. Magyarország versenyelőnye, hogy a szegény családok gyerekei tanulni akarnak, ezt a lehetőséget most visszametszi a kormány – mondta. A fizető diák nem megrendelő, pusztán vevő, mintha egy BKV-bérletet venne: nem fog reklamálni a buszjáratok miatt. Pokorni figyelmeztetett, hogy először a pontos számokkal kellene tisztába jönni, és csak utána késsel operálni.

Pokorni a kedd esti Hiller Istvánnal folytatott televíziós vitában szintén ezt kérte az oktatást felügyelő minisztertől, ugyanis az arra a kérdésre, hogy hány százalékos a diplomások munkanélkülisége, Hiller azt válaszolta: „a legutóbbi évben ez 24-25 százalék volt”.

Pokorni erre azt vetette a miniszter szemére, hogy megalapozatlanul a tényadatok ismerete nélkül vág bele a reformba. „Előbb mérjen, aztán vágjon” – kérte az ellenzéki politikus, majd felvilágosította a szocialista vitapartnerét, hogy a diplomás munkanélküliség 6,8 százalékos, nem 24.

Pokorni a tandíjjal kapcsolatban megjegyezte: „A FER (fejlesztési részhozzájárulás) az azért különösen visszás, mert ha valami, akkor az nem fair, hogy a választások előtt kampánytörvényt hoznak, márciusban lépett hatályba a felsőoktatási törvény. Abban nem, hogy tandíj nem szerepelt, hanem az az ígérvény szerepelt, hogy mindenki egy ingyenes képzést kaphat.”
(vg.hu, hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.