Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a köztelevízió reggeli műsorában leszögezte, hogy ő mindenképpen tandíj-ellenes. A társadalom nem működik diplomások nélkül, a progresszív adórendszer elrendezi a képzésükhöz való hozzájárulást, hiszen többet adóznak. Pokorni szerint lehet amerikai módra is felépíteni egy közösséget – bár ő ezt nem szeretné –, ám akkor a személyi jövedelemadót jelentősen csökkenteni kell.
A politikus utalt az EU Lisszaboni Programjára, amely közügynek és nem magánügynek tekinti a elsőoktatást. Magyarország versenyelőnye, hogy a szegény családok gyerekei tanulni akarnak, ezt a lehetőséget most visszametszi a kormány – mondta. A fizető diák nem megrendelő, pusztán vevő, mintha egy BKV-bérletet venne: nem fog reklamálni a buszjáratok miatt. Pokorni figyelmeztetett, hogy először a pontos számokkal kellene tisztába jönni, és csak utána késsel operálni.
Pokorni a kedd esti Hiller Istvánnal folytatott televíziós vitában szintén ezt kérte az oktatást felügyelő minisztertől, ugyanis az arra a kérdésre, hogy hány százalékos a diplomások munkanélkülisége, Hiller azt válaszolta: „a legutóbbi évben ez 24-25 százalék volt”.
Pokorni erre azt vetette a miniszter szemére, hogy megalapozatlanul a tényadatok ismerete nélkül vág bele a reformba. „Előbb mérjen, aztán vágjon” – kérte az ellenzéki politikus, majd felvilágosította a szocialista vitapartnerét, hogy a diplomás munkanélküliség 6,8 százalékos, nem 24.
Pokorni a tandíjjal kapcsolatban megjegyezte: „A FER (fejlesztési részhozzájárulás) az azért különösen visszás, mert ha valami, akkor az nem fair, hogy a választások előtt kampánytörvényt hoznak, márciusban lépett hatályba a felsőoktatási törvény. Abban nem, hogy tandíj nem szerepelt, hanem az az ígérvény szerepelt, hogy mindenki egy ingyenes képzést kaphat.”
(vg.hu, hirado.hu)
Előre látták Trump 2024-es győzelmét egy egyetem pszichológusai
