Pokorni: A kormány megsarcolja a diákokat

Ha a kormány bevezetné a burkolt tandíjat, akkor egy pedagógus a diplomája mellé egy kétmillió forintos, míg egy orvos 8 millió forintos csekket kapna „ajándékba” – jelentette ki felszólalásában Pokorni Zoltán.

MNO
2006. 06. 08. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán Gyurcsány Ferenc szónoklatát pótcselekvésnek minősítve úgy fogalmazott, a kormányfő a mellébeszélés felé húzta el a vitanapot. A Fidesz alelnöke ezt követően az oktatás és az egészségügy területén lévő megszorításokról beszélt a fidesz.hu tájékoztatása szerint. Rámutatott, a burkolt tandíj bevezetésének egyenes következménye lenne, hogy egy szegény család gyermeke nem engedhetné meg magának egy fővárosi felsőoktatási intézmény hallgatója legyen. A politikus példaként említette a bécsi egyetemeket, ahol negyed annyiba kerül tandíj, mint amennyibe a tervek szerint Magyarországon kerülne. Mint közölte, a legolcsóbb képzés évente 380 ezer forintba, míg a legdrágább évi 3,5 millió forintba kerülne hazánkban.

„Ez azt jelentené, hogy egy pedagógus a diplomája mellé egy 2 millió forintos, míg egy orvos 8 millió forintos csekket kapna ajándékba” – szögezte le Pokorni, álszent magyarázatnak nevezve azt a kormánypárti érvelést, hogy csak a gazdagoknak kell majd fizetniük. Rámutatott: minden olyan egykori hallgatónak fizetnie kell oktatási képzésért, akinek havi keresete eléri a bruttó 208 ezer forintot, miközben a szellemi foglalkozás átlag bruttó keresete 228 ezer forint.

A felsőoktatásban tanuló diákok felét brutálisan megsarcolják – szögezte le beszédében Pokorni, meggondolatlan intézkedésnek nevezve a burkolt tandíj bevezetését. Rámutatott arra is, hogy költségvetési haszna nem lesz ennek a döntésnek, hiszen csak hosszú évek múlva lesz bevétele ebből az államnak.

Cáfolta a koalíció azon állításait, hogy ezen döntésük nem befolyásolja a fiatalok továbbtanulási szándékát. Emlékeztetett arra, hogy amikor 1995-ben, a Horn-kormány idején bevezették a tandíjat, akkor 14 százalékkal lett kevesebb a jelentkezők száma. Sőt – folytatta – az utóbbi ciklus fiatalellenes intézkedéseinek hatására 20 százalékos visszaesést tapasztaltak az egyetemeken és főiskolákon. A Fidesz oktatási szakpolitikusa a rektoroknak írt levélre hivatkozva felhívta a figyelmet arra is, hogy a dokumentumban további tízszázalékos szűkítést javasolnak a felsőoktatási intézményeknek.

Aki szegénynek született, az ott is marad, ha a kormány elképzelései megvalósulnak – húzta alá végül Pokorni Zoltán, aki reményét fejezte ki, hogy nem fog létrejönni egy latin-amerikai típusú társadalom Magyarországon is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.