Trianonra emlékeztek hazánkban és a határon túlon

86 évvel ezelőtt, ahogy a korabeli sajtó írta, elszakították tőlünk a ragyogó magyar városokat: a kincses Kolozsvárt, a Székelyföldet, a Rákócziak Kassáját, a koronázó Pozsonyt, az iparkodó Temesvárt, s a többit. Ez alkalomból megemlékezést tartott a MIÉP, valamint Trianonra emlékezett a Magyar Polgári Szövetség sepsiszéki szervezete is Sepsiszentgyörgyön. (Képriport)

MNO-összeállítás
2006. 06. 04. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A budapesti templomokban ma délelőtt megkondultak a harangok, a gyártelepek megszólaltatták szirénáikat és a borongós őszies levegőben tovahömpölygő szomorú hanghullámok a nemzeti összeomlás fájdalmas gyászát jelentették...” – így írt a Pesti Napló korabeli tudósítója 1920. június 4-ről, amikor Magyarország elszenvedte ezeréves történelmének minden bizonnyal legnagyobb csapását.

A trianoni békeszerződést 1920. június 4-én írták alá az első világháború győztes nagyhatalmai és Magyarország képviselői. A békeszerződés értelmében Magyarország területe a csaknem 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18 millióról 7,6 millióra csökkent.

Megemlékezések hazánkban és határon túlon

Este 19 órakor a lebontásra ítélt Turul-szobornál tartott megemlékezést a MIÉP, amelyen beszédet mond Csurka István elnök. Ugyancsak ma a parlamenti pártok Csongrád megyei és szegedi ifjúsági szervezetei közös Trianon megemlékezést rendeztek Szegeden.

A trianoni döntés évfordulóján a Magyar Polgári Szövetség sepsiszéki szervezete idén is megemlékezést tartott Sepsiszentgyörgyön, a központi parkban, a volt országzászló helyén. A rendezvény vasárnap 18 óra előtt 5 perccel kezdődött a történelmi magyar egyházak templomainak harangzúgásával, 18 órától beszédek hangzottak el, majd felolvasták Raffay Ernő történész, Trianon-szakértő és Eva Maria Barki nemzetközi jogász erre az alkalomra írt üzenetét. A megemlékezés után a bazársoron Szobordöntő Trianon címmel kiállítás nyílt, majd 21 órától gyertyás felvonulással ért véget a megemlékezés.

Emléktáblát avattak Zebegényben, a Kálvária-dombon

A trianoni békediktátum megkötésének 86. évfordulója alkalmából tegnap megemlékezést tartottak a Trianon Társaság és a Nemzeti Emlékezés Harangja Alapítvány szervezésében Zebegényben. Kiss Dénes, a Trianon Társaság elnöke után Simicskó István, a KDNP parlamenti frakciójának helyettes vezetője tartott beszédet. Az egyházak és civil szervezetek képviselői az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából emléktáblát avattak a Kálvária-dombon.

Szombaton megemlékezést tartottak Debrecenben is, az 1933-ban emelt Magyar Fájdalom szobránál. Pósán László fideszes országgyűlési képviselő a megemlékezésen azt mondta, Debrecen az őrváros, amely most arra hivatott, hogy innen újra megvalósuljon a nemzeti identitás. Kossuth Lajost idézve „a legmagyarabb város” feladatának nevezte, hogy összekösse a határon túli magyarokat az anyaországgal, azt követően, hogy a 2004. december 5-i népszavazást követően Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „nyíltan az elcsatolt területeken élők ellen fordult”. A politikus hozzátette: ezzel újabb „lelki Trianont okozott”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.