Trópusi meleg Moszkvában

Egzotikus forróságot hoz az orosz megapoliszra az az anticiklon, amely a következő hetekben jelenik meg Moszkvában. A szokatlan meleg veszélyezteti a súlyos betegeket és a természetet is, ugyanis megnőhet az erdőtüzek száma. A kutatók egy része szerint az utóbbi évtizedben tapasztalt rendkívüli időjárási események jelentős része már a világméretű klímaváltozás számlájára írható.

Tar Zsuzsanna
2006. 06. 19. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi hideg miatt igencsak elkeseredett oroszokra a napokban ráköszönt a meleg idő, amely az meteorológusok szerint már-már túlzásnak számít. A forróságot hozó anticiklon valahol a szubtrópusi régióban „született”. Megérkezése után egy hétig marad az orosz fővárosban, amelynek lakói talán egészen hamar visszakívánják majd a hidegebb napokat. A forróság veszélyezteti a súlyos betegeket, akiket arra kérnek az időjósok: inkább ne hagyják el lakásukat vagy ha ezt okvetlenül muszáj, igyanak rengeteg vizet és tartózkodjanak az árnyékban. A szakemberek arra is figyelmeztetnek: a száraz levegő miatt megnőhet az erdőtüzek száma, ezért az illetékeseknek igencsak fel kell készülniük a szélsőséges melegre – olvasható az utro.ru-n.

Az utóbbi ötven évben közel 0,6 fokkal emelkedett a Föld átlaghőmérséklete, és az emelkedés 2100-ra elérheti az 1,4-5,8 fokos közötti értéket. Ha a jelenlegi felmelegedési tendencia folytatódik, akkor századunk végére a szárazföldi és tengeri jég jelentős része eltűnhet. A globális felmelegedésnek nevezett folyamat eredményeként az előrejelzések valószínűsítik a ciklontevékenység fokozódását, pusztító viharok, árvizek, szárazságok és extrém hőmérsékleti értékek gyakoribb bekövetkeztét, esetleg a tengeráramlások megváltozását. A kutatók egy része szerint az utóbbi évtizedben tapasztalt rendkívüli időjárási események jelentős része már a világméretű klímaváltozás számlájára írható.

Michael Knobelsdorf, a német meteorológiai szolgálat szakértője korábban azt nyilatkozta, hogy a szélsőséges időjárások olyan rövid időn belül váltogatják egymást, amely már a klíma egyensúlyának felborulására utal. Paul Horsman, a Greenpeace környezetvédelmi szervezet klímaszakértője szerint egyes szakértők nem akarják elfogadni, hogy a hőhullám közvetlen kapcsolatban áll a klímaváltozással. Miközben egy sor esemény világosan bizonyítja, hogy egy felmelegedő világban élünk.

Brit klímakutatók szerint a globális felmelegedés legalább olyan veszélyes tömegpusztító fegyver, mint a nukleáris, kémiai vagy biológiai fegyverek. Ez a fegyver nem ismer határokat. Ugyanúgy, mint a terrorizmus, bárhol és bármilyen formájában lecsaphat; valahol hőhullámként, máshol pedig áradásként vagy viharként. John Houghton szerint a felelősség egyértelműen az USA-t terheli, mivel nem hajlandó korlátozni szén-dioxid-kibácsátását.

(utro.ru, origo.hu, Index)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.