Gyurcsány Ferenc kormányfőjelölt ma a kormányprogram expozéjában beismerte, hogy a költségvetés idei hiánya a GDP 8 százalékára rúg majd. A kijelölt pénzügyminiszter ehhez hozzá tette, az ez évre tervezett intézkedések után lesz ennyi. Veres beismerte: kiigazítások nélkül akár ezermilliárd forintot is elérheti a büdzsé többlethiánya – közölte a stop.hu.
Az ezermilliárdos tétel nagyjából fele-fele részben tevődik össze egyszeri kiadásokból, illetve tartós tételekből. Az ügyvezető pénzügyminiszter az egyszeri tételek között megemlítette a Grippen elszámolás 70 milliárdos kiadását, illetve az autópályák építésének azt a 130 milliárd forintos tételét, mely a központi költségvetést terheli. Azonban a fennmaradó 300 milliárd forint szerkezetéről, és megoszlásáról nem adott tájékoztatást Veres. Ezt azzal indokolta, hogy a kormány hétfői első ülésén tekinti át azokat.
Mindezek értelmében a kormány kiigazításra készül – mondta a pénzügyminiszter-jelölt. 2006-ra mintegy 350 milliárd forintos csomagot terveznek, míg a 2007-es korrekciónak az ezermilliárd forintot is el kell érnie. Az idei 350 milliárd forintos megszorítás fele-fele részben tevődik össze kiadáscsökkentésből, illetve bevételnövelésből.
Ez utóbbiról számos találgatás látott napvilágot. Így például a középső áfakulcs 5 százalékpontos emelése, a társasági nyereségadó megemelése, a vizitdíj, illetve az egészségügyi hozzájárulás növelése – a politikus ezekkel kapcsolatban nem nyilatkozott.
Az ügyvezető pénzügyminiszter szerint pótköltségvetésre azonban nem lesz szükség. Veres úgy vélte, az eltérés mértéke jóval alatta marad az államháztartási törvényben megadott szintnek. A most nyilvánosságra hozott adatok ellenére optimista a politikus, hiszen fenntartotta, hogy 2008-ra az ország teljesíteni fogja a maastrichti kritériumban foglaltakat, s továbbra is az euró mihamarabbi bevezetése mellett foglalt állást. A keddi bizottsági meghallgatásán azonban azt hangsúlyozta Veres: elképzelhető, hogy máshova tevődnek át az előírtak teljesítésének súlypontja.
Veres azt nem ismerte el, hogy a választások miatt nem hozták eddig nyilvánosságra a költségvetés valós állapotára vonatkozó adatokat, csupán annyit közölt, hogy most más a helyzet. Azt ugyanakkor beismerte, hogy eddig az ő utasítására nem végeztek átfogó felülvizsgálatot a költségvetésről. Ezt azzal indokolta, hogy könnyen kiszivároghattak volna a munkálatok részeredményei a tárcától.
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint egyelőre bizonytalan, hogy a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által csütörtökön ismertetett költségvetési előrejelzés ezer milliárd forintos kiadás-, vagy deficitcsökkentést jelent-e a következő évben. Jeff Gable, a Barclays Capital befektetési csoport európai feltörekvő piaci stratégája a távirati irodának Londonban azt mondta: ha ezer milliárd forintos kiadáscsökkentés tervéről van szó, az „irdatlan méretű lefaragás„ lenne. Gable szerint ha a kormány ezer milliárd forintos kiadáscsökkentést tervez, az „hatalmas mértékben eltér attól, amiről eddig szó volt ... és sokkal érdekesebb, mint a 8 százalékos (idei) deficit-előrejelzés”. Ha ilyen mértékű deficitcsökkentés a terv, az is azt jelezné, hogy nemcsak az elemzői közösségnek és a hitelminősítőknek szánt „mutatványról„ van szó, hanem arról, hogy a kormány „komolyan gondol legalább valamilyen szintű költségvetési konszolidációt”, ami pozitív jelzés lenne a piacnak, tette hozzá.
Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci konzultánsa az mondta: ahhoz képest, amit a piac várt, a miniszterelnök által elmondottak kedvezőek, legalábbis jelentősen emelik a várakozásokat. A piac jelenleg mintegy 400 milliárd forintos kiigazításban gondolkodik a következő 12-15 hónapra, egy esetleges ezer milliárdos csomag „nyilván meghaladja a legtöbb piaci szereplő eddigi várakozását„ – tette hozzá. Cluse szerint azonban egy ekkora kiigazítási program azzal a kockázattal is jár, hogy nem sikerül teljesíteni, és így a felkeltett várakozások sem teljesülnek.
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni feltörekvő piaci elemzője az idei 8 százalékos deficit-előrejelzésről azt mondta, az „nem túl vonzó, viszont valószínűleg reális”, tekintve a választások előtti túlköltekezést és egyéb költségvetési folyamatokat – közli az index.
(stop.hu)