A „Döner-maffia” és a húsbotrány

A Die Presse egy bécsi kiállítás kapcsán azt mutatja be, milyen „szívélyesen” fogadták az osztrák hatóságok az 1956-os magyar menekülteket. A Frankfurter Allgemeine Zeitung vezércikkében foglalkozik, a német baloldal prominenseinek előítéleteivel, melyek akadályozzák a Varsóval történő valódi megbékélést. A Die Welt a német romlotthúsbotrány legfrissebb fejleményeit ismerteti.

2006. 09. 07. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stefan Dietrich Alkalmatlan a megbékélésre című vezércikkében foglalkozik a német–lengyel közeledést akadályozó németekkel. Az európai kitelepítésekről rendezett, Kikényszerített utak című kiállítás leghatározottabb bírálóinak nem is kellett ellátogatniuk a tárlat színhelyére, a Kronprinzenpalais-ba, hogy tudják, ott bizony átírják a történelmet, és a „tettesekből áldozatokat” kívánnak csinálni. Erre a szintre ugyan nem süllyedt Gesine Schwan, a német–lengyel kapcsolatok még Schröder által kinevezett koordinátora. De ő is csak azt látta a kiállításban, amit látni kívánt. Ráadásul Schwan asszony számára a kiállítás kezdeményezője, Erika Steinbach, az elüldözöttek szövetségének vezetője tűnik a német–lengyel közeledés legnagyobb akadályának.

Az Elüldözöttek Szövetsége (BdV) bármennyire történelmileg és politikailag korrekt módon is dolgozza fel a XX. század történetét, ha ezt ők teszik, akkor a vita hirtelen nemkívánatossá válik. „A BdV-nek hiányoznak az idevonatkozó képességei„, hangzik Markus Meckel, a Bundestag SPD-képviselőjének ítélete.

Ez az arrogancia az egyik oka annak, amiért a német–lengyel kapcsolatok sokkal törékenyebbek, mint a német–francia viszony. A saját országban lévő politikai árkok betemetésének és a személyes ellenszenvek meghaladási szándékának hiánya tesz képtelenné egyeseket a határokon átnyúló kiegyezésre. Nem csak a Kaczynski testvérek Lengyelországában kerültek rossz kezekbe a kétoldalú kapcsolatok, hanem Németországban is. Ahol társadalmi szinten főként a kitelepítettek, elüldözöttek és leszármazottaik tartják életben a keleti szomszédok iránt meglévő érdeklődést, és ápolják a személyes kapcsolatokat; ugyanakkor a politika területén nincs rájuk szükség. Ott még mindig az enyhülési politika szent Gráljának őrzői dominálnak, olyan személyek, akik felett régen eljárt az idő. Az Emlékezés és Szolidaritás Európai Hálózata, melyet a Schröder kormány kulturális miniszter asszonya hívott életre azért, hogy megteremtse a BdV által életre hívott Kitelepítések elleni központ konkurensét, megalapítása óta még nem adott életjelet magáról. Varsói székhelye a hálózat temetőjévé vált. Míg Steinbach asszony berlini alapítványa azóta is komoly érdeklődésnek örvend.

Éppen ezért volt fontos, hogy Horst Köhler szövetségi elnök képes volt áttörni a Steinbach-ellenes erők zárótüzének falanxát, és a szülőföld napján szólt az elüldözöttekhez. A beszédében rejlő, háromszor is elhangzott felszólítást („Szólnunk kell róla”) ugyan elsődlegesen a lengyeleknek címezte, akiknek nehezükre esik egy, a történelem feldolgozásáról immár régen elkezdődött folyamat továbbvitele. Mindazoknak, akik komolyan gondolják a jószomszédi kapcsolatokat Lengyelországgal, azoknak Köhlerről kellene példát venniük. A megbékélés ugyanis otthon kezdődik.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Norbert Mayer Bécsiek lettünk címmel ismerteti a Karlsplatzon álló Bécs Múzeumban megnyitott, Menekülés Bécsbe – Magyarország 1956 című kiállítást. A kiállítás ugyan dokumentálja az ellenséges megszállás alól éppen felszabadult osztrákok szolidaritását is, de a politikusi idézetek jelzik, már akkor is milyen vékony volt a segítőkészség. „Ugyanakkor óvok attól, hogy – bár nem akarok szörnyű lenni – a lakásokat valóban lakhatóvá tegyük, különben nem tudunk tőlük megszabadulni, különösen néhányuktól” –nyilatkozta a magyar menekültek kapcsán Ferdinand Graf honvédelmi miniszter 1956. november közepén a minisztertanácsban. Fél évvel később Oskar Helmer belügyminiszter megjegyezte, hogy a menekültek befogadása az egész világon Ausztria jó hírét keltette. Ugyanakkor követelte, hogy az ország csak átmenő állomás legyen a magyarok számára. S a bécsi polgármester, Franz Jonas 1957-ben arról cikkezett az SPÖ közeli Arbeiter-Zeitungban, hogy csak panaszt hall arról, hogy a magyar menekültek ingyen használhatják a villamosokat, míg a szegény helyieknek fizetniük kell érte. S az sem passzolt igazán a bécsieknek, hogy rövid időn belül már nemcsak szegény menekültek voltak, de közülük számosan emelkedni kezdtek a társadalmi ranglétrán.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A rendőrség „Döner-maffiáról” beszél című cikkében foglalkozik a mind szerteágazóbb németországi romlottélelmiszer-botrányról. A múlt héten kirobbant romlotthúsbotrány elő számú gyanúsítottja, Georg Bruner müncheni húsnagykereskedő öngyilkosságba menekült. A 74 esztendős férfi szerda reggel felakasztotta magát müncheni lakásában. Bruner nem hagyott maga után búcsúlevelet.

Bruner hűtőházában az élelmiszer-ellenőrök több mint hatvan tonna fogyasztásra alkalmatlan húst találtak, nyilatkozta Josef Wilfling, a „hűtőház“ nyomozó csoport vezetője. Mindennaposnak számított a szavatossági dátum átragasztása, nyilatkozta Wilfling. Az üzem nem sokkal a szavatossági idő lejárta előtt vásárolta a Döner-rudakat, évekig tárolta, felolvasztotta, újra lefagyasztotta, majd az egész országban mintegy 2500 vásárlónak továbbadta. További ötven vásárlót tartanak nyilván Ausztriában, Hollandiában és további szomszédos országokban.

A cég romlott húst és egyéb élelmiszert összesen nyolc uniós tagállamba szállított, nyilatkozta a brüsszeli uniós bizottság egyik szóvivője. A rendelkezésre álló adatok szerint romlott élelmiszer került Ausztriába, Csehországba, Dániába, Franciaországba, Hollandiába, Belgiumba, Olaszországba és Luxemburgba. A fenti országok hatóságai felszólította, hogy a nyomozzák ki, hova kerültek a szállítmányok.

A müncheni nagykereskedő a romlott húst részben Thaiföldről és Brazíliából importálta. „A rossz minőségű árut drága pénzért továbbadta“, nyilatkozta Wilfing Bruner üzelmeiről. Bruner hűtőházában összesen 400 tonna élelmiszert, főként húst tároltak. Mivel a könyvelés teljesen kaotikus (mikor honnan vásároltak, és hová szállítottak), elkerülhetetlen a teljes készlet átvizsgálása, mely legalább a hét végéig eltart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.