Európa: a kereszténység után?

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung felfesti a kereszténység utáni Európa vízióját. A Focus magazin az amerikai elnök félelem-ampányának esélyeit latolgatja a félidős választások küszöbén. A Spiegel a zsugorodó német városok jövőtlenségével foglalkozik.

2006. 09. 10. 10:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Nils Minkmar Miért ne ünnepelnénk a pápát című cikkében foglalkozik a XVI. Benedek bajorországi látogatása apropóján a kereszténység európai helyzetével. Jean-Claude Carrière az ismert francia író és forgatókönyvszerző legújabb „Fragilité“ (Törékenység) című könyvében beszámol szülőfalujának templomában tett júliusi látogatásáról. Az 500 lakosú dél-francia falucska szombati miséjén tizenöten vettek részt, 15 idős hölgy és három férfi. A spanyol pap kollégájával összesen harminc településen mond misét, az író szülőfalujában csak havonta egyszer. „Hatvan éve minden falunak saját papja volt.“ írja Carrière. Majd úgy fogalmaz: „Mondhatni, kihalóban a kereszténység – legalább is népszerű formájában. Nemsokára csak a teológia marad meg belőle, a vallástörténet egy pillanatfelvétele. A nagy üres házunkból, ahol éjszakánként vad szelek fújnak, már a szellemek is elmenekültek.“ Mi lép az emberek életében a kereszténység helyére? Carrière könyvében utal a szekták számának gyarapodására. S felveti, hogy az immár átláthatatlan számú jóga-, zen- és spiritizmus boltokat érdemes lenne-e figyelembe venni. Ma már szinte senki sem vigasztalja a betegeket és boldogtalanokat a mennybéli örökkévalósággal. A lelki üdvvel kapcsolatos aggodalom csak egy elenyésző kisebbség számára jelent valódi gondot. A kereszténység túlvilági kapcsolódásaitól elválasztott erkölcsi magja már jórészt a gyakran idézett „zsidó-keresztény” emberképbe, vagy a „keresztény-humanista örökségbe” torkollott. Bár mindennaposak a transzcendenciára történő utalások és magyarázatok – horoszkóp, az előző életbe vetett hit – ezeknek nincs közük kereszténységhez. Az emberek készek arra, hogy mindig ünnepeljenek: nem kívánnak semmit sem elmulasztani, ünnepelni akarnak végkimerülésig. Miért ne ünnepelnék a pápát is? – fogalmaz a lap.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazinban Peter Gruber Bush szeptember 11-gyel kampányol című cikkében elemzi az amerikai elnök félelemre épülő stratégiáját. A New York-i és washingtoni merényletek ötödik évfordulóján a megrendült tekintélyű amerikai elnököt már csak egy cél mozgatja: a politikai túlélés igénye. E célból szeptember 11-én három megemlékezésen is részt vesz a New York-i Ground Zeronál, a washingtoni Pentagonnál, valamint Pennsylvania államban az UA 93-as járata lezuhanásának helyén. S hétfőn este még a Fehér Házban szózatot intéz a néphez. Közvetlenül az emlékünnepségek előtt nő a félelem az Egyesült Államokban, hogy Bush fellépései másról szólnak, mint a 2973 halálos áldozat előtti tisztelgésről: Mindenekelőtt saját és pártja politikai túlélése aggasztja. A küszöbön álló kongresszusi és szenátusi választások azzal fenyegetik, hogy mindkét helyen megrendül a republikánusok befolyása. Bush már nemcsak a földkerekség legtöbb országában tartozik a legnépszerűtlenebb politikusok közé, de az otthoni közvélemény-kutatások is példátlan elutasítottságot jeleznek. Ennek elsődleges oka az iraki háború, mely már amerikai részről is majdnem annyi halálos áldozatot követelt, mint a szeptember 11-i merényletsorozat. Az amerikai választók 60 százaléka elégedetlen az elnök Irak politikájával, s a választók 62 százaléka kíván az Egyesült Államokon belül is egy új politikai irányt. Az elnök félelemre épülő retorikája nem véletlen eredménye. A közvélemény-kutatások szerint a meggyengült elnök már csak az amerikaiak új merényletekkel kapcsolatos félelmeivel képes jó pontokat gyűjteni. A demokraták meggyőződése, hogy Bush erre fog alapozni a szeptember 11-i ünnepségek alkalmával. A november 7-i félidős választásokon könnyen megeshet, hogy a republikánusok elveszítik képviselőházi többségüket. A demokraták ettől kezdve nem csak „béna kacsává” degradálhatják az elnököt, de vélhetően vizsgálóbizottságokat is kezdeményezhetnek ellene, például az iraki háború valós okainak felderítése ügyében, vagy a Guantánamón működő fogolytábor kapcsán. Egyesek már az elnök felmentési eljárását is lehetségesnek tartják. Szakértők kételkednek abban, hogy a Karl Rove egykori elnöki főtanácsadó 2004-es, az újraválasztást biztosító sikerreceptje most is eredménnyel járna. Amerika olyannyira megcsömörlött az iraki háborútól, hogy az elnök kitartásra buzdító szavainak már nem hisznek, vélekedik a Larry Sabato professzor a Virginia egyetemről: „Komolyan kérdezem magamtól, hogy valaki még odafigyel a szavaira.“

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Moritz Küpper Egy város egészségesre zsugorodik című cikkében ismerteti a csökkenő lélekszámú települések előtt álló jövőt. 1992-ben 52 ezren laktak az Odera-menti Schwedtben, s a lakások alig egy százaléka volt üres. A mára 36 ezresre csökkent városban addigra az üres lakások aránya elérte a 15 százalékot. A városzsugorítás első lépéseként mintegy 6 ezer lakást felszámoltak, elsősorban lakótelepeket tették a földdel egyenlővé. A folyamat azonban itt nem áll meg, a város lélekszáma ugyanis tovább csökken. A polgármester becslése szerint a lakosságszám 30 ezer körül fog stabilizálódni, így vélhetően 2008-tól újabb bontási intézkedésekre lesz szükség. A város lassú agóniája fájdalmas, de a fiatalok elvándorlása megállíthatatlannak tűnik a Schwedtben uralkodó 24 százalékos munkanélküliség mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.