Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Gabor Steingart A jólétért folytatott világháború című igen hosszú (20 oldalas) cikkében ismerteti a szerző e témában ma megjelenő könyvének legfontosabb téziseit. Steingart szerint egyre inkább úgy tűnik, hogy a globalizáció mérlege átbillen Ázsia javára, a kínai irányított piacgazdaság és a nyomában lihegő India lesznek a jövőt meghatározó hatalmak. Az európai munkaerő leértékelődik, tudását az ázsiai hatalmak elszipkázzák. A Nyugatnak (a szerző ez alatt a régi EU-t és az Egyesült Államokat érti – a szerk.) védekeznie kell, ellenkező esetben búcsút inthet jólétének. Az ipari forradalom időszaka óta nem láttak olyan vadkapitalizmust, mint ami most Kínában megtapasztalható – áll az elemzésben. A kínai kommunisták sem olyan kommunisták már, mint ahogyan például Moszkvában megszokhattuk, hanem olyan nacionalisták, akik több évtizedes tévút után országukat a legerősebbek és leggazdagabbak közé kívánják emelni. Az ország egy részét különleges gazdasági övezetté alakították azért, hogy a legtisztább marxi értelemben ott profitot termeljenek. Az állam úgy integrálja a termelő folyamatba a munkavállalókat, hogy nem törődik velük. Az állami üzemek felszámolásával felszámolta a szociális juttatások nagy részét is, az embereket akár fegyverrel is arra kényszerítve, hogy minden munkát elvállaljanak, akár a lehető legalacsonyabb áron is. Becslések szerint a tavalyi esztendőben százezren vesztették életüket Kínában üzemi balesetben, csak a bányászat halálos áldozatainak számát tízezerre teszik. A szerző európai politikusi illúziónak nevezi a szabad kereskedelem mítoszát. Hiszen az állam mindenütt kimutatható, ahol a lélegzetelállító gazdasági sikereket ünneplik, legyen az Szingapúr, Dél-Korea, Japán és Malajzia. S Kína felemelkedése sem a piaci erők összjátékának, hanem egy céltudatos politikának a következménye.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin A legszemtelenebb dobás a romlott hússal című cikkében ismerteti, milyen állapotok uralkodnak a német élelmiszer-ellenőrzésben. Alsó-Szászországban megtörtént minden idők talán legpimaszabb romlotthús-akciója: a rendőrség által lefoglalt árut a gyanúsított továbbértékesítette. A kereskedő a húst teherautóra rakatta, Brandenburgba szállította, majd egy ottani hűtőházból négy, nagyüzemi méretű konyhának adta el, így valószínű, hogy azt már elfogyasztották. A többek között csődbűntettel vádolt férfi az ügyben eljáró oldenburgi államügyészség információi szerint azt állította, hogy a hús immár nem bizonyíték.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Judith Egger Khol védelmébe veszi a tervet címmel készített interjút Ausztriának a dél-tiroli németek feletti úgynevezett védhatalmi státusának alkotmányban történő rögzítéséről. Andreas Khol nemzetgyűlési elnök szerint nincs köze az október 1-jei választásoknak a javaslathoz. 116 dél-tiroli önkormányzatból 113 most nyújtotta be eme petícióját a bécsi nemzetgyűléshez. Khol szerint meglepte őt a heves olasz reakció. Franco Frattini ( az olasz igazságügyi és belügyi biztos – szerk.), akinek a lap szerint „ismert Dél-Tirol- komplexusa”, megkérdőjelezte a tartomány státusáról a II. világháború után kötött osztrák–olasz megállapodást s azt az EU-n belül anakronisztikusnak nevezte.
Autóbalesetben meghalt egy német állampolgár Zalában