Szabadkereskedelem: európai mítosz?

A Der Spiegel a nyugat hanyatlását a szabadpiac mítoszához történő ragaszkodásban véli megtalálni. A Focus magazin szerint ismét romlott húst értékesítettek Németországban. A Die Pressében a dél-tiroli kérdés újabb fejezetéről olvashatunk.

2006. 09. 14. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Gabor Steingart A jólétért folytatott világháború című igen hosszú (20 oldalas) cikkében ismerteti a szerző e témában ma megjelenő könyvének legfontosabb téziseit. Steingart szerint egyre inkább úgy tűnik, hogy a globalizáció mérlege átbillen Ázsia javára, a kínai irányított piacgazdaság és a nyomában lihegő India lesznek a jövőt meghatározó hatalmak. Az európai munkaerő leértékelődik, tudását az ázsiai hatalmak elszipkázzák. A Nyugatnak (a szerző ez alatt a régi EU-t és az Egyesült Államokat érti – a szerk.) védekeznie kell, ellenkező esetben búcsút inthet jólétének. Az ipari forradalom időszaka óta nem láttak olyan vadkapitalizmust, mint ami most Kínában megtapasztalható – áll az elemzésben. A kínai kommunisták sem olyan kommunisták már, mint ahogyan például Moszkvában megszokhattuk, hanem olyan nacionalisták, akik több évtizedes tévút után országukat a legerősebbek és leggazdagabbak közé kívánják emelni. Az ország egy részét különleges gazdasági övezetté alakították azért, hogy a legtisztább marxi értelemben ott profitot termeljenek. Az állam úgy integrálja a termelő folyamatba a munkavállalókat, hogy nem törődik velük. Az állami üzemek felszámolásával felszámolta a szociális juttatások nagy részét is, az embereket akár fegyverrel is arra kényszerítve, hogy minden munkát elvállaljanak, akár a lehető legalacsonyabb áron is. Becslések szerint a tavalyi esztendőben százezren vesztették életüket Kínában üzemi balesetben, csak a bányászat halálos áldozatainak számát tízezerre teszik. A szerző európai politikusi illúziónak nevezi a szabad kereskedelem mítoszát. Hiszen az állam mindenütt kimutatható, ahol a lélegzetelállító gazdasági sikereket ünneplik, legyen az Szingapúr, Dél-Korea, Japán és Malajzia. S Kína felemelkedése sem a piaci erők összjátékának, hanem egy céltudatos politikának a következménye.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin A legszemtelenebb dobás a romlott hússal című cikkében ismerteti, milyen állapotok uralkodnak a német élelmiszer-ellenőrzésben. Alsó-Szászországban megtörtént minden idők talán legpimaszabb romlotthús-akciója: a rendőrség által lefoglalt árut a gyanúsított továbbértékesítette. A kereskedő a húst teherautóra rakatta, Brandenburgba szállította, majd egy ottani hűtőházból négy, nagyüzemi méretű konyhának adta el, így valószínű, hogy azt már elfogyasztották. A többek között csődbűntettel vádolt férfi az ügyben eljáró oldenburgi államügyészség információi szerint azt állította, hogy a hús immár nem bizonyíték.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Judith Egger Khol védelmébe veszi a tervet címmel készített interjút Ausztriának a dél-tiroli németek feletti úgynevezett védhatalmi státusának alkotmányban történő rögzítéséről. Andreas Khol nemzetgyűlési elnök szerint nincs köze az október 1-jei választásoknak a javaslathoz. 116 dél-tiroli önkormányzatból 113 most nyújtotta be eme petícióját a bécsi nemzetgyűléshez. Khol szerint meglepte őt a heves olasz reakció. Franco Frattini ( az olasz igazságügyi és belügyi biztos – szerk.), akinek a lap szerint „ismert Dél-Tirol- komplexusa”, megkérdőjelezte a tartomány státusáról a II. világháború után kötött osztrák–olasz megállapodást s azt az EU-n belül anakronisztikusnak nevezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.