Töpörödő magyar adóbevétel: példátlan visszaesés

Tavaly Magyarországon kereken egy százalékponttal csökkent az adó- és járulékbevételek GDP-hez viszonyított nagysága – derül ki az OECD tegnap kiadott jelentéséből. 2004-ben még a hazai össztermék 38,1, tavaly már csupán 37,1 százalékát vonta el az állam.

MNO
2006. 10. 12. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A változás jelentős mértékben a személyi jövedelemadó-terhek csökkentésének a következménye: 2005 januárjától megszűnt a korábbi középső, 25 százalékos kulcs, ami a Pénzügyminisztérium számításai szerint 2,7 millió adózó számára érezhető könnyítést (a büdzsé oldalán pedig mintegy 100 milliárd forintos bevételkiesést) jelentett.

Tovább csökkentette az szja-bevételeket bizonyos kedvezmények összegének az emelése. Az idei kilátásokat tekintve még csak becslést sem fogalmazott meg az OECD, így nem tudni, hogy a szervezet szakértői szerint az év eleji áfacsökkentés és az ősz folyamán bevezetett szigorítások eredőjeként hogyan alakulnak majd a kincstár bevételei.

A tavalyi egy százalékpontos csökkenés mindenesetre nemzetközi szinten példátlan volt, hiszen a szervezet 24 tagállamából mindössze ötben esett a mutató, és ezekben is a magyarországinál kisebb mértékben.

A legjobban Szlovákia közelítette meg hazánkat: északi szomszédunknál 0,9 ponttal, a GDP 29,4 százalékára mérséklődött az állami újraelosztás nagysága. Eközben a fejlett államok legtöbbjében emelkedett, illetve néhányban stagnált az adóbevételek aránya. Franciaországban 0,9, Nagy-Britanniában 1,2, az Egyesült Államokban 1,3 százalékos volt az emelkedés, míg Német- és Csehországban nem változott a helyzet. A jelentés szerzői rámutatnak arra, hogy a legtöbb fejlett országban annak ellenére nőttek az adóbevételek, hogy az adókulcsok mérséklődtek. Ezt a gazdasági növekedés gyorsulására, illetve a kedvezmények szűkítésére és a behajtás hatékonyabbá tételére vezetik vissza. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy Magyarországon a könnyítések egy az egyben csökkentették az államháztartás bevételeit.

Az adóprés egyébként a tavalyi jelentős mérséklődés után sem enyhébb nálunk, mint az OECD-átlag (bár ezt pontosan nem lehet megállapítani, hiszen néhány tagállam egyelőre nem közölt 2005-ös adatokat, így az átlagot is csak 2004-re tudták megbízhatóan kiszámítani az elemzők). A visegrádi négyek közül Csehországban valamivel nagyobb az állam újraelosztó szerepe, ugyanakkor Lengyelországban, és különösen Szlovákiában érezhetően kisebb, mint hazánkban. A csúcsot – 51,1 százalékos elvonással – Svédország tartja; a skála másik végén Mexikó helyezkedik el, nem egészen 20 százalékkal.

vg.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.