„Szomorú és sajnálatos, hogy a kormány nem akarja az igazságot nyilvánosságra hozni, tovább folyik a titkolózás. Ez mindenféle manipulációra, sejtetésre, sugalmazásra ad lehetőséget, megpróbálják rossz hírét kelteni az ellenzéki pártoknak, ez mindenképpen helytelen, be kellene fejezni ezt a próbálkozást” – mondta Simicskó István.
A politikus arra szólította fel a kormányt, hogy ne „szemezgessen” az október 31-i bizottsági ülés zárt részének hanganyagai közül, hanem mindet hozza nyilvánosságra, hiszen a Fidesznek és a KDNP-nek nincs titkolnivalója.
Simicskó István szerint, ha a kedden még 80 évre titkosított anyagból két felvétel nyilvánosságra hozatala csütörtökön már nem jelentett biztonsági kockázatot, akkor a többi 15-16 hanganyag sem veszélyeztetheti Magyarország biztonságát.
Véleménye szerint azonban nemcsak a Tetra-rendszerben rögzített felvételeket kellene nyilvánosságra hozni, hanem a rendőrök mobiltelefonos beszélgetéseit is, mert az MTV székház ostrománál már kiderült, hogy a rendőrök ezt is használják a kommunikációra. Kérdésre válaszolva hozzátette: a térfigyelő kamerák felvételeit is nyilvánosságra kellene hozni.
A nemzetbiztonsági bizottság elnöke úgy vélte, hogy a csütörtökön nyilvánosságra hozott hanganyagok nem bizonyítják azt a kormányzati állítást, hogy a Fidesznek köze lett volna a zavargásokhoz. Sőt – folytatta – a két rendőr beszélgetését rögzítő felvétel – amelyen egy rendőr arra kérte társát, hogy ne tereljék a tüntetőket az Astoria felé – véleménye szerint éppen azt mutatja, hogy a rendőröknek is az volt érzésük, hogy a Deák tér felől az Astoria irányába terelték a Kossuth térről kiszorított tüntetőket.
A politikus egy, a Fidesz dokumentációs központjába eljuttatott amatőr videofelvételt is bemutatott a sajtótájékoztatón, amely az Erzsébet téren készült október 23-án. Véleménye szerint a felvétel bizonyítja, hogy a rendőrség az Astoria irányába terelte a tüntetőket, rányomta a rendbontókat a Fidesz nagygyűlésére, hiszen rendőrkordont állítottak fel az Andrássy út és a Nyugati tér irányában, így arra nem mehettek az emberek, ugyanakkor a Deák teret körbe zárták, a lovasroham pedig a Liberális Ház helyétől az Astoria irányában indult meg. Mint mondta, a Fidesz nagygyűlése 18 órakor ért véget, a lovasroham pedig 18.02-kor indult meg. Több százezer ember hogyan tudja két perc alatt elhagyni az Astoriát és környékét? – tette fel a kérdést.
Simicskó István úgy vélte: a hanganyagok nyilvánosságra hozatala mindenképpen közelebb vinne az igazsághoz, bár az ügyben mindenkinek megvan a maga verziója és a maga igazsága is.
A politikus szerint nyilvánvaló, de érthető is, hogy a rendőrségi vizsgálat „védi a mundér becsületét”, azonban véleménye szerint a rendőrség érdeke és presztízsének visszaállítását jelentené, ha kivizsgálnák a túlkapásokat.
Simicskó István a fideszes politikusokat érintő telefonlehallgatások kapcsán azt mondta: országgyűlési képviselőt érintő esetekben a Nemzetbiztonsági Hivatalnak tájékoztatási kötelezettsége van a parlament nemzetbiztonsági bizottsága felé, ezt azonban eddig nem tette meg.
Mesterházy: „A Fidesz kérjen bocsánatot!”
Az MSZP arra kéri a kormányt, hogy az október 31-i összevont bizottsági ülésen ismertetett valamennyi olyan információt hozza nyilvánosságra, amelynek esetében ezt a törvény lehetővé teszi – jelentette be Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezető-helyettese pénteken Budapesten.
Mesterházy Attila egyben felszólította a Fideszt, kérjen bocsánatot a rendőrségtől, miután az MSZP-s politikus szerint bebizonyosodott: nem a rendőrök „tolták rá” a rendbontókat október 23-án az ellenzéki párt nagygyűlésére, hanem a zavargók szándékosan haladtak a Fidesz demonstrációjának helyszíne felé.
A szocialisták frakcióvezető-helyettese ezzel kapcsolatosan azt is elmondta, hogy a rendőrségnek egyértelmű parancsa volt arra, ne engedjék a rendbontókat az Astoria felé haladni.
Mesterházy Attila kérést is intézett a Fideszhez. Mint mondta, azt kérik az ellenzéki párttól, használja fel valamennyi, „különböző csoportok, személyek felé rendelkező kapcsolatát”, és akadályozza meg, hogy a november 4-i gyásznapon rendbontás történjen. A szocialisták politikusa kitért arra is, nem fideszes politikusok telefonját hallgatták le a nemzetbiztonsági szolgálatok az utóbbi időszakban, hanem rendbontókét, ám arra nem lehetett számítani, hogy ők egyes Fidesz-politikusokkal, képviselőkkel is beszélnek.
(MTI)

Így fogták el a magyar kriminalisztika talán legkegyetlenebb sorozatgyilkosait