Az EU mintegy 23 millió kis- és középvállalkozása (kkv) a teljes uniós foglalkoztatás 70 százalékát adja, és több mint 75 millió embert foglalkoztat. Az európai parlamenti képviselők véleménye szerint a tagállamok kedvező üzleti környezet és szabályozások kialakításával, megfelelő infrastrukturális szolgáltatásokkal, a kisvállalkozások humántőke-befektetéseinek támogatásával segíthetnék a vállalkozások munkáját. Fontosnak tartják a fiatalok és a nők vállalkozásindításának támogatását, valamint a kisvállalkozások rövid és hosszú távú hitelfinanszírozását – elfogadható kamatokkal.
Az EP mai ülésén vitatja meg Pilar del Castillo Vera (néppárti, spanyol) képviselő jelentését, amely szerint a társadalmi-demográfiai nehézségek dacára az uniónak tudás alapú gazdasággá kell átalakulnia – ez a gazdasági növekedés és a fenntartható versenyképesség forrása.
Több forrást, nagyobb beleszólást
A jelentéstevő szerint a kkv-ket támogató intézkedéseket az egyéni vállalkozókra is alkalmazni kellene, különös tekintettel a szociális biztonsági rendszerek különböző formáira. A parlament sürgeti a tagállamokat, hogy javítsák a kkv-k közbeszerzési eljárásokhoz való hozzáférési lehetőségeit, és az Európai Beruházási Alapon és a strukturális alapokon keresztül rendelkezésre álló források felhasználását.
A jogalkotásba is nagyobb beleszólást engedne a parlament: szakmai szövetségeiken keresztül a vállalkozásokat nem csupán a közösségi programok végrehajtásába, de azok kidolgozásába is bevonná. „A konzultációs eljárás jelenlegi formája problematikus, mivel a nyolchetes határidő nem hagy elég időt a kkv-ket képviselő szervezetek számára a vélemények összegyűjtésére és benyújtására„ – véli a jelentéstevő. Ezért a képviselők arra kérik a bizottságot, hogy sürgősen vizsgálja felül ezt a korlátot.
Üzleti szakismeretek tantárgyat a középiskolákba
Az EP sajtószolgálatának tájékoztatása szerint az egész életen át tartó tanulás, az e-tanulás és a szakismereti képzés programjaira a parlament nagyobb hangsúlyt fektetne. A jelentés sürgeti a tagállamokat, hogy már az oktatás korai szakaszában is ösztönözzék a vállalkozói szellemet, és támogassák a magánbefektetések oktatásba áramlását. A képviselők azt javasolják, hogy a középiskolai tantervek keretén belül oktassák a legfontosabb üzleti szakismereteket, valamint az egyetemi tantervek tartalmazzanak olyan tananyagot, amely a gazdaság igényeit kielégíti. A tagállamoknak nemcsak a számítógépek, de a szoftvercsomagok használatát is támogatniuk kellene – vélik a képviselők.
A képviselők szükségesnek tartják a közösségi szabadalom létrehozását az európai vállalatok és ötletek lehető legjobb védelme érdekében. Ugyanakkor a képviselők felhívják a figyelmet arra, hogy a szabadalmaztatás nagyon drága az unióban, az Egyesült Államokkal és Japánnal összehasonlítva több mint négy-, illetve nyolcszoros árat kell fizetni a bejegyeztetésért.
(euraktiv.hu)

Óriási bajban van a gyereknapra készülő bohócdoktor