Ez a döntés a nacionál-kommunista korszak diktatórikus gyakorlatának és módszereinek a gyászos emlékét idézi. A keményen szankcionált tanárok eredeti célkitűzése – a magyar egyetem helyreállítása – még a láthatáron sincsen, néhány ártatlan magyar nyelvű felirat kitűzéséért azonban máris drákói szigorral büntetik őket.
A mostani eset híven tükrözi a BBTE kirakati multikulturalizmusát, ennek révén pedig a romániai kisebbségpolitika valóságát, illetve kétarcúságát. Míg Románia lépten-nyomon az Európai Unióba való belépésével büszkélkedik; míg az európai többnyelvűségért felelős uniós biztosi jelöltje Brüsszelben a megértésről és a többnyelvűség értékeiről beszél; míg a BBTE példaszerű működéséről önálló kiállítást rendeznek az Európai Parlament épületében – ez időben itt, Erdélyben a többnyelvűség alapvető jogáért kiálló egyetemi tanárokat törvénytelenül kirúgják munkahelyükről. Furcsa demokrácia az, amelyben nyelvháborút indítanak azok ellen, akik „Dohányozni tilos” feliratú táblákat helyeznek el saját egyetemük folyosóin, és „rongálás”, „szélsőségesség” és „etnikumközi feszültség keltése” címén rendőrségi feljelentést tesznek ellenük.
Felkérjük Leonard Orbant, Románia Unió-biztos jelöltjét – aki éppen mostanság esett át a biztosi állás betöltéséhez szükséges brüsszeli meghallgatáson –, hogy tekintélyét és lehetőségeit felhasználva lépjen fel elbocsátott tanáraink védelmében; tisztsége elfoglalása esetén pedig azonnal indítson kivizsgálást ennek, az európai többnyelvűség szellemiségével és gyakorlatával ellentétes, diszkriminatív természetű döntésnek az ügyében. Tegye ezt annak tudatában, hogy a magyar nyelv az EU hivatalos nyelvei közé tartozik, mint ahogy 2007. január 1-től a román nyelv is ugyanezt a státust fogja elnyerni – tehát két egyenrangú európai nyelv szabad használatáról szól a történet.
Ugyanakkor Markó Béla RMDSZ-elnököt, a román kormány integrációért, oktatásért és kisebbségi jogokért felelős miniszterelnök-helyettesét is felkérjük arra, hogy haladéktalanul járjon el és intézkedjen a BBTE-ről önkényesen eltávolított oktatóink ügyében, tudván azt, hogy az őket ért személyi sérelem egyben egész romániai magyar közösségünket sújtja, és ugyanakkor az európai demokratikus normák, a kisebbségi jogok és az oktatás terén előírt esélyegyenlőség megsértését is jelenti. Minekutána évek óta azt halljuk, hogy az erdélyi magyarság helyzete minden eddiginél jobb, az RMDSZ érdekérvényesítő képessége pedig minden eddiginél erősebb – joggal tehetjük fel a kérdést: Mi is történik az Európába igyekvő Romániában? Mennyire célszerű és hatékony az RMDSZ kormányzati szerepvállalása?
Harmadsorban azzal a megkereséssel fordulunk Pierre Moskovici Európa Parlament-i jelentéstévőhöz – akinek a fővédnökségével éppen a napokban nyitották meg Brüsszelben a BBTE reprezentatív kiállítását –, hogy járjon közben Hantz Péter és Kovács Lehel elbocsátott egyetemi tanárok teljes rehabilitálása érdekében, és segítse elő a romániai magyar nyelvű felsőoktatás helyreállítását, illetve a BBTE – szenátusi határozatban előírt – kétnyelvűségének a kialakítását. Meggyőződésünk, hogy Európa az etnikai alapú, nyílt megkülönböztetést nem tűrheti el.
Nem utolsósorban szintén megkereséssel fordulunk az Országos Diszkrimináció-Ellenes Tanácshoz, hogy azonnali hatállyal indítson kivizsgálást a BBTE-n tapasztalható etnikai-nyelvi hátrányos megkülönböztetés (a), másfelől pedig az ebből fakadó megfélemlítő akciók és intézkedések (b) ügyében.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács – melynek Oktatásügyi Bizottságát Hantz Péter adjunktus vezeti – közösséget vállal a BBTE elbocsátott tanáraival, és teljes támogatásáról biztosítja őket további küzdelmükben.
Ugyanakkor felhívással fordulunk a romániai magyar közélet, a politikai és a civil szféra közképviseleteihez és vezetőihez, az akadémiai élet képviselőihez és szereplőihez, nem utolsósorban pedig erdélyi magyar egyházainkhoz, hogy emeljék fel szavukat a magyar nyelvű felsőoktatás és az érette súlyos következményeket szenvedők ügye mellett.
Hasonló kéréssel fordulunk valamennyi jóérzésű emberhez, a román politikai és közélet demokratikus érzelmű képviselőihez, román nemzetiségű polgártársainkhoz.
Vállaljunk szolidaritást az etnikai diszkrimináció áldozataival!
2006. november 28.
Tőkés László Szilágyi Zsolt
elnök alelnök

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság