A békés többség én vagyok. És te? – ez a szlogen a Szeretem Magyarországot Klub kampányának része. Geszti Péter médiavállalkozó kezdeményezésére indult útnak a mozgalom bő egy hónapja. Művészek, tudósok, sportolók csatlakoztak hozzá, mert úgy érzik, a demokrácia félresiklott, a politikai közélet ma tartalmatlan és álságos. A társaság tegnap kiállítást nyitott meg az Erzsébet téren, huszonötezer képeslapot helyeztek ki, amelyeken a lakosság egy része támogatásukról biztosítja őket. Az egyik klubtag, Babarczy Eszter, aki magát kritikusnak, műfordítónak, eszmetörténésznek mondja, és aki fontosnak tartotta közkinccsé tenni élményeit az őszi utcai zavargásokról. A tudós hölgy szerint vad gyerekek, tudatlan, tájékozatlan fiatalok voltak akkor kint a köztereken, akiket „talán Orbán Viktor felelőtlen és antidemokratikus nyilatkozatai tüzeltek”. Babarczy leírja, hogy Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét „az elmúlt évtized legőszintébb, leghazafiasabb beszédének” tartja.
Mindezen sok jó szándék mellett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sem mehetett el szó nélkül. A Szeretem Magyarországot mozgalom sikerét a kormányfő nagyon fontos, biztató jelzésnek tartotta, látja, hogy „egyre többeknek van elege ebből az indulatos politikai vircsaftból”. A politikus egyik minapi internetes blogbejegyzésében tért ki a témára, amelyben egyébként amiatt siránkozik, hogy „az indulat és a helyenként bántó odamondogatás” teret nyer a hétköznapokban is.
A kormányfő újabban Bibó István-idézetekkel szorgalmazza az együttműködést minden szinten. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője ezzel kapcsolatban a Nagy Imre-kormány 1956-os államminiszterének a következő gondolatára hívta fel a figyelmet: „Le kell szögeznünk, hogy a politikában hazudni nem lehet.” – Ezzel szemben mára teljesen egyértelművé vált, hogy Gyurcsány Ferenc a minden idők legnagyobb hazudozója díjra is esélyes, hiszen együttműködésről, összefogásról, egymás iránti lojalitásról beszél ma, amíg 2004-ben a jobboldal leverését szorgalmazta – nyilatkozta a képviselő. Emlékezetes, hogy a miniszterelnök a Népszabadságnak adott egyik 2004-es interjújában így fogalmazott: „Le kell verni a jobboldalt. Az én feladatom az, hogy ennek a politikai versengésnek irányt adjak, feladatokat szabjak, és azokat számon is kérjem, s ezt meg is teszem hezitálás nélkül.” A kormányfő 2005-ben az MSZP nőtagozatának ülésén Orbán Viktornak címezve közölte: „Fogja be a száját akkor, amikor a költségvetés világáról beszél.”
Ismeretes, a Fidesz elnöke a Heti Válasz című hetilap csütörtöki számában megjelent interjújában jelentette ki, hogy „a hatalomba visszatért posztkommunista elit ezúttal nem tudja elkerülni, hogy minden cselekedetéért kiméressék rá a jog szerinti felelősség”. Gyurcsány Ferenc Bibó Istvántól vett idézetekkel válaszolt erre egy csütörtöki fórumon. A miniszterelnök Bibót idézve azt mondta: „Mindenki számára, akik tudniillik nem a legsötétebb múlt erőivel kívánnak szövetkezni (…), annyi tiszteletet kell adni egymásnak, annyi lojalitást, amennyit csak lehet.” Az 1947-ben született, Válság után, választás előtt című tanulmányból a kormányfő azt idézte, „igazuk van abban is, hogy az ellenzék jogainak tisztelete csak ott képzelhető el (…), hol a kormány és az ellenzék bizonyos alapvetői eszményei alapvetően megegyeznek, és mindegyik biztos benne, hogy ezeket a végső eszményeket a másiknak a kezében sem éri helyrehozhatatlanul kár”. Gyurcsány Ferenc szerint „a demokratikus harmadik köztársaság valamennyi szereplője együttműködésre van ítélve. És nem a legyőzés, nem a kiiktatás, hanem az együttműködő partnerség törvényes logikája alapján kell működni”.
Az is emlékezetes, hogy az említett fórumon nem vehettek részt az ellenzéki politikusok. Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke lapunkat úgy tájékoztatta, azért nem voltak jelen az egyeztetésen, mert minden ellenzéki tagnak más, halaszthatatlan programja, például közgyűlése volt a kormányfő által meghatározott időpontban. Kérték Gyurcsányt, hogy halassza el az ülést, de a kormányfő erre nem volt hajlandó – tette hozzá a politikus. A Fidesz szerint a kormány nem először „alázza meg” az önkormányzatokat. Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének fideszes elnöke december 5-én arra hívta fel a figyelmet, hogy Lamperth Mónika délelőtt tíz órára hívta találkozóra a megyei közgyűlések elnökeit, akiknek a többsége egyben országgyűlési képviselő is. Ebben az időben azonban a honatyáknak a költségvetés módosító javaslatainak szavazásán kellett részt venniük.
Ő lehet Ukrajna következő miniszterelnöke
