Zarándok János trükkös állami támogatása – bírósági vizsgálat

Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt állt volna tegnap bíróság elé Zarándok János, ám a tárgyaláson kiderült, a nagyvállalkozó a napokban kórházba került. Minden jel arra utal, hogy az Orbán Viktor exkormányfő családját hírbe hozó bányatulajdonos igen rafináltan jutott sokmilliós állami támogatáshoz.

Magyar Nemzet
2006. 12. 06. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katolikusnak neveltek a szüleim, én is annak nevelem a gyerekeimet, mégis azt látom, hogy azoknak a vállalkozóknak, akik a Fidesznek ellent mertek mondani, el kell innen menniük. Persze azoknak is, akiknek más a vallási felfogásuk, a világnézetük, mint az övék. Tegnap készítettek fel a jogász barátaim az állampolgárságomról való lemondásra – nyilatkozta egy lapinterjúban még 2002 februárjában Zarándok János, azzal vádolva Orbán Viktor akkori kormányfő családját, hogy kiszorítja a piacról, ezért be kell zárnia a bányáit.

Nos, Zarándok nem hagyta el az országot, ellenben beruházásokba kezdett, amelyekhez az előző ciklusban állami támogatásokat is igénybe vett. Ezekből az egyik feljelentéssel végződött, mivel Sz. László kivitelező – saját állítása szerint – hiába végezte el a hordósbor-tároló pince és vinotéka egyes munkáit, nem kapta meg a neki járó pénzt. Az ügy pikantériája, hogy a feljelentőből szintén vádlott lett, ugyanis Sz. László, bízva abban, hogy hozzájut a pénzéhez, kiállított egy számlát, amely mögött nem volt valós pénzmozgás. A kivitelező a rendőrségen tett vallomásában úgy vélte, a fiktív bizonylat kiállítása Zarándoknak csak arra kellett, hogy a segítségével – önrészként bemutatva – állami támogatásokat vegyen fel.

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság 2004-ben kezdett nyomozni az ügyben. Az eljárás során felkért szakértő megállapította: Zarándok János, a Pinceszövetkezet vezetője a borospince-beruházás kapcsán úgy hívott le 17,108 millió forint támogatást, hogy a szerződésben vállalt önrésszel ténylegesen nem rendelkezett, annak meglétét csak könyveléstechnikai megoldásokkal érték el. A birtokunkba került dokumentum szerint „nagy összegű készpénzes számlákat kiegyenlítettnek tüntettek fel, azonban ez is csak technikai jellegű pénzmozgás volt”. Kiderült továbbá, hogy könyvszakértői módszerekkel igazolni lehetett azt a megállapítást, miszerint a tényleges kifizetések alapján a borospincét a szövetkezet teljes egészében az állami támogatásból építette fel.

Zarándok János a rendőrségen tett gyanúsítotti vallomásában a szakértő megállapításaira vonatkozóan kijelentette: „Ez az eljárás egy kompenzációs pénzügyi folyamat számviteli törvénynek megfelelő bizonylatolása volt, ahol a követelések kioltják egymást, tehát valós pénzmozgás nem is kellett hogy legyen.” A nagyvállalkozó leszögezte: Sz. Lászlónak sem követelése, sem kötelezettsége nem maradt kiegyenlítetlen.

A rendőrségi nyomozás után ügyészségi vádemelés következett. Zarándok Jánost és Sz. Lászlót jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével vádolják. A Veszprémi Városi Bíróság tegnap kezdte volna meg az ügy tárgyalását, ám Zarándok ügyvédje, Vörös Géza bejelentette: védence néhány napja kórházba került, ezért nem tudott az idézésnek megfelelően megjelenni. Tóth Györgyi bíró nehezményezte, hogy csak az utolsó pillanatban szerezhetett tudomást a vádlott kórházi kezeléséről. Közölte, az ügyben harmincegy tanút idéztek be – hiába. A maratoni tárgyalás helyett így tegnap csupán néhány percig tartott az eljárás. Lapunk hiába kérte, sem a bíró, sem az ügyészség képviselője nem engedett betekintést a vádiratba, így annak tartalmára csupán a nyomozati anyagokból lehet következtetni. Az ügy tárgyalása jövő márciusban folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.