Katolikusnak neveltek a szüleim, én is annak nevelem a gyerekeimet, mégis azt látom, hogy azoknak a vállalkozóknak, akik a Fidesznek ellent mertek mondani, el kell innen menniük. Persze azoknak is, akiknek más a vallási felfogásuk, a világnézetük, mint az övék. Tegnap készítettek fel a jogász barátaim az állampolgárságomról való lemondásra – nyilatkozta egy lapinterjúban még 2002 februárjában Zarándok János, azzal vádolva Orbán Viktor akkori kormányfő családját, hogy kiszorítja a piacról, ezért be kell zárnia a bányáit.
Nos, Zarándok nem hagyta el az országot, ellenben beruházásokba kezdett, amelyekhez az előző ciklusban állami támogatásokat is igénybe vett. Ezekből az egyik feljelentéssel végződött, mivel Sz. László kivitelező – saját állítása szerint – hiába végezte el a hordósbor-tároló pince és vinotéka egyes munkáit, nem kapta meg a neki járó pénzt. Az ügy pikantériája, hogy a feljelentőből szintén vádlott lett, ugyanis Sz. László, bízva abban, hogy hozzájut a pénzéhez, kiállított egy számlát, amely mögött nem volt valós pénzmozgás. A kivitelező a rendőrségen tett vallomásában úgy vélte, a fiktív bizonylat kiállítása Zarándoknak csak arra kellett, hogy a segítségével – önrészként bemutatva – állami támogatásokat vegyen fel.
A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság 2004-ben kezdett nyomozni az ügyben. Az eljárás során felkért szakértő megállapította: Zarándok János, a Pinceszövetkezet vezetője a borospince-beruházás kapcsán úgy hívott le 17,108 millió forint támogatást, hogy a szerződésben vállalt önrésszel ténylegesen nem rendelkezett, annak meglétét csak könyveléstechnikai megoldásokkal érték el. A birtokunkba került dokumentum szerint „nagy összegű készpénzes számlákat kiegyenlítettnek tüntettek fel, azonban ez is csak technikai jellegű pénzmozgás volt”. Kiderült továbbá, hogy könyvszakértői módszerekkel igazolni lehetett azt a megállapítást, miszerint a tényleges kifizetések alapján a borospincét a szövetkezet teljes egészében az állami támogatásból építette fel.
Zarándok János a rendőrségen tett gyanúsítotti vallomásában a szakértő megállapításaira vonatkozóan kijelentette: „Ez az eljárás egy kompenzációs pénzügyi folyamat számviteli törvénynek megfelelő bizonylatolása volt, ahol a követelések kioltják egymást, tehát valós pénzmozgás nem is kellett hogy legyen.” A nagyvállalkozó leszögezte: Sz. Lászlónak sem követelése, sem kötelezettsége nem maradt kiegyenlítetlen.
A rendőrségi nyomozás után ügyészségi vádemelés következett. Zarándok Jánost és Sz. Lászlót jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével vádolják. A Veszprémi Városi Bíróság tegnap kezdte volna meg az ügy tárgyalását, ám Zarándok ügyvédje, Vörös Géza bejelentette: védence néhány napja kórházba került, ezért nem tudott az idézésnek megfelelően megjelenni. Tóth Györgyi bíró nehezményezte, hogy csak az utolsó pillanatban szerezhetett tudomást a vádlott kórházi kezeléséről. Közölte, az ügyben harmincegy tanút idéztek be – hiába. A maratoni tárgyalás helyett így tegnap csupán néhány percig tartott az eljárás. Lapunk hiába kérte, sem a bíró, sem az ügyészség képviselője nem engedett betekintést a vádiratba, így annak tartalmára csupán a nyomozati anyagokból lehet következtetni. Az ügy tárgyalása jövő márciusban folytatódik.

Sorstársa üzent Sallai Nórának, aki nem akar gyógyulni