Gusenbauer pirruszi győzelme

A Presse szerint vereséggel felérő győzelmet jelentő koalíciós megállapodás után foglalhatja el Alfred Gusenbauer az osztrák kancellári hivatalt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az orosz–fehérorosz olajháború tanulságait elemzi. A Presse másik infromációja szerint egy bankprivatizációs ügy miatt eljárás indul Ehud Olmert ellen.

2007. 01. 10. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Klaus-Dieter Frankenberger Nevelendő című vezércikkében foglalkozik az orosz–fehérorosz olajvita várható következményeivel.

Az ember tanul a kárból – remélhetően igaz ez a mondás az izmait mutogató orosz olajhatalom erejének mostani bizonyítását követően az európai politikára is. Túl sokáig az energiabiztonság kérdését az unió a futottak még kategóriában kezelte (miközben hihetetlen energiamennyiséget pazarolnak az európai intézmények állandó reformjára); túl sokáig hitték azt, hogy az energia kérdésében tágabb értelemben aligha értelmezhető a biztonság fogalma, s mindeddig a legtöbb esetben a nemzeti érdek felülírta az európai szolidaritást. Azonban, ha az orosz energiaszállítók, akik mögött ott áll a hatalmát élvező Kreml, továbbra is úgy tesznek mint eddig, tehát az árvitákban álláspontjuknak a szállítások megszakításával is nyomatékot adnak, ez az európai álláspont megváltozhat. Mindenesetre kívánatos lenne egy ilyen nevelő hatás.

Az ilyen változásnak természetesen ahhoz kell vezetnie, hogy az európai kül- és biztonságpolitika legfontosabb céljai közé felvegye az energiabiztonságot. Ebben az esetben természetesen érdemes megvizsgálni, hogy valóban ebből a szempontból a legjobb ötlet növelni a függőséget attól az Oroszországtól, amelyről aligha lehet megmondani, mely állami érdekeket szolgálnak az orosz energiavállalatok, vagy már önálló hatalompolitikai játszmákat folytatnak. Ez ügyben aligha segít, ha minden vitában dicsérik a Szovjetuniót, mint megbízható szállítót, ha a jelen érzékelhetően más nyelven beszél.

Tény az is, hogy belátható időn belül nem lehet pótolni az orosz gáz- és olajszállításokat, ezért érdemes folytatni azokat az erőfeszítéseket, amelyek azt szeretnék, ha Putyin aláírná a sokat vitatott energiachartát. Azonban nem lehet úgy tenni, mintha Európa növekvő energiapolitikai függősége és Moszkva ama törekvése, hogy energiahordozóival stratégiai befolyást nyerjen nem jelentene különösebb problémát.

A mostani válság felvet számos megválaszolandó kérdést is: mit lehet kezdeni egy olyan partnerrel, akinek láthatóan teljesen mindegy miként teszi tönkre jó hírét csak azért, hogy Grúziát, vagy Fehéroroszországot megfegyelmezze, vagy megbüntesse? Vagy azt: mennyire komolyan vehető az a német politika, amely az energiahordozók és beszerzési források diverzifikálásáról szónokol, de az atomenergiát ideológiai okokból továbbra is kerüli?

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Olmert kenőpénzt fogadott el? című cikkével tudatja, hogy nyomozás kezdődött a hivatalban lévő izraeli miniszterelnök ellen.

A második legnagyobb izraeli bank privatizációja kapcsán felmerült anomáliák miatt az izraeli államügyészség nyomozást kezdett Ehud Olmert ellen. Menachem Masus államügyész a következő napokban részletesen is nyilatkozik az ügyről – vélhetően, ha Olmert befejezte kínai látogatását – értesült egy izraeli televíziós csatorna, amely kedden nem tudta elérni az államügyész irodáját.

Olmert ellen zajlik már előzetes nyomozás. A miniszterelnököt azzal vádolják, hogy a Leumi Bank magánosítása kapcsán kenőpénzeket fogadott el. A gyanús tranzakciók időpontjában Olmert ideiglenesen a pénzügyi tárcát is vezette.

A kormányfőt az elmúlt hónapokban több korrupciós ügyben is meghallgatták anélkül, hogy eddig bármi terhelő adatot sikerült volna rábizonyítani. Ezek a vizsgálatok elsősorban egyes, Olmert ipari és kereskedelmi miniszteri idejéből származó ingatlanügyeket, valamint a tárcavezető kinevezési gyakorlatát érintették. Január elején korrupció gyanú miatt a rendőrség kihallgatta Shula Sakent, Olmert kabinetfőnökét is.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Michael Fleischhacker Alfred Pirrusz Gusenbauer című cikkében elemzi a kijelölt kancellár szemszögéből a koalíciós megállapodást.

A tartományok, a szakszervezetek és az ifjúsági szervezetek előre bejelentett tiltakozásához képest a 75 százalékos támogatottság, amivel az osztrák szocialista párt (SPÖ) elnöksége kedden Alfred Gusenbauer által beterjesztett kormányprogramot elfogadta, meglepően magas volt. Viszont az október 1-jei a választások megnyeréséhez kapcsolt reményekhez képest, amellyel elkövetkezett a hatalomtól távol töltött hét keserű esztendő vége, csak a kancellári hivatalt és hat miniszterposztot sikerült visszafoglalni, bizony csalódás.

S ez a viszonylag jó eredmény aligha tükrözi az ülés résztvevőinek a koalíciós megállapodásról alkotott véleményét: mint ahogy az SPÖ nem meggyőződésből, hanem alternatíva hiányában lépett be ebbe a koalícióba, úgy a szocialista vezetés döntését is kényszerek mozgatták. Abból a meggyőződésükből indultak ki, hogy az elutasítás a végleg megsemmisítené az októberi választási győzelmüket. E magas rangú SPÖ funkcionáriusok minden bizonnyal keresni és találni fognak alkalmas alanyt, hogy frusztrációjukat levezessék.

Wolfgang Schüssel – aki mostantól a parlament ÖVP-frakcióját vezeti – a választásokon győztes Alfred Gusenbauerből Alfred Pyrrhusz Gusenbauer kancellárt csinált. Mindazok a személyi és tartalmi engedmények, amelyekre Gusenbauer a hatalomért kényszerült a legjobban a molosszok legendás uralkodójának, Pyrrhusznak a K. e. 279-es Asculum-i csatát követő kijelentésével írhatóak le: „Még egy ilyen győzelem és elvesztünk.” Azt majd az idő megmutatja mennyire tartós sérüléseket okozott a kancellárnak ez a győzelem. A csalódott SPÖ-tagok aligha fogják vissza magukat, hogy elégedetlenségük kifejeztekor. Az azonban valószínűtlen, hogy a parlamentben kancellárjuk választási vereségével állnának bosszút. Az a hatalmi harctól, amelybe a kisázsiai Pyrrhusz bekapcsolódott (a névben megtalálható a „vörös” szótő is), Gusenbauernek nem kell tartania. A diáktüntetések nem tartanak örökké, s az is ismert, hogy a megállapodás legfőbb kritikusának számító Hannes Androsch pártbeli befolyását sem szabad túlbecsülni, a szakszervezeti vezetők és a többi csalódott SPÖ tag sem kelt senkiben sem komolyabb félelmet. Mint a nagykoalíció kancellárja a saját soraiból érkező támadások ellen egyelőre bebiztosította magát.

S az ÖVP sem örülhet sokáig a jelen helyzetet híven leíró Pyrrhusz képnek. Főként abban nem bízhat, hogy Gusenbauer és Pyrrhosz sorsa további párhuzamokat mutat fel. Az ókori királyt ugyanis az argoszi utcai harcokban megölték, viszont Gusenbauer – bár komoly veszteségekkel – elfoglalta a kancellári hivatalt: Az ÖVP jelenlegi állapotában szintén aligha hasonlítható a Római Birodalomhoz. Ráadásul a konzervatívoknak Gusenbauer következő csatáiban már ott kell hadakozniuk a kormányfő oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.