Mai költők versei csendülnek fel a Makám új lemezén

Borostyánének címmel készített új lemezt a Makám. Az idén negyvenéves zenekar, amely mai költők verseit zenésítette meg az albumon, november 22-én a Fonó Budai Zeneházban mutatja be az új anyagot.

2024. 11. 16. 20:19
Makám
A Makám együttes Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Krulik Zoltán, a Makám zeneszerző-gitárosa és társai, Okos Viola énekes, hegedűs, Bata István basszusgitáros és Restás Gergő ütőhangszeres, lemezbemutató koncertjükön mások mellett Falcsik Mari, Jász Attila, Jónás Tamás, Láng Eszter, László Noémi, Lackfi János, Müller Péter Sziámi, Szabó T. Anna és Tóth Krisztina megzenésített verseit adják elő.

Makám
A Makám lemezbemutató koncertre készül. Fotó: Havran Zoltán

A Makám neve fogalom

A Makám szellemi elődjének tekinthető Creativ Studio Öt (C.S.Ö.) 1975 és 1980 között működött, 1980-tól 1984-ig Makám és Kolinda néven létezett Krulik Zoltán zenekara, amely 1984-ben lett Makám és azóta több mint húsz stúdiólemezt készített. A zenekar Európa számos országában koncertezett Párizstól Várnáig, Krakkótól Splitig, és turnézott India nagyvárosaiban. A Makám az etno-, folk- és világzene egyik legrégibb hazai követe, szintetizált és több kultúrából hozta össze egyedi muzsikáját.

Zenéjükben a Távol-Kelet, a Balkán, a jazz és a kortárs zene hatása is fellelhető.

Hangzásvilágát az etnikus és a hagyományos európai hangszerek együtthangzása tették egyedivé. Legújabb korszakát a magyar népzene archaikus formái és a dal újrafelfedezése jellemzi. A közelmúltban megjelent lemezeik személyes hangvételű stílusát egzotikus ritmusok és lírai vallomások meghitt elegye adja. Bartók Béla és Kodály Zoltán zenei öröksége, az archaikus kultúrák és a kor zenei elemeinek szintézise a Makám változatlan hitvallása.

A Makám lemezbemutató koncertjén november 22-én, a Fonóban fellép a Szabó Sándor/Major Balázs Oriental Project, amely 1983-ban alakult és az évtizedek során különleges stílust alakított ki.

Számos európai koncertjük után hazánkban is adnak koncerteket. Jelenlegi programjukban egy ősi zeneiségből táplálkozó héttételes szertartászenét adnak elő. Különleges keleti hangszereik, mint az indiai esraj, a swarmandal tanpura, a perzsa lant, a kínai guzheng, az afrikai udu vagy az arab bendir nem csupán hangzásukban, de már látványukban is megragadják a közönség figyelmét. Különleges hangulatú muzsikájuk emlékezetes zenei élményt ígér.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.