Királydráma Bajorországban

A Frankfurter Allgemeine Zeitung a shakespeare-i királydrámájának helyi adaptációját látja a CSU belső válságában. A Spiegel idézi Angela Merkelt, aki még az energiabiztonság megőrzése érdekében az egyik nagykoalíciós tabu feladását is elképzelhetőnek tartja.

2007. 01. 09. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Albert Schaffer Kabala, intrika és közvéleménykutatás című cikkében foglalkozik a haldokló királyként leírt Edmund Stoiber drámájával. A CSU jól tette volna, ha hétfőn megjelenteti a Bayernkurier különszámát Shakespeare legfontosabb királydrámáinak összefoglalójával. Ez volt a nagy szolidaritási nyilatkozatok napja, amikor a párt járási elnökei, a pártelnökség tagjai és CSU tartományi gyűlési és Bundestag képviselőcsoportjának vezetői tüntetően kiálltak a pártelnök és miniszterelnök mellett. Egy egyszerű CSU-tagban, aki nem ismeri a kabala és intrika stratfordi mesterének műveit, könnyen kialakulhatott az a tévképzet, hogy pusztán egy múló médiajelenség áldozata.

Már az egykori miniszterelnök-aspiránsok, Erwin Huber és Günther Beckstein hűségnyilatkozatai elérték a shakespeare-i formátumot.
-„Edmund Stoiberrel, mint pártelnökkel és miniszterelnökkel lépdelünk a politikai jövőbe – Huber ennél szebben nem mondhatta volna, mennyire kitart Stoiber mellett. Színitanoncok is tudják, minek jött el az órája, ha a hatalmon lévőt dicsőítő himnuszok egyre hangosabbak lesznek. Az igazság e hétfőn sokkal inkább a szereplők arckifejezéséből, mint a papírra vetett határozatokból volt kiolvasható. Alois Glück tartományi gyűlési elnök az elmúlt hónapokban nem pillantott olyan komoran a kamerákba, mint most; s Herrmann jókedve sem tűnt még ennyire erőltetettnek. Az arcukra volt írva, az ún. Pauli-ügy nem a politikai uborkaszezon egyszeri történése, egyfajta apró üzemi baleset volt, hanem Stoiber régebb óta folyamatban lévő tekintélyvesztésének újabb bizonyítéka, mely könnyen válhat a párt válságává. Egy olyan válsággá, melyben sok minden előfordulhat, ha a közvélemény-kutatási adatok továbbra is kedvezőtlenül alakulnak a CSU számára.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin internetes kiadásában Merkel megkérdőjelezi az atomenergiából történő kilépést című cikkében foglalkozik a Barátság kőolajvezeték blokádjának várható németországi belpolitikai következményével. Katherina Reiche (CDU) pártja Bundestag frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott: Németországnak kiegyensúlyozott összetételű energiakeverékre van szüksége, hogy biztosíthassa ellátását. Ennek érdekében jelentősen növelni kell a megújuló energiaforrások részesedését, s ide tartozik az atomenergia is. Angela Merkel (CDU) a szállítási blokádra tekintettel óvott az egyes szállítóktól való egyoldalú függéstől. Ezért takarékoskodni kell az energiával, támogatni a megújuló energiahordozókat és természetesen újra kell gondolni az atomerőművek kikapcsolásának következményeit – nyilatkozta a kancellár asszony a közszolgálati ARD-nek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.