Vad Tibor ügyvéd, a világháború előtti kötvények ügyében eljáró egyik jogász elmondta: ebben az ügycsoportban összesen mintegy 300-400 idős ember lehet érintett. Az eredeti követelésállomány a világháború után 350-370 millió amerikai dollár volt, azaz mintegy 60 milliárd forint, ám ennek 90 százalékát külföldi kötvénytulajdonosoknak még a rendszerváltás előtt kifizette a magyar állam.
Az első ilyen – sokáig titokban tartott – nemzetközi megállapodást 1949-ben Svájccal kötötte Magyarország, az utolsót 1975-ben az Egyesült Államokkal. A még függőben lévő, legfeljebb néhány száz millió forintos követelésállomány sorsa dőlt el véglegesen az Alkotmánybíróság hétfői döntésével. Magyarországon és feltehetően külföldön sincs további jogorvoslati fórum – mondta az ügyvéd.
Vad Tibor elmondta: korábban a Legfelsőbb Bíróság konkrét ügyekben úgy döntött, hogy az 1960. május 1. előtti lejáratú követeléseket ez év végéig lehet bírósági úton érvényesíteni, ám azok, amelyek 1960. május 1-e után jártak le, már elévültek, és így bírói úton nem érvényesíthetőek.
Ugyancsak elutasította az Alkotmánybíróság (Ab) a Sulinet-kedvezményekről kiadott APEH-tájékoztatóval kapcsolatos beadványokat. Ebben az indítványozó azt kifogásolta: a tájékoztató nem teszi lehetővé nevelőszülő számára, hogy a nevelt gyermek után adóvisszatérítést igényeljen a Sulinet-program keretében. Az elutasítás indoka, hogy tájékoztatónak nincs joghatása.
(MTI)
Donald Trump bejelentette, hol és mikor találkozik Putyinnal
