A leépítésre a megváltozott ellátási struktúra és az ahhoz kapcsolódó kapacitási és finanszírozási változások miatt kerül sor – mondta Fülöp István, a közgyűlés fideszes elnöke a tanácskozáson.
A súlyponti kórházak közé került nyíregyházi gyógyintézetben az aktív ágyak számát 1768-ról 1339-re csökkentették, s az ebből eredő veszteséget csak kismértékben enyhíti, hogy 130 krónikus és 70 rehabilitációs ágyat visszakapott az intézmény.
Az ágyszámok változásával párhuzamosan az úgynevezett fekvőbeteg-volumen az október–március hónapokra engedélyezett 37 000 pontról az április–szeptemberi időszakra 30 000-re csökkent, s ez a féléves időszakra számítva 900 millió forintos bevételkiesést jelent a kórháznak.
Pintérné Gönczi Ágnes, a gyógyintézet főigazgató-orvosa az ülésen elmondta: a 160 embert érintő leépítés során 85 nyugdíjast, illetve 39, a nyugellátást most elért dolgozót bocsátanak el, így az aktív alkalmazottak közül lényegében 46-an kényszerülnek távozni.
Hozzátette: az egészségügyi szakellátást nem érinti a csoportos leépítés, a háttérszolgálatok, így például a műszaki, a munkaügyi, az informatikai vagy adminisztrációs osztály létszámát csökkentik.
Rizsák Ildikó fideszes képviselő, Nyírbogát háziorvosa mint szakember bírálta a közgyűlésen a „leépítést eredményező egészségügyi reformot”. Hangsúlyozta: Szabolcs megye lakosságának a legrosszabb az országban az egészségügyi állapota, s ebben a helyzetben „elfogadhatatlan a nyíregyházi kórházban kialakult hosszú várólista”, amely – szerinte – még „a rosszindulatú daganatos betegeket is érinti, több mint egy hónapos időtartammal”.
Pintérné Gönczi Ágnes szerint a nyíregyházi kórházban nincs hosszú várólista, a daganatos betegeket pedig a lehető leggyorsabban ellátják, hiszen gyógyulási esélyeiknél minden perc számít.
(MTI)
Elismerte a toborzók kegyetlenségét egy ukrán képviselő
