„Az amerikai radarállomás esetleges elutasítását egy ilyen lépésnek lehetne minősíteni. Ez azt is jelenthetné, hogy a csehek a jövőben szükség esetén szintén nem biztos, hogy élvezhetnék szövetségeseik támogatását” – jegyezte meg Vondra a közszolgálati Cseh Televízió egyik vitaműsorában, amely a Csehországba tervezett amerikai radarállomással foglalkozott.
Kifejtette: Csehország azért hozhatott létre hivatásos hadsereget, mert az ország védelme és biztonsága a szövetségesi rendszeren alapul. „Természetesen az elutasításnak (radarállomás) következményei lehetnek. Egyebek között nem lehet kizárni a jövőben, hogy fel kellene újítanunk a kötelező sorkatonai szolgálatot” – mondta a kormányfő-helyettes. A kötelező sorkatonai szolgálatot Csehországban 2005-ben törölték el.
Alexandr Vondra kijelentése azonnal nagy vihart kavart Csehországban, általános bírálatokat váltott ki és elutasításra talált. Nem látok semmiféle összefüggést a kötelező sorkatonai szolgálat és a tervezett amerikai radarállomás között – reagált Vlasta Parkanová, kereszténydemokrata védelmi miniszter. A Cseh Szociáldemokrata Párt nem támogatja a radarállomás projektjét – mondta a köztelevízióban Jirí Paroubek, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. A szociáldemokraták ugyanakkor azt követelik, hogyha mégis felépül a radarállomás, akkor az legyen része a NATO védelmi rendszerének.
Ez nyílt fenyegetés. Vondra egyre inkább úgy viselkedik, mint egy amerikai aktivista, semmint egy cseh miniszter – jegyezte meg kommentárjában hétfőn a konzervatív Lidové Noviny.
Egy hét múlva Prágába látogat George Bush amerikai elnök, s várható, hogy cseh partnereivel folytatott tárgyalásai középpontjában éppen a sokat vitatott amerikai radarállomás terve lesz. A cseh lakosság mintegy 70 százaléka elutasítja az amerikai radart, s csak mintegy 25 százalék támogatja. A jobbközép kormánykoalíció azonban radarpárti.
(MTI)
Kiderült, hogy Ukrajna hány embert soroz havonta
