Bitó László: A hazugság apológiája

MNO
2007. 05. 14. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bitó László: Az Ószövetségben Jákob kétszer is azt hazudja a megvakult Izsáknak, hogy ő Ézsaú, az elsőszülöttje. Így nyeri el apja áldását. De hát nem bűn a hazugság? Nem tiltja a Tízparancsolat? Nem. A „ne lopj!” parancsa után nem ugyanilyen általános, egyértelmű „ne hazudj!” tilalom áll. Hanem csak a sokkal szűkebb hatályú, félreérthetetlen parancs: „Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.” (2 Mózes, 20,16) Jó lenne, ha sosem kéne hazudnunk. Ha azonban adott helyzetben nem mondhattuk ki az igazat, vagy nem akartuk, mertük kimondani, a zsidó–keresztény moralitás ad még egy esélyt: valljuk-ismerjük be, amint lehet. Az elhíresült, érzelmektől motivált, szenvedélyes őszödi rögtönzés szóban forgó részeit akár olyan beismerésnek is tarthatjuk, mint a gyülekezeti gyónást, melynek az a közösségi lényege, hogy nemcsak Isten bocsátja meg a nyilvánosan bevallottakat, de mindazok is, akik meghallják. Különösen súlyos és ostoba vétek hazugnak nevezni azt, aki már bevallotta saját közösségének – és vallomása a közösségén túl is mindenkihez eljutott –, hogy nem mindig mondott igazat, hiszen ez nem csak a Tízparancsolatban elítélt vádaskodás lehet, de kétségbe is vonja vallomása hitelességét: azt, hogy valóban, valaha is hazudott.

(Népszava, 2007. május 14.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.