Egészségügyi reform – Taigetosz-modell?

Az egészségügyi reformról, a hosszú távú áramvásárlási szerződések felbontásáról és a közművelődési intézményekről esett szó többek között az Országgyűlésben az azonnali kérdések és válaszok órájában.

MNO
2007. 05. 14. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Iván László (Fidesz) szerint a több-biztosítós egészségügyi rendszer nem biztosít egyenlő bánásmódot a nyugdíjasoknak és a hatvan év felettieknek. A képviselő azt mondta, a nyugdíjasok után az állam fizetné a járulékokat a nemzeti kockázatközösségbe, ez pedig függővé tenné a 3,3 millió nyugdíjast. Iván László arra szólított fel, hogy állítsák meg az általa Taigetosz-modellnek nevezett elképzelést.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter válaszában közölte: a mostani egészségügyi rendszer az, amely nem mentes az anyagi diszkriminációtól. Hozzátette: olyan finanszírozás rendszert kell kialakítani, amely igazságos. Elmondta, hogy a betegek, az idősebbek után több pénzt kap a biztosító, ezért a biztosítónak megéri őket választania.

Nagy Kálmán (KDNP) azt tudakolta, létrejöttek-e a megállapodások az egészségügyi intézmények átalakításáról. Soltész Miklós (KDNP) a svábhegyi gyermekklinika kapcsán elmondta: ezekről a gyermekekről nem gondoskodtak, a gyermekeket egyik intézménynek sem adták tovább.

Horváth Ágnes válaszában azt mondta, az intézmények élén miniszteri biztos felügyeli az átalakulást, feladata, hogy valamennyi beteg tájékoztató levelet kapjon arról, a jövőben hol veszi igénybe az ellátást. Soltész Miklósnak válaszolva közölte: a svábhegyi intézmény betegeit részben a Heim Pál Gyermekkórház, részben a törökbálinti kórház vette át.

Katona Kálmán (MDF) szerint a gazdasági tárca téves adatok alapján döntött úgy, hogy fel kell bontani a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket. A képviselő azt kérdezte: tisztában van-e azzal a kormány, mi várható akkor, ha felbontja ezeket a szerződéseket.

Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára közölte: a kormány a megfelelő körültekintéssel foglalkozik a hosszú távú áramvásárlási szerződésekkel. A villamosenergia-piac megnyitásának célja – folytatta a politikus – az energiaellátás biztonságának fenntartása, javítása.

Halmai Gáborné (MSZP) a közművelődési intézményhálózat átszervezéséről, összevonásáról kérdezte a szaktárcát. Mint mondta, ezek az intézmények tradicionálisan a helyi társadalom motorjai.

Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta: a közművelődési intézmények fenntartói a megyei és a helyi önkormányzatok. Hozzátette: a tárca véleményezi az intézmény-átalakítást, és amikor úgy látja, hogy az átszervezések a közművelődési érdekeket veszélyeztetik, ellenvéleményt jelent be, és kezdeményezheti a törvénysértő döntések megváltoztatását.

Kelemen András (Fidesz) a szlovák egészségbiztosítás átalakításáról elmondta: a biztosítók elégtelenül finanszírozták a beavatkozásokat, kötelezővé tették az olcsó, de nem mindig hatékony gyógyszerek felírását, ígérték a szakrendelők fejlesztését, de ez teljesen elmaradt. Hozzátette: csökkentek az ágyszámok, várólisták alakultak ki, az első évben a 14-ből 10 biztosító jelentett csődöt.

Horváth Ágnes szakminiszter válaszában azt mondta, hogy nem a korai Szlovákiát tekintik példának, a szomszédos államban jelenleg egy olyan rendszer működik, amelyben a betegek szabadon választhatnak a biztosítók közül. Közölte: ma minden biztosító egyensúlyban működik Szlovákiában, és a magánbiztosítóknál bizonyos krónikus betegek nagyobb arányban fordulnak elő, mint az állami biztosítónál.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.