Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Lafontaine „intellektuális hiányossákat” vet Müntefering szemére című cikkében ismerteti a hétvégén kirobbant SPD-PDS vitát. Az SPD és a PDS közötti ütésváltás egyre keményebb. Miután Sigmar Gabriel (SPD) szövetségi környezetvédelmi miniszter Oskar Lafontainet a Baloldali Párt-PDS Bundestag-frakció vezetőjét a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban a „tálibok segédjének” nevezte, most a megtámadott visszavágott.
Lafontaine megerősítette felfogását, miszerint a NATO tagállamok afganisztáni civilekkel szembeni eljárása ellentmond a nemzetközi jognak és kimeríti a terrorizmus tényállását. Lafontaine a belpolitikában elsődlegesen a Franz Müntefering (SPD) munkaügyi és szociális minisztert támadta, akit „intellektuális hiányosságokkal” vádolt.
A volt SPD elnök szerint a szociáldemokraták időközben feladták az elveiket és ma már az alakulat rövidítése „Németország Szociálisleépítésének Pártjaként” lenne feloldható. Ugyanakkor a frakcióvezető nem zárta ki a jövőben az SPD-vel történő együttműködés lehetőségét. Lafontaine szerint amennyiben a politikai tartalmak összeilleszthetőek, melyek a jelenlegi politika megváltoztatására irányulnak, akkor „készek vagyunk másokkal együttműködni”.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Roth Putyin megintését várja Merkeltől című cikkében ismerteti, mi az igazi jogsértés és botrány a német zöldek számára. Claudia Roth, a zöldek pártelnöke felszólította a kormányt, hogy nagyobb hangsúlyt fektessen az oroszországi jogbiztonságra. Volker Beck frakcióigazgató moszkvai letartóztatását követően Claudia Roth vasárnap kijelentette: „Felszólítjuk Angela Merkelt, hogy az emberi jogok rendszeres megsértését Putyin „színtiszta demokráciájában” vesse fel a küszöbön álló G-8-as csúcstalálkozón és határozott szavakkal követelje az alapjogok oroszországi betartását.” (A megfogalmazás pikantériája, hogy a vörös-zöld koalíciót irányító Gerhard Schröder kancellár nyilvánította a putyini Oroszországot „színtiszta demokráciájává”. Szerk.)
Becket vasárnap Moszkvában rövid időre letartóztatta a rendőrség, miután a városházán egy petíciót kívánt átadni, amit a hivatalos szervek nem engedélyezett tüntetésként értelmeztek. A petícióra egy moszkvai „Gay Pride” konferencia volt, mely az oroszországi homoszexuálisok emberi jogaival foglalkozott.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Szudétanémetek hidat kívánnak építeni a szülőföldjükhöz címmel tudósít a hagyományos bajorországi pünkösdi szudétanémet találkozóról. Johann Böhm (CSU), a bajor tartományi gyűlés volt elnöke „a búcsú fájdalmáról” beszélt: 15 éven keresztül Edmund Stoiber miniszterelnök ünnepelt vendégként szónokolt a Szudétanémet Emléknapokon, vasárnap volt az ősszel távozó politikus utolsó nagy fellépése.
Egy cezúra érezhető volt az augsburgi vásárcsarnokban. A Szudétanémet Közösség (SL) meggyőződése, hogy Günter Beckstein, a leendő bajor miniszterelnök ez ügyben nem fog másként viselkedni, mint Stoiber. Bernd Posselt (CSU) a szudétanémetek vezetője és EP képviselő odáig ment, hogy kijelentette a két politikus álláspontja teljesen megegyezik a hazájuktól megfosztottak kérdésében. Ami annyit jelent, hogy Beckstein is támogatni fogja Bajorország é s Prága között a nyílt párbeszédét, melybe továbbra is követelni fogják az elüldözött németek bevonását, hogy elérjék a Benes-dekrétumok visszavonását. 1954 -ben vette át a védnökséget a bajor szabadállam, Wilhelm Hoegner az egyetlen szociáldemokrata miniszterelnök idejében a szudétanémet közösség szervezete felett.
S ezen az államrenddé vált állapoton, amikor a szudétanémetek Bajorország negyedik törzsének számítanak, a leendő miniszterelnök sem fog változtatni. Ennek ellenére a CSU vezetésében zajló személyi és politikai viták sem hagyják hidegen az elüldözötteket képviselő politikusokat. A 2008-as tartományi választások kampányát és a Stoiber utáni időszakot szkepszissel figyelik: egy esetleg megváltozott CSU és egy megfiatalodott kormányzati csapat ugyanolyan határozottsággal képviseli majd az elüldözöttek érdekeit, mint ma? Mert a CSU-ban is léteznek olyan erők, melyek pragmatikus, a „negyedik törzstől” függetlenebb és bajor-cseh szomszédságpolitikát kívánnak.
Tavaly a Szudétanémet Nap mottója „Az elüldözés népirtás – A szülőföld jogáé a jövő” vitákat váltott ki, még az elűzöttek körében is. Néhányan attól tartottak, hogy ez tovább ronthatja a Csehországgal fenntartott kapcsolatokat. 2007-es év mottója „Híd a szülőföld felé”, mely azt kívánja bemutatni, miként járultak hozzá a németek egy házi és kulturális emlékek helyreállításával szülőföldjük megújításához a lelkekben és a gazdaságban véghez vitt 40 esztendei kommunista pusztítás után.
Így autózzon a rekkenő hőségben, hogy ne történjen baj
