Élesedő hangnem az SPD és a PDS között

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol az SPD és a PDS között élesedő hangnemről. A Focus a német zöldek problémáival foglalkozik. A Welt a szudétanémetek hagyományos pünkösdi találkozójáról és szervezetüket foglalkoztató gondokról tudósít.

2007. 05. 28. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Lafontaine „intellektuális hiányossákat” vet Müntefering szemére című cikkében ismerteti a hétvégén kirobbant SPD-PDS vitát. Az SPD és a PDS közötti ütésváltás egyre keményebb. Miután Sigmar Gabriel (SPD) szövetségi környezetvédelmi miniszter Oskar Lafontainet a Baloldali Párt-PDS Bundestag-frakció vezetőjét a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban a „tálibok segédjének” nevezte, most a megtámadott visszavágott.

Lafontaine megerősítette felfogását, miszerint a NATO tagállamok afganisztáni civilekkel szembeni eljárása ellentmond a nemzetközi jognak és kimeríti a terrorizmus tényállását. Lafontaine a belpolitikában elsődlegesen a Franz Müntefering (SPD) munkaügyi és szociális minisztert támadta, akit „intellektuális hiányosságokkal” vádolt.

A volt SPD elnök szerint a szociáldemokraták időközben feladták az elveiket és ma már az alakulat rövidítése „Németország Szociálisleépítésének Pártjaként” lenne feloldható. Ugyanakkor a frakcióvezető nem zárta ki a jövőben az SPD-vel történő együttműködés lehetőségét. Lafontaine szerint amennyiben a politikai tartalmak összeilleszthetőek, melyek a jelenlegi politika megváltoztatására irányulnak, akkor „készek vagyunk másokkal együttműködni”.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Roth Putyin megintését várja Merkeltől című cikkében ismerteti, mi az igazi jogsértés és botrány a német zöldek számára. Claudia Roth, a zöldek pártelnöke felszólította a kormányt, hogy nagyobb hangsúlyt fektessen az oroszországi jogbiztonságra. Volker Beck frakcióigazgató moszkvai letartóztatását követően Claudia Roth vasárnap kijelentette: „Felszólítjuk Angela Merkelt, hogy az emberi jogok rendszeres megsértését Putyin „színtiszta demokráciájában” vesse fel a küszöbön álló G-8-as csúcstalálkozón és határozott szavakkal követelje az alapjogok oroszországi betartását.” (A megfogalmazás pikantériája, hogy a vörös-zöld koalíciót irányító Gerhard Schröder kancellár nyilvánította a putyini Oroszországot „színtiszta demokráciájává”. Szerk.)

Becket vasárnap Moszkvában rövid időre letartóztatta a rendőrség, miután a városházán egy petíciót kívánt átadni, amit a hivatalos szervek nem engedélyezett tüntetésként értelmeztek. A petícióra egy moszkvai „Gay Pride” konferencia volt, mely az oroszországi homoszexuálisok emberi jogaival foglalkozott.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Szudétanémetek hidat kívánnak építeni a szülőföldjükhöz címmel tudósít a hagyományos bajorországi pünkösdi szudétanémet találkozóról. Johann Böhm (CSU), a bajor tartományi gyűlés volt elnöke „a búcsú fájdalmáról” beszélt: 15 éven keresztül Edmund Stoiber miniszterelnök ünnepelt vendégként szónokolt a Szudétanémet Emléknapokon, vasárnap volt az ősszel távozó politikus utolsó nagy fellépése.

Egy cezúra érezhető volt az augsburgi vásárcsarnokban. A Szudétanémet Közösség (SL) meggyőződése, hogy Günter Beckstein, a leendő bajor miniszterelnök ez ügyben nem fog másként viselkedni, mint Stoiber. Bernd Posselt (CSU) a szudétanémetek vezetője és EP képviselő odáig ment, hogy kijelentette a két politikus álláspontja teljesen megegyezik a hazájuktól megfosztottak kérdésében. Ami annyit jelent, hogy Beckstein is támogatni fogja Bajorország é s Prága között a nyílt párbeszédét, melybe továbbra is követelni fogják az elüldözött németek bevonását, hogy elérjék a Benes-dekrétumok visszavonását. 1954 -ben vette át a védnökséget a bajor szabadállam, Wilhelm Hoegner az egyetlen szociáldemokrata miniszterelnök idejében a szudétanémet közösség szervezete felett.

S ezen az államrenddé vált állapoton, amikor a szudétanémetek Bajorország negyedik törzsének számítanak, a leendő miniszterelnök sem fog változtatni. Ennek ellenére a CSU vezetésében zajló személyi és politikai viták sem hagyják hidegen az elüldözötteket képviselő politikusokat. A 2008-as tartományi választások kampányát és a Stoiber utáni időszakot szkepszissel figyelik: egy esetleg megváltozott CSU és egy megfiatalodott kormányzati csapat ugyanolyan határozottsággal képviseli majd az elüldözöttek érdekeit, mint ma? Mert a CSU-ban is léteznek olyan erők, melyek pragmatikus, a „negyedik törzstől” függetlenebb és bajor-cseh szomszédságpolitikát kívánnak.

Tavaly a Szudétanémet Nap mottója „Az elüldözés népirtás – A szülőföld jogáé a jövő” vitákat váltott ki, még az elűzöttek körében is. Néhányan attól tartottak, hogy ez tovább ronthatja a Csehországgal fenntartott kapcsolatokat. 2007-es év mottója „Híd a szülőföld felé”, mely azt kívánja bemutatni, miként járultak hozzá a németek egy házi és kulturális emlékek helyreállításával szülőföldjük megújításához a lelkekben és a gazdaságban véghez vitt 40 esztendei kommunista pusztítás után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.