Fogyasztóvédelem: jobban szem előtt lesznek a jogsértők

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség koordinálhatja a jövőben a fogyasztóvédelemmel is foglalkozó hatóságok munkáját, a jogsértők nevét pedig szélesebb körben hozzák majd nyilvánosságra bizonyos esetekben.

MNO
2007. 05. 28. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés március 19-én fogadta el a fogyasztóvédelmi jogszabályok alkalmazásáért felelős nemzeti hatóságok eljárására és együttműködésére vonatkozó közösségi jogi aktusok végrehajtásához szükséges törvénymódosítást, amely június elsején lép hatályba.

A törvénymódosítás a gazdasági reklámtevékenységről, a fogyasztóvédelemről, valamint az elektronikus szolgáltatások és az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló törvények módosításait tartalmazza.

A jogszabályok módosításával biztosítják a vonatkozó uniós rendelet hatékony kikényszerítését, a belső piac hatékony működését. A törvény szerint a fogyasztók érdekeinek védelmét szolgáló jogszabályok tekintetében hatáskörrel rendelkező hatóságok: a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT), a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI). Összekötő hivatalként a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséget jelölték ki.

A gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény módosítása magába foglalja, hogy a nagyobb súlyú, jelentősebb esetekben a reklámfelügyeleti eljárásban hozott jogerős határozat közzététele kérdésében nincs helye mérlegelésnek, a közzététel kötelező. Ilyen esetek, amikor a bírságösszeg egymillió forint vagy azt meghaladó összegű, a jogsérelem súlyára vagy a jogsértés tárgyának értékére tekintettel kiugróan magas, illetve amikor a jogsértést ismételten követik el.

A határozat közzététele az eljáró szerv honlapján megjelenik, illetve nemzeti hírügynökséget is tájékoztathatják.

A módosítások szerint a fogyasztóvédelmi hatóság látja el – szükség szerint a légiközlekedési hatóság megkeresésével – a 2006/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtását, a visszautasított beszállás és légijáratok törlése vagy hosszú késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítással és segítséggel kapcsolatos közösségen belüli jogsértési ügyeket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.