Az Országgyűlés március 19-én fogadta el a fogyasztóvédelmi jogszabályok alkalmazásáért felelős nemzeti hatóságok eljárására és együttműködésére vonatkozó közösségi jogi aktusok végrehajtásához szükséges törvénymódosítást, amely június elsején lép hatályba.
A törvénymódosítás a gazdasági reklámtevékenységről, a fogyasztóvédelemről, valamint az elektronikus szolgáltatások és az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló törvények módosításait tartalmazza.
A jogszabályok módosításával biztosítják a vonatkozó uniós rendelet hatékony kikényszerítését, a belső piac hatékony működését. A törvény szerint a fogyasztók érdekeinek védelmét szolgáló jogszabályok tekintetében hatáskörrel rendelkező hatóságok: a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT), a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI). Összekötő hivatalként a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséget jelölték ki.
A gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény módosítása magába foglalja, hogy a nagyobb súlyú, jelentősebb esetekben a reklámfelügyeleti eljárásban hozott jogerős határozat közzététele kérdésében nincs helye mérlegelésnek, a közzététel kötelező. Ilyen esetek, amikor a bírságösszeg egymillió forint vagy azt meghaladó összegű, a jogsérelem súlyára vagy a jogsértés tárgyának értékére tekintettel kiugróan magas, illetve amikor a jogsértést ismételten követik el.
A határozat közzététele az eljáró szerv honlapján megjelenik, illetve nemzeti hírügynökséget is tájékoztathatják.
A módosítások szerint a fogyasztóvédelmi hatóság látja el – szükség szerint a légiközlekedési hatóság megkeresésével – a 2006/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtását, a visszautasított beszállás és légijáratok törlése vagy hosszú késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítással és segítséggel kapcsolatos közösségen belüli jogsértési ügyeket.
(MTI)
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
