Lehet, hogy sem a Kék Áramlat, sem a Krk-terminál, de még csak nem is a Nabucco-terv lesz a nyerő a gázvezetékekről szóló vitákban – olvasható a Népszabadság keddi számában. A Mol ugyanis az Ukrajnából Magyarországra érkező Testvériség gázvezetéket bővítené – mondta Somlyai Dóra, az olajtársaság belföldi kommunikációs igazgatója a lapnak.
A bővítésre azért lenne szükség, mert 2010-ig fel kell tölteni az akkorra létesítendő stratégiai föld alatti tározót. Műszaki okokból elképzelhető, hogy az új vezeték áteresztőképessége akár 10 milliárd köbméter is lehet, miközben többletigényünk évente 2-3 milliárd köbméterre tehető. A vezetéket a csúcsigényekre tervezik, de ennél általában bizonyosan kevesebbet szállítanának – nyilatkozta a Népszabadságnak Somlyai.
A lap úgy tudja, hogy a projekt lényegesen olcsóbb, mint az eddigi elképzelések (még egy forinttal sem emelné meg a 100 forintos hazai gázárakat, ugyanis csak itthon kellene hozzá vezetéket építeni), míg hátránya, hogy arra az Ukrajnára bazíroz, amit minden eddigi gázvezeték-kezdeményezés éppen elkerülni kíván. A Népszabadság egyik forrása szerint a Mol hazai kiszolgálás fejlesztésére irányuló tervei nem veszélyeztetik a másik három projektet, mivel azok elsősorban Nyugat-Európa kiszolgálását célozzák.
Sokáig nem volt egyértelmű
Mint ismert, Gyurcsány Ferenc sokáig nem tette egyértelművé, hogy Magyarország az unió (és az Egyesült Államok) támogatást is élvező Nabucco vagy az oroszok által szorgalamzott Kék Áramlat projektet támogatja. Szekeres Imre honvédelmi miniszter áprilisban arról beszélt, hogy ha lehet, Magyarország a Nabuccót választja, hiszen ez a közös európai energiapolitikai megoldást jelenti.
Göncz Kinga külügyminiszter még május elején is úgy nyilatkozott, hogy: „felelőtlenség lenne valami olyan mellett elköteleződni, amelyről nem tudjuk, hogy megvalósítható-e és valóban működik-e.”
A hezitálás még Washingtont is felbőszítette. Végül az Országgyűlés múlt hét hétfőn elsöprő többséggel fogadta el a földgázellátásról szóló 2003-as törvény módosításához kapcsolódó támogatott módosító javaslatot. A szavazás után Kóka János elmondta: a törvény azt a célt szolgálja, hogy megteremtődjön a Nabucco gázvezeték megépítésének egyszerűbb engedélyezése. A gazdasági miniszter hangsúlyozta: „Megteremtjük annak feltételeit, hogy Magyarország az elsők között alkalmazhasson az európai uniós törekvéssel összhangban lévő egyablakos megoldást. Ezáltal az elsők között keresse a Nabucco földgázvezeték európai átvezetésének, kiépítésének a lehetőségét.”
(nol.hu/mno)
Magyar Péterék lemásolták az Orbán-kormány energetikai programját, azzal akarják bizonyítani kormányzóképességüket
