Gergényi Péter budapesti főkapitány kedden délelőtt állománygyűlésen köszönt el a Rendőrség Igazgatási Központjában a fővárosi rendőröktől. A vezérőrnagy köszönetet mondott kollégáinak, hogy a kitűzött célokat maradéktalanul végrehajtották, az általa négy évig irányított főkapitányságnak köszönhetően Budapest az Európai Unió egyik legbiztonságosabb fővárosa lett.
„Köszönök mindent Budapest lakosainak. A Budapest rendőrfőkapitányaként eltöltött évekre, a munkatársaimra, az együtt elért eredményekre mindig büszke leszek. Büszke vagyok arra, hogy önökkel dolgozhattam„ – mondta a főkapitány.
A vezérőrnagy kijelentette: „tudom, hogy nagyon kemény voltam önökkel, nagyon szigorú voltam, de mindezt tettem azért, mert ez egy fegyveres testület. Szerintem a rend, a fegyelem, a törvényesség és az eredményesség, ami vezérmondata egy fegyveres testületnek”.
Gergényi Péter azt kérte, hogy a rendőrök tegyenek meg mindent a főváros lakosságáért, utódja munkáját segítsék, és „egy centit se engedjenek„, mert ezt várja el a lakosság. Az állománytól búcsúzó főkapitány megjegyezte: a BRFK mindig egy zárt szervezet volt, de most a Budapesti Rendőr-főkapitányság életében egy korszak lezárult. Megemlékezett és köszönetet mondott a Hajdú-Bihar, a Nógrád és Bács-Kiskun megyei rendőröknek, ahol korábban főkapitány volt.
A budapesti főkapitány az állománygyűlésen köszönetet mondott az újságíróknak is, hogy segítették a BRFK munkáját.
Gergényi Pétert az elmúlt hetek rendőrségi botrányai miatt a kormányfő kezdeményezésére május 20-án mentették fel tisztségéből május 31-i hatállyal. Mint ismert, Gergényi adott parancsot az október 23-i tüntetések erőszakos feloszlatására, és ő volt az, aki „műveleti területté” nyílvánította a Kossuth teret.
A fővárosi főkapitány az október 23-i események után úgy nyilatkozott: kollégái humánusak voltak. Mondta mindezt annak ellenére, hogy az oszlatások során több százan megsérültek, többen maradandó egészségkárosodást szenvedtek. Emlékezetes az is, hogy Gergényi sokáig tagadta, hogy a rendőrök a demonstrációk szétverésénél tiltott eszközöket (vipera) használtak volna.
A tüntetések feloszlatása után két bizottság, egy kormányközeli és egy független jogászokból álló testület vizsgálta az őszi eseményeket kísérő rendőri intézkedéseket. Míg az előbbi csak elenyésző mértékben találta túlzottnak a rendőrök fellépését, addig a másik grémium számos esetben bizonyította az indokolatlan és példátlan rendőri erőszakot. Az erőszakos rendőri fellépést az elmúlt héten közleményben ítélte el az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet is.
A Fidesz és a KDNP tavaly ősz óta folyamatosan követelte Gergényi távozását, mondván, a rendőrség a regnáló hatalom kiszolgálójává vált. Az ellenzéki tiltakozás ellenére Demszky Gábor főpolgármester Pro Urbe-díjjal, valamint Budapest Közbiztonságáért Emlékéremmel tüntette ki Gergényit – aki Kuncze Gábor szerint „szeret és tud is oszlatni” –, megköszönve neki, hogy az „ősszel megvédte” Budapestet.
Gergényi felmentési ideje november 30-ig tart, addig rendelkezési állományban lesz, ezt követően pedig nyugdíjazzák az idén 61 éves főkapitányt, aki 1974. november 1. óta teljesített rendőri szolgálatot. A vezérőrnagy 2003. július 1-jétől töltötte be a fővárosi rendőrfőkapitányi posztot.
(MTI, MNO)
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
