Gergényi búcsúzik és büszke az „eredményekre”

„Köszönök mindent Budapest lakosainak. A Budapest rendőrfőkapitányaként eltöltött évekre, a munkatársaimra, az együtt elért eredményekre mindig büszke leszek. Büszke vagyok arra, hogy önökkel dolgozhattam" – ezekkel a szavakkal köszönt el a fővárosi rendőröktől Gergényi Péter távozó főkapitány.

MNO
2007. 05. 29. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gergényi Péter budapesti főkapitány kedden délelőtt állománygyűlésen köszönt el a Rendőrség Igazgatási Központjában a fővárosi rendőröktől. A vezérőrnagy köszönetet mondott kollégáinak, hogy a kitűzött célokat maradéktalanul végrehajtották, az általa négy évig irányított főkapitányságnak köszönhetően Budapest az Európai Unió egyik legbiztonságosabb fővárosa lett.

„Köszönök mindent Budapest lakosainak. A Budapest rendőrfőkapitányaként eltöltött évekre, a munkatársaimra, az együtt elért eredményekre mindig büszke leszek. Büszke vagyok arra, hogy önökkel dolgozhattam„ – mondta a főkapitány.
A vezérőrnagy kijelentette: „tudom, hogy nagyon kemény voltam önökkel, nagyon szigorú voltam, de mindezt tettem azért, mert ez egy fegyveres testület. Szerintem a rend, a fegyelem, a törvényesség és az eredményesség, ami vezérmondata egy fegyveres testületnek”.

Gergényi Péter azt kérte, hogy a rendőrök tegyenek meg mindent a főváros lakosságáért, utódja munkáját segítsék, és „egy centit se engedjenek„, mert ezt várja el a lakosság. Az állománytól búcsúzó főkapitány megjegyezte: a BRFK mindig egy zárt szervezet volt, de most a Budapesti Rendőr-főkapitányság életében egy korszak lezárult. Megemlékezett és köszönetet mondott a Hajdú-Bihar, a Nógrád és Bács-Kiskun megyei rendőröknek, ahol korábban főkapitány volt.

A budapesti főkapitány az állománygyűlésen köszönetet mondott az újságíróknak is, hogy segítették a BRFK munkáját.

Gergényi Pétert az elmúlt hetek rendőrségi botrányai miatt a kormányfő kezdeményezésére május 20-án mentették fel tisztségéből május 31-i hatállyal. Mint ismert, Gergényi adott parancsot az október 23-i tüntetések erőszakos feloszlatására, és ő volt az, aki „műveleti területté” nyílvánította a Kossuth teret.

A fővárosi főkapitány az október 23-i események után úgy nyilatkozott: kollégái humánusak voltak. Mondta mindezt annak ellenére, hogy az oszlatások során több százan megsérültek, többen maradandó egészségkárosodást szenvedtek. Emlékezetes az is, hogy Gergényi sokáig tagadta, hogy a rendőrök a demonstrációk szétverésénél tiltott eszközöket (vipera) használtak volna.

A tüntetések feloszlatása után két bizottság, egy kormányközeli és egy független jogászokból álló testület vizsgálta az őszi eseményeket kísérő rendőri intézkedéseket. Míg az előbbi csak elenyésző mértékben találta túlzottnak a rendőrök fellépését, addig a másik grémium számos esetben bizonyította az indokolatlan és példátlan rendőri erőszakot. Az erőszakos rendőri fellépést az elmúlt héten közleményben ítélte el az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet is.

A Fidesz és a KDNP tavaly ősz óta folyamatosan követelte Gergényi távozását, mondván, a rendőrség a regnáló hatalom kiszolgálójává vált. Az ellenzéki tiltakozás ellenére Demszky Gábor főpolgármester Pro Urbe-díjjal, valamint Budapest Közbiztonságáért Emlékéremmel tüntette ki Gergényit – aki Kuncze Gábor szerint „szeret és tud is oszlatni” –, megköszönve neki, hogy az „ősszel megvédte” Budapestet.

Gergényi felmentési ideje november 30-ig tart, addig rendelkezési állományban lesz, ezt követően pedig nyugdíjazzák az idén 61 éves főkapitányt, aki 1974. november 1. óta teljesített rendőri szolgálatot. A vezérőrnagy 2003. július 1-jétől töltötte be a fővárosi rendőrfőkapitányi posztot.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.