Spanyolország történelme során inkább a Közel-Kelethez, Európa déli részéhez, illetve Dél-Amerikához kötődött, míg Magyarország a balkáni régióhoz állt közelebb, ahol ma is fontos szerepet játszik. Ebből a szempontból is nagyon érdekes lesz az eszmecsere, az álláspontok egyeztetése – mondta a nagykövet.
A spanyol diplomácia képviselője hangsúlyozta, hogy az elmúlt két évtizedben folyamatosan erősödött a kulturális, gazdasági és politikai együttműködés a két ország között.
A királyi pár harmadszor tesz hivatalos látogatást Magyarországon: először 1987-ben, majd 1996-ban érkeztek Budapestre, nem hivatalosan pedig részt vettek az 1956-os forradalom emlékévének ünnepségein.
A spanyol delegáció kedden délben érkezik Budapestre. A királyi pár a délutánt Sólyom László köztársasági elnökkel és feleségével, Erzsébet asszonnyal tölti a Sándor-palotában. A szűk körű találkozót díszvacsora követi a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Május 30-án a királyi pár találkozik Göncz Árpád volt köztársasági elnökkel és Demszky Gábor főpolgármesterrel. Ezt követően felkeresi Szili Katalin házelnököt, majd I. János Károly beszédet mond a Parlament Felsőházi termében. Az országházi látogatás során I. János Károly megbeszélést folytat a parlamenti pártok képviselőivel, és az Interparlamentáris Unió magyar–spanyol tagozatának vezetőivel.
Az uralkodó szerdai programjában szerepel a Gyurcsány Ferenccel és feleségével való találkozó. Délután Mádl Ferenc volt köztársasági elnök és felesége, Dalma asszony keresi fel a spanyol királyi párt szálláshelyén, a Gresham Palotában.
Május 31-én I. János Károly nyitja majd meg a magyar–spanyol üzleti fórumot, amelyen mintegy száz magyar és spanyol cég vesz részt.
A királyi párt elkíséri Budapestre Miguel Ángel Moratinos külügyminiszter is, aki találkozik magyar kollégájával, Göncz Kingával. A két politikus megbeszélésén várhatóan szó lesz a 2010–11-es magyar–belga–spanyol közös EU-elnökségről is.
Magyarország és Spanyolország kereskedelmi forgalma tavaly elérte a 2500 millió eurót, ebből 900 millió a Magyarországra irányuló spanyol export, a fennmaradó összeg a magyar kivitel.
A spanyol befektetők főként az ingatlanpiacon vannak jelen, de több ibériai cég érdeklődik a vasúti és az energiaszektor iránt is Magyarországon.
A két ország között a diplomácia kapcsolatok harminc évvel ezelőtt, a Franco-diktatúra bukása után éledtek újjá.
MTI
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
