Az államháztartás reformja keretében kívánja a kormány újraszabályozni az állami vagyonnal kapcsolatos gazdálkodást annak érdekében, hogy javuljon az állami vagyonnal való gazdálkodás átláthatósága és hatékonysága – mondta a pénzügyminiszter.
Az új állami szervezet, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács igazgatósága hét tagú lesz. Ellenőrző bizottsága, akárcsak jelenleg az ÁPV Zrt.-é 11 tagú lesz, részt vesznek benne a parlamenti pártok és az érdekképviseletek delegáltjai, elnökét az Állami Számvevőszék elnöke javasolja. Létrejön a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., amelynek részvényesi jogait és a közgyűlési jogokat az állami vagyonért felelős miniszter gyakorolja – közölte a pénzügyminiszter.
E szervezethez kerül a központi költségvetési szervek illetve az állam társasági részesedésének kezelése és ezzel együtt, a jövő évtől megszűnik az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a Nemzeti Földalap – jelezte Veres János.
A Szerencsejáték Zrt. a törvénytervezet szerint értékesíthető lesz, de konkrét elképzelés ezzel kapcsolatban nincs napirenden – felelte kérdésre a pénzügyminiszter.
A fagykárok enyhítéséről döntött a kormány
Gál J Zoltán a kormányszóvivői tájékoztatón bejelentette, hogy a fagykárok enyhítéséről szóló törvénymódosításhoz az Európai Bizottság jóváhagyása szükséges, és ha ez meglesz, a kárenyhítési kasszát a költségvetésből ki tudja egészíteni a kormány.
A kasszához utólag is csatlakozhatnak termelők, illetve a károk egy részét előlegként fizetik ki. Kérdésre válaszolva az államtitkár közölte: mivel a fagykárok mértéke még nem ismert, nem tudja megmondani, a büdzséből mekkora összeget tesznek a kárenyhítési kasszába.
A kabinet kidolgozott egy kedvezményes hitelkonstrukciót is, ez a támogatási program a kis- és középvállalkozások aszály-, belvíz- és fagykárára vonatkozik – mondta az államtitkár.
(mti)
Éles bevetésen a Gripenek + videó
