Meghalt Lőcsei Pál újságíró

Életének 86. évében, szerda hajnalban elhunyt Lőcsei Pál, Aranytoll-díjas újságíró –- közölte a Magyar Újságírók Országos Szövetsége.

MNO
2007. 05. 16. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lőcsei Pál 1922. január 21-én született Békéscsabán. 1940 és 1944 között lakatossegédként dolgozott, majd egy fegyveres ellenállási csoport tagja lett. Később a Viharsarok című lap újságírója, majd a Magyar Alföld felelős szerkesztője. A Lenin Intézetben, a szovjet hatalom magyarországi „káderképzőjében„ tanult.

1947-től a Szabad Nép újságírójaként, majd rovatvezetőjeként a lap azon munkatársai közé tartozott, akik a reformpolitika felgyorsítását kívánták előmozdítani. Mivel támadta az újság szerkesztőinek és a párt vezetésének politikáját, 1954 decemberében eltávolították a laptól. Ezután csatlakozott a Nagy Imre körül kialakult pártellenzékhez.

1956. október 23-án a Magyar Dolgozók Pártja vezetése – Gerő Ernő, Kádár János, Révai József, Marosán György – előtt szót emelt a készülő felvonulás betiltása és a karhatalom esetleges lőfegyverhasználata ellen. Október 27-én Nagy Imrénél a forradalom nemzeti, demokratikus jellegének kormányzati és pártbéli elismertetése érdekében érvelt.

Október 30-án Gimes Miklós és Kende Péter mellett a Magyar Szabadság című lap szerkesztője volt. November 4-én Sopronban egy koalíciós lap szerkesztését készítette elő.

1957 januárjában letartóztatták, 1958-ban a forradalomban való részvétele miatt nyolc év börtönbüntetésre ítélték. 1962-ben szabadult. Ezután a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetében családszociológiával foglalkozott, fő témája a válás, a társtalanság és a nők munkavállalása volt.

A nyolcvanas évek közepétől szamizdat-publikációi jelentek meg ’56 eszméi és céljai jegyében. 1988 óta politikai publicisztikákat és memoárokat publikált napi- és hetilapokban. A Történelmi Igazságtétel Bizottság alapító tagja, beszédet mondott Nagy Imre és mártírtársai 1989. június 16-i újratemetésén. 1993-ban Aranytoll-díjjal, 1996-ban Nagy Imre-emlékplakettel, 2003-ban Nagy Imre-érdemrenddel tüntették ki.

(hvg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.