A vám- és pénzügyőrség egy hónappal ezelőtt közölte: április 13-án több budapesti vállalkozásnál és egy kiemelten közhasznú alapítványnál tartottak házkutatást. A nyomozás adatai szerint az érintett vállalkozásokat és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör Magyarország európai uniós csatlakozását követően 59 esetben, megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben hozott jogellenesen forgalomba belföldön elsősorban Távol-Keletről származó élelmiszereket.
A vámosok szerint az elkövetők mintegy 8500 tonna élelmiszert – elsősorban konzervet – hoztak be az országba, és azt a látszatot keltették a vámhatóság előtt, mintha az Európai Unión kívülről származó árukat ellenszolgáltatás nélkül az alapítványnak engedték volna át. Így vám- és áfa-mentesen vámkezeltették azokat. Az élelmiszert azonban az alapítvány ténylegesen nem vette át, hanem több magyarországi üzletlánc javára értékesítették azokat. Az ügylettel meg nem fizetett vám, illetve áfa összege a vámosok szerint 1,22 milliárd forint.
A VPOP rendészeti főigazgatója, Bencze József egy április sajtóbeszélgetésen azt mondta: az alapítványi elnök mellett cégvezetők és vámügyintézők a gyanúsítottak. Hangsúlyozta: nem vámosokról, hanem olyan vámügyintézőkről van szó, akik az ügyletekben segítettek.
Az ügyben gyanúsítottként szereplő Földesi-Szabó László, az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kiemelten közhasznú szervezet elnökeként Mehmet Karcsika hazahozatalával vált ismertté.
Földesi-Szabó László előzetes letartóztatását augusztus 15-ig, hat társának előzetes letartóztatását augusztus 20-ig hosszabbította meg a bíróság.
(MTI)
Kihúzták az ötös lottót