Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Karl-Theodor zu Guttenberg Moszkva cinikusan viselkedik című cikkében foglalkozik a fagyos EU-orosz viszony okaival. A CSU külügyekkel foglalkozó Bundestag-képviselője állítja: Moszkva évek óta jelentősen növelte a hagyományos fegyveres erőinek korszerűsítésére költött összegeket. Az orosz katonai költségvetés 2000 óta névértéken meghatszorozódott. Csak 2007-ben húsz százalékkal növekedtek a katonai kiadások. Az európai hagyományos fegyveres erőket korlátozó szerződés felmondása már ebből a szempontból is kapóra jön Moszkvának. Mégis e tett különlegességét az adja, hogy Putyin szeretné e lépést kifejezetten a Varsói Szerződés egykori tagállamaiba tervezett amerikai rakétavédelmi rendszer telepítésére adott válaszként eladni. Ez az árukapcsolás értelmetlen, hiszen a hagyományos fegyverrendszerek és a nukleáris rakéták között nincs szoros összefüggés.
Moszkva amerikai radarrendszer-ellenes álláspontja szakmai szempontok alapján nehezen érthető, hiszen nem jelent Oroszország számára stratégiai hátrányt, illetve nem jelent fenyegetést. Taktikai értelemben viszont a leszerelési megállapodás felfüggesztésének az amerikai rakétavédelemmel történő magyarázata mestermunka volt: Putyin legutóbbi húzása egy józanul kiszámított kiváló színjáték, mely elsődlegesen a NATO-tagállamok közvéleményét, és ezen belül is a német lakosságot célozta. Moszkva tudatosan kelt félelmet egy európai fegyverkezési versennyel kapcsolatban, mely sehol sem talál akkora visszhangra, mint Németországban. A nyolcvanas években zajló vitákat láthatóan a Kreml sem felejtette el. A leszerelési megállapodás felfüggesztése nem egy önmagában álló esemény, hanem az ideiglenes csúcspontja egy érzelem mentesen kiszámított politikai dramaturgiának: Putyin rendszere egyáltalán nem irracionálisan cselekszik, hanem egyszerűen cinikus.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Gerhard Bitzan Hahn a rendezett bevándorlást támogatja címmel közli a néppárti politikussal készült beszélgetést. A gazdasági miniszter visszautasította Maria Vassilakou, a zöldek bécsi vezetőjének nyilatkozatát, amely szerint az Osztrák Néppárt (ÖVP) egy része mélyen rasszista. Johannes Hanh, a bécsi ÖVP vezetője szerint drasztikus nyilatkozatával jelentkezett több hónap után ismét szólásra. Hahn szerint nemcsak kudarcba fulladtnak kell nyilvánítani a külföldiek integrációjával kapcsolatban eddig végzett bécsi ténykedést, hanem meg kell állapítani, hogy az nem létezett.
S ez a bécsi SPÖ felelőssége. Az embernek az az érzése támad, hogy tudatosan hagytak a gettókat létrejönni, hogy a dolgok áttekinthetőek maradjanak, s ezzel ne legyenek konfliktusok a különböző etnikumú lakosok között. A cél annak az integrációnak a létrejötte, mely a német nyelv elsajátításával kezdődik és kulturális közeledéssel folytatódik – anélkül persze, hogy a bevándorlóknak fel kellene adniuk gyökereiket.
A bécsi SPÖ azon az állásponton van, hogy a német nyelvismeret elsajátításának kényszer nélkül kell történnie. A nyelvtanulásuk érdekében szólni kell a bevándorlók elosztásáról is. Bécs egyes kerületeiben a gyerekek több mint 80 százalékának problémái vannak a német nyelvismerettel. Ez viszont ahhoz vezet, hogy körükben aligha lehet normális oktatásról beszélni. Ezért azt követeljük, hogy osztályonként a nyelvi problémákkal rendelkező gyerekek számát egyharmadban kell maximalizálni – fogalmazott Hahn.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap A sebesült katonák újra Németországban című cikkében foglalkozik a hét végi afganisztáni merényletekkel. A szombati merényletben megsérült öt német katonából négy vasárnap este visszatért Németországba. A négy személy között található az afganisztáni merénylet két súlyos sérültje is.
A szombati merényletben három német katona és öt afgán veszítette életét. A sebesülteket először az üzbegisztáni Termezben fekvő német légiszállítási támaszpontra szállították, majd egy kórházgéppel vitték őket Kölnbe. A három elesett katonát szerdán szállítják Németországba – nyilatkozta Franz Josef Jung (CDU) honvédelmi miniszter.
Demeter Szilárd: Tudomány, politika